caderea parului la 16 ani-ajutor!!

08-11-2007
rida
Nu este medic/terapeut
rida
baiatului meu ii cade parul de la 16 ani, acum are 18 si aproape a chelit cu toate tratamentele date de dermatolog>alopexy, revalid, ca, vit e, sampon ducray, alpecin-3 luni.Dupa alopexy, la iceput i-a cazut mai mult, apoi l-am folosit fara rezultat.Acum ne-a recomandat hairgrow si phitophanere pe care nu le-am mai luat, sunt si scumpe si sunt acelasi lucru, nu?Mentionez ca si sotul are calvitie, dar la el caderea parului a inceput pe la 23 ani.Sunt cadru medical, dar nu mai stiu in cine sa am incredere, pentru ca n am avut nici un rezultat.De tratamentele naturiste ce parere aveti?
10 comentarii
0
08-11-2007, ora 00:00
mayya
Nu este medic/terapeut
mayya
Draga, colega,
caderea parului, e o problema cu care eu ma confrunt zilnic, pacientii mei arata ca supravietuitorii Hiroshimei.Ai dreptate cand afirmi ca sunt putine tratamente ce dau rezultate.Pentru a avea unele rezultate, am inventat pur si simplu o serie de retete de recuperare.O radacina de par se recupereaza in 8 saptamani.Iata ce-ti recomandat, nu numai pentru fiul tau dar si pentru sot.
Cauta un sampon mineral cu namol si saruri de la marea moarta, si sa se spele cu el de 3 ori pe saptamana.daca lasi adresa ti le voi pune in colet si ti le voi trimite prin curier.La a doua spalare, isi va aplica inainte pe scalp un suc natural de morcov combinat cu o jumatate de papaya presat si cu masca asta se maseaza 15-20 minute.O lasa sa actioneze 30 minute, dupa care se spala cu samponul mineral
Acest sampon dupa aplicare se lasa 10-15 minute sa actioneze si apoi se clateste.O data pe saptamana isi va masa scalpul cu ulei esential de migdale deoarece mentine hidratarea la nivel subcutanat.
Apa este cauza pentru care nu dau rezultate tratamentele dermatologice, si dupa 2 ani de efective cercetari, am insailat 4-5 retete care mie mi-au dat rezultate, adica la 100 de pacienti, cam 82 si-au recuperat parul.
-*
daca te intereseaza, mai ales ca esti medic, poti experimenta si acest tratament -adaptat.Apa e de vina si gradul de poluare fonica.




