cai de transmitere HIV

26-12-2009
blackmouse
Nu este medic/terapeut
blackmouse
Buna ziua. Am o intrebare pe cat de banala, pe atat de importanta pentru mine. In urma cu cateva luni, am fost diagnosticata cu tbc, si, dat fiind faptul ca locuiesc intr-un camin studentesc, boala mea a creat un fel de paranoia printre colegi. Din pacate, aceasta fobie relativa la boli mi-a fost indusa si mie, iar acum, desi m-am negativat, traiesc cu groaza de a nu ma imbolnavi de multe alte boli. In ultima vreme imi este teama de a nu fi contactat vreun virus, dat fiind faptul ca am aflat ca o persoana care nu pare sa aiba notiune de sanatate in general, mi-a folosit periuta de dinti. Imi tot imaginez ca ar putea fi infectat cu HIV, si imi este teama de posibilitatea de a fi contactat si eu bolile sale. din moment ce un test hiv nu ar fi revelator in acest caz, intrucat nu au trecut nici macar 2 luni de la acest incident, as vrea sa stiu daca se poate transmite virusul prin intermediul periutei de dinti, sau a obiectelor de toaleta, gen deodorantul stick. Din cate am citit pe forumuri, tind sa consider ca teama mea este mai mult decat nefondata, pentru ca virusul imunodeficientei umane nu rezista mult timp in afara corpului. Pe de alta parte, printre sursele de raspandire se numara si instrumentarul medical insuficient sterilizat, sau obiectele utilizate in comun la saloanele de frumusete, pentru ca "solutiile folosite de acestea nu sunt in masura sa distruga HIV". Nu stiu ce sa mai cred, de aceea as dori raspunsuri care sa ne lamureasca in privinta transmiterii acestui virus. La ce temperatura este distrus in cateva secunde?, in ce interval de timp este inactivat in conditii de temperatura normala? dar in conditii de umiditate supravietuieste sau se inactiveaza de la sine la un moment dat? Va rog, ar trebui sa cunoastem aceste lucruri, pentru a adopta un comportament corect fata de noi, si fata de seropozitivi, pentru a evita discriminarea fara noima. Spre exemplu, eu cunosc o persoana seropozitiva, si recunosc ca in prima instanta m-am panicat pentru ca timp de ceva vreme am folosit acelasi computer, in conditiile in care eu de la frig fac mereu crapaturi la nivelul pielii mainilor.
10 comentarii
0
28-12-2009, ora 12:55
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Virusul HIV poate rezista doar 3 minute pe o periuta de dinti.
In general e un virus foarte sensibil. Practic nu se poate lua de la saloane de frumusete, iar transmiterea prin instumentarul stomatologic nesatisfacator sterilizat este foarte improbabila, chiar daca nu exclusa. Dimpotriva, virusul hepatitei B si C se poate transmite, acestea fiind MULT mai rezistente in mediu nefavorabil (spre comparatie, virusul hepatitei B rezista cam 30 de minute fata de 3 minute pe o periuta de dinti).
Practic, virusul HIV se transmite numai prin 3 metode:
1. Veneric, in special ca urmare a unor relatii sexuale dezordonate. Prezervativul asigura o slaba protectie.
2. Prin expunere la sange contaminat, ceea ce e mai frecvent la personalul medical.
3. De la nastere.
0
06-01-2010, ora 14:23
blackmouse
Nu este medic/terapeut
blackmouse
Va multumesc frumos pentru raspuns, domnule doctor. Din cat am reusit sa ma informez din diverse siteuri in limba romana sau engleza, nu am dat de un raspuns concret. Si cum majoritatea persoanelor se informeaza cu privire la anumite riscuri numai in situatia in care au fost expuse la acestea, va multumesc si pentru atentionarea cu privire la rezistenta virusurilor hepatice b si c.
0
01-03-2010, ora 15:49
adrianliviu
Nu este medic/terapeut
adrianliviu
Buna ziua,

domnule Dr Dragomir, pe ce va bazati cand spuneti ca: "Virusul HIV poate rezista doar 3 minute pe o periuta de dinti." Chiar daca periuta de dinti, nu este uscata, virusul poate fi inactiv? Chiar daca este sange pe periuta?
0
10-03-2010, ora 13:12
blackmouse
Nu este medic/terapeut
blackmouse
adaug si eu aceeasi rugaminte adresata de adrianliviu. din cate am inteles eu, da, asa este...adica, poate fi o picatura sau o balta de sange.in 3 minute de expunere la aer in afara corpului gazda, virusul moare, chiar daca sangele sau alt fluid nu s-au uscat.este adevarat?
0
10-03-2010, ora 13:22
adrianliviu
Nu este medic/terapeut
adrianliviu
Dr Dragomir are dreptate intr-o oarecare masura. Oricum gasesti informatii utile pe urmatoarele site-uri:

http://www.thebody.com/Forums/AIDS/SafeSex/Archive/TransmissionNon/index.html

http://www.medhelp.org/forums/HIV-Prevention/show/79

http://forums.poz.com/index.php?board=1.0

Numai sa nu ajungi sa crezi ca daca atingi pe cineva vei lua HIV sau alte boli.nu citi prea mult
0
10-03-2010, ora 13:40
adrianliviu
Nu este medic/terapeut
adrianliviu
asta poate te ajuta:

http://forums.poz.com/index.php?topic=4245.0
0
25-05-2011, ora 19:23
Ciprian Angheluta
Nu este medic/terapeut
Ciprian Angheluta
Buna ziua tuturor, in special dl. Dr.Dragomir!
As pute sa va adresez o intrebare in legatura cu analiza HIV?o voi posta mai jos daca imi permiteti:

Am avut un prim contact sexual protejat dar, intamplator, prezervativul s-a spart. La 7-8 luni de la acest eveniment mi-am facut 2 teste hiv(unul nu-l cunosc iar celalalt ELISA), amandoua iesind negative.Si ma intrebam daca in acest momen as putea sta linistit
As dori un sfat din partea dvs, daca doriti v-as fi in intregime recunoscator!

Multumesc Anticipat!
0
25-05-2011, ora 23:34
adrianliviu
Nu este medic/terapeut
adrianliviu
stai relax..12 saptamani e de ajuns. Esti HIV negativ.
0
27-05-2011, ora 08:42
Ciprian Angheluta
Nu este medic/terapeut
Ciprian Angheluta
Multumesc frumos, dar as avea nevoie de un sfat de la dl DrDragomir daca se poate
Sanatate!
0
17-06-2011, ora 21:29
Ciprian Angheluta
Nu este medic/terapeut
Ciprian Angheluta
Mda...multumesc oricum..sper ca sa fiu singurul care nu a primit un raspuns pe acest forum
sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.