cal-d-vita masticabile

10-11-2008
candycandy
Nu este medic/terapeut
candycandy
buna seara, trebuie sa incep o cura cu calciu, mi s-a recomandat CAL-D-VITA masticabile, am cumparat, si vad ca sunt 60 de comprimate intr-o cutie, dar nu stiu cate sa iau pe zi, calciu are 600 mg si vitamina d3 400 u.i.. nu este prea mult daca iau 2 pe zi? in prospect scrie ca se poate lua 1-2 pe zi, dar ma gandesc ca poate e o cantitate prea mare de vitamina d3, alte preparate aveau 200 u.i. de vitamina d3 si se luau 2 pe zi ca sa ajunga la 400, asa, la acest preparat, o sa ajung la 800 u.i. vit.d3 pe zi daca iau 2. Ar trebui cica 2 pe zi sa iau, pt ca am spasmofilie, am luat inainte 10 zile aspacardin, pt ca are si magneziu, luam 2 pe zi, de maine trebuie sa incep cu calciu inca 10 zile.Deci nu este nici o problema de luat 2 pastile pe zi? la analize, calciu mi-a iesit in limite bune, dar am mereu lipsa de aer si alte simptome ale spasmofiliei, mi-e si frica de calciu din pastile sa nu se depuna aiurea pt ca deja am osteofite la coloana cervicala.mi s-au mai recomandat pastilele de calciu natural, dar au si magneziu in compozitie, si eu cum am luat deja inainte aspacardin, am zis sa iau luna asta tot din farmacie, un preparat cu calciu.Va rog mult sa ma lamuriti ce si cum sa fac sa fie mai bine.multumesc
3 comentarii
0
11-11-2008, ora 10:45
alf66
Nu este medic/terapeut
alf66
Cea mai buna metoda de asimilare a calciului este din ZER! Asa ca incearca sa-ti procuri de undeva, in fiecare zi zer proaspat, pe care sa-l bei in cure de 3 sap., pauza 7 zile reiei 3 sapt., cite 300 ml./zi, in 3 doze, cu 20 min. inainte de mese! Ai grija : constipa putin, asa ca va trebui sa-l combini cu suc de portocale, de ex.
Sau sa-l cumperi gata preparat, de pe net, sau din magazinele specializate!
Il vei gasi in combinatie cu suc de portocale si alte fructe netratate, fara zahar - s-ar putea sa te ajute si la controlarea greutatii, la "Biosens, sucurile Biotta". Te descurci tu, mai departe!
0
12-02-2010, ora 17:30
romulus74
Nu este medic/terapeut
romulus74
candycandy iti dau un sfat: uita de ZER, de COAJA DE OU MACINATA, sau de alte leacuri babesti. Toate aceste leacuri au un mare dezavantaj: NU SUNT STANDARDIZATE adica nu sti ce iei, cat iei si mai ales ce substante iei in plus.
Ti s-a recomandat cal d vita inseamna ca ai o lipsa de calciu si vitamina D. In privinta concentratiei de vitamina D3 nu trebuie sa-ti faci griji deoarece cantitatea maxima care se poate administra zilnic este de 3000UI ( chiar 5000 ui dupa unii autori), deci cele 800 UI de vitamina D3 din 2 cpr de cal d vita nu au cum sa-ti faca rau, dimpotriva. Produsul este facut de Bayer care nu-si bate joc de pacientii sai.
L-as intreba pe "indika" de unde are reteta asta miraculoasa de asimilare de calciu? cat calciu contin 300ml de zer? zer de oaie, vaca, capra sau... mai stiu euce animal? daca e nevoie de "zer proaspat" cum se face ca poti sa-l cumperi din magazinele specializate sau de pe net? ce fel de calciu contine acest zer? mediul de absorbtie difera in functie de tipul de calciu ( citrat, carbonat, lactat etc). in momentul administrarii nu cumva trebuie sa stai intr-un picior si cu capul pe spate?etc. etc. etc. etc.

Deci, "candycandy" fiind o persoana din secolul 21, trateaza-te cu produse din secolul 21 si fii sigur ca ceea ce scrie in prospectul medicamentului cal d vita are in spate cateva zeci de studii clinice.

succes
0
14-03-2011, ora 13:25
cristina andrei
Nu este medic/terapeut
cristina andrei
Buna ziua!Mama mea ea un comprimat de Calciu D-Viva, dar nu stiu de unde sa gasesc pastile masticabile.Unde pot gasi?Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.