calcifieri temporal stanga

20-02-2007
cormoran
Nu este medic/terapeut
cormoran
Teo are 7 ani. S-a născut din dorinţa mea şi a tatălui ei, de a avea al doilea copil, o surioară pentru Lavinia care este in clasa a opta.
Sarcină normală, insă la naştere nota a fost 5. De ce? Pentru că la maternitatea orăşenească nu a putut fi oxigenată imediat, din lipsă de curent. Medicul era in gardă dar nu s-a considerat necesară prezenţa lui.
Totul a fost un vis, Teo era copilul pe care orice tinără viitoare mama şi 1-ar fi dorit. Coşmarul a inceput la virsta de 1 an si 10 luni cind am observat o schimbare de comportament: inghiţea in sec, ochii ii lăcrimau şi căuta cu disperare prezenţa mea. Am crezut că o doare gituţul sau că are un os de peşte in git.
După consultul neurologic de specialitate s-a constatat ca sunt crize de, , eptiepsie parţială cu semiologie complexă '', acesta fiind primul diagnostic dat la laşi. Au urmat ani de chin si de aprofundare a investigaţiilor pe linie neurologică şi neurochirurgicală.
Primul TOMOGRAF a dat verdictul: calcifieri in zona temporalului sting care generează aceste crize.
REZONANŢA MAGNETO NUCLEARĂ: acelaşi diagnostic. Ultimul TOMOGRAF: microcalcifieri (6) cu dimensiuni subcentrimetrice (3-8 mm), TU calcificată de uncus sting, epilepsie secundară temporală.
Diversele varinte de tratament cu : Depakine, Lamictal, Rivotril, Topamax şi in prezent cu Keppra, nu au nici un efect la organismul Teodorei. Face zilnic 4-5 crize parţiale care in timp afectează dezvoltarea normala a creierului.
Teodora este un copil vesel, la toamnă va merge la şcoală şi dorim din suflet să
găsim o soluţie pentru a face să inceteze aceste crize.
Suntem in căutare de soluţii din domeniul neurologic, neurochirurgical, etc.
Mulţumim din suflet pentru orice răspuns.
Verdeş Cristina
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul