calcificare hepatica

06-01-2013
angel83
Nu este medic/terapeut
angel83
salut! am fost la un ecograf la sf lui noiembrie si la ficat mi-a scris pe fisa urmatoarele:
- ficat cu dimensiuni normale
- lob stang 5, 75 cm
- lob cudat 2, 37 cm
- lob drept 15 cm
- cu echostructura neomogena prin prezenta unei calcificari de 0, 57 cm in segmentul IV fara formatiuni solide sau chistice vizibile ecografic la nivelul parenchimului hepatic cu rezerva meteorismului
- fara dilatatii de cai biliare intrahepatice
- cu retea vasculara normala
La sfarsitul ecografiei am intrebat de acea calcificare. Mi-a zis sa stau linistita ca nu reprezinta nimic si sa imi vad de treaba.
Am plecat cu indoiala in suflet asa ca acum, in Ianuarie, am mai facut o ecografie.
Rezultatul la aceasta este:
- diametrul antero-posterior LSH - 5, 9 cm
- lob cudat 2, 45 cm
- diametrul prerenal LDH 15, 3 cm
- contur regulat
- structura omogena, ecogena (nu inteleg foarte bine ce a scris)
- la nivelul segmentului IV se vizualizeaza o formatiune rotund-ovala de 1, 7 cm, hiperegena (iarasi nu inteleg srisul) calcificata
- cai biliare intrahepatice nedilatate
La sfarsitul ecografiei, bineinteles am intrebat despre calcificare. Ca si primul doctor, mi-a zis sa stau linistita si sa imi vad de treaba ca nu se intampla nimic. Pur si simplu a aparut si asa o sa traiesc cu ea toata viata.
Intrebarea mea este de ce s-a marit de la o luna la alta cu aprox 1, 2 cm (de la 0, 57 la 1, 7).
Stie cineva cum apar aceste calcificari si cum pot fi inlaturate? Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Ma pregatesc si de o sarcina si vreau sa stiu daca exista vreun risc. multumesc frumos!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici