calculi rinichi, vezica + durere testicul drept.Rog ajutor si niste sfaturi

25-09-2013
udarmicu
Nu este medic/terapeut
udarmicu
Buna ziua, am 30 de ani si cam de vreo 2-3 saptamani ma tot chinui cu disconfortul asta.Totul a inceput de la o bere bauta seara, dimineata durere de vezica care dupa vreo cateva zile 3-4 zile s-a mutat in jurul anusului cu intepaturi pe canalul urinar.Dupa vreo 3 zile am eliminat o piatra cat jumatate de bob de orez de culoare maro deschis.Dupa care ameliorare...si am observat ca stand in picioare ma apuca o durere in partea dreapta din spate pana in testicolul drept...nu am prea bagat de seama dar, am vazut ca disconfortul nu mai trece si azi am fost la doctorul de familie si mi-a facut un ecograf.Mi-a spus in felul urmator:ca la rinichiul drept am cateva pietre din care cea mai mare de 5mm care sunt pe traseu sa plece iar la vezica a zis ca am pietre, acum ce ma intereseaza pe mine daca pot cumva fara vreo interventie chirurgicala sa le mai sparg sa plece sa ma scap de ele, si proplema cu testicolul care parca pe zi ce trece ma deranjeaza tot mai mult...sa fie din cauza rinichiului...e pe aceasi parte cu el.Rog daca e vreun medic sau daca a mai patit cineba asta sa ma sfatuiasca si pe mine.Rezultatul urinei doar vineri imi vine.PS cand pun mana pe testicol ma doare la pipait.parca simr si ceva putin tare asa cam tot cat un sfert de bob de orez in partea de sus a lui...si la celalat se simte dar parca nu chiar asa si o gasesc mai greu umflatura aia.E normal??in rest nu arata anormal.dreptul e mai sus ca stangul si vizibil nu arata nimic suspect
1 comentarii
0
25-09-2013, ora 08:58
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
da...
am patit.la cineva din familie
dr urolog i-a "bombardat" pietrele (fara operatie)
dr trebuie sa zica DACA e cazul acum,
pt ca DOAR la o anumita marime a pietrelor
se bombardeaza

si
totu-i bine,
multumim Bunului Dumnezeu

iti doresc sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Obiceiuri nocive pentru rinichi și cum îți poți proteja rinichii
  • Verificarea rinichilor - analize, teste și investigații (explicare rezultate rinichi)
  • Veziculele (bășicuțele cu lichid) pe piele - cauze, diagnostic diferențial, tratament
  •