(*modificat de administrator)
0
09-11-2007, ora 00:00
rida
Nu este medic/terapeut
rida
multumesc pentru raspuns, dar daca e si o cauza hormonala, bineinteles ca nu as vrea sa-i dau hormoni, insa am citit despre hair tonic, care contine hormoni naturali, da rezultate?Mi s- recomandat sa merg in paralel cu tratamentul alopat, inseamna ca nu sunt siguri de cel homeopat?N-as mai vrea sa incerc orice, ca mai rau i- a gravat caderea parului, insa daca as fi sigura.De ce nu cade la toata lumea, toti traim in acelasi mediu?Ce cauze interne ar putea fi, noi am luat vitamine, minerale, sa excludem si un eventual deficit.El sufera f tare ca e singurul din clasa cu aceasta problema, au remarcat si colegii, cum as putea sa-l ajut?
0
02-12-2007, ora 00:00
mayya
Nu este medic/terapeut
mayya
DRAGA, RIDA,
EU DE 9 ANI MA OCUP VOLUNTAR DE ACEASTA PROBLEMA FIINDCA UNUL DIN BAIETII MEI A SUFERIT O CADERE MASIVA INEXPLICABILA. ACUM E MAI CHEL CEL CARE AVEA UN VOLUM DE PAR NORMMAL. DE APROAPE TREI LUNI, AM UN SALONAS MITITEL UNDE TRATEZ IMPREUNA CU UN VAR, PROFESOR DE HAIR STYLE BARBATII CARE NU SE SFIESC SA INCERCE. DIN 43 DE PACIENTI NOTATI, TOTI SI-AU RECUPERAT PARUL.SEDINTA ESTE O DATA PE SAPTAMANA, COSTA 40 DE RONI SI CONSTA INTR-UN MASAJ DE 2 ORE CU NISTE INGREDIENTE SIMPLE.SAMPONUL PENTRU ACASA SE STABILESTE DUPA TEXTURA PARULUI. SE FACE SI O CONSILIERE PSIHOLOGICA A PACIENTULUI, FIINDCA LA BAZA STA UN BLOCAJ ENERGETIC SI NU O DISFUNCTIE ORGANICA.ATACURILE DE PANICA, FISURILE CAMPURILOR SUBTILE GENEREAZA DISFUNCTIILE HORMONALE. EU LOCUIESC IN PITESTI, DAR DACA SUNT MAI MULT DE 4 PACIENTI UNDE LOCUITI, VOI VENI PANA ACOLO.SE RECUPEREAZA ORICE FORMA SI GRAD DE CALVITIE.DORESC SA PUBLIC STUDIUL.EU LOCUIESC IN PITESTI, DACA BAIATUL POATE VENI O DATA PE SAPTAMAN, INDIFERENT, IL PROGRAMEZ, INSA TREBUIE SA STIU CU O SAPTAMANA INAINTE.CEI DIN PROVINCIE, AU PRIORITATI DE ORAR, FIINDCA DEPIND DE TRANSPORT.DUPA 3-4 SEDINTE, PARUL SE REGENEREAZA SINGUR.TRATAMENTUL CONSTA INTRE 8-16 SEDINTE.NU CONTEAZA VARSTA.ACEST MASAJ L-AM INVATAT DE LA UN RUS IN URMA CU CEVA ANI, IN IORDANIA,
0
11-12-2007, ora 00:00
alynaa
Nu este medic/terapeut
alynaa
tratamentul este doar pentru barbati?
0
18-11-2008, ora 13:30
scorpyo
Nu este medic/terapeut
scorpyo
Buna, am 22 ani, sunt student si de la varsta de 17 ani am inceput sa am probleme cu parul. La inceput aveam un inceput de chelie pe suprafata cat pui un varf de deget, am incercat un tratament cu vitamina A + ulei ricin + galbenus de ou crezand ca este ceva momentan si ca se datoreaza faptului ca faceam breack dance (ma invarteam in cap) insa a avansat, continua sa-mi cada par (daca dau mana prin par se iau fire de par, am matreatza multa, am si cateva fire de par albe ) folosesc sampon de urzica, mentionez faptul ca tatal meu are varsta de 45 ani dar nu are probleme cu caderea parului, mama in schimb se comfrunta cu aceiasi problema ca si mine, inainte sa apara aceasta problema aveam un par foarte des.
Nu stiu daca are legatura dar, in timp ce de pe cap imi cade parul pe restul corpului creste in exces (fese, umeri, piept, abdomen, si a inceput si pe spate).
VA ROG SA MA AJUTATI, SUNT PANICAT nu stiu ce sa mai fac !
0
22-12-2008, ora 18:13
yonica
Nu este medic/terapeut
yonica
buna am 21 de ani si am si eu o problema, imi cade parul foarte rau, e foarte subtie, se ingrasa la 2, 3 zile dupa spalare si se rupe foarte repede.mai mult de atat a incepui sa-mi apara multe fite de par alb.As vrea sa ma vopsesc dar am auzit ca si vopseaua de par indiferent de la ce firme e cauzeaza parului.va rog sa-mi da-ti si mie un sfat ce pot face.
0
05-01-2009, ora 17:15
mayya39
Nu este medic/terapeut
mayya39
Omul inainte de toate e lumina. De curand m-am intros de la o specializare mai atipica.La baza caderii parului stau toate cauzele posibile.Ceaiul de galbenele folosit timp de 6 saptamani in combinatie cu ceaiul verde, pot fi prima etapa selectiva a diagnosticarii.Caderea parului este transmisibila dar se maifesta si spontan, apt pentru care, pe langa masajul capilar, in aceasta prima etapa am introdus sii terapia muzicala in timpul somnului.in functie de grupa de sange, nume si data nasterii se stabilesc niste astrograme, la fel ca la horoscop, numai ca accentul se pune pe eneretica individuala.In functie de fiecare se sabilesc niste CD-ri, pe care pacientul si le asculta atunci cand doarme.nu e bligatoriu, zilnic, e suicient de 2 ri pe saptamana.efectul, a fost unul surprinzator, care ne-a obligat la noi cursuri.-*


(*modificat de administrator)
0
09-07-2011, ora 15:23
Eu1111
Nu este medic/terapeut
Eu1111
Am si eu o intrebare... Am 15 ani... Si mi se pare ca imi cade parul excesiv. Imi dau cu mana in raspar si repet miscarea de cateva ori si imi cad vreo 15 fire de par. Acesta este modul care imi arata daca imi pica par in exces sau altul?...tatal meu are chelie, el este cret, iar eu mostenesc ceva de la mama.. am parul foarte tare ca si ea... Si nu imi doresc cumva sa raman doar cu putin par. Daca imi puteti raspunde ar fi excelent... Am uitat sa mentionez ca sunt baiat!
0
06-05-2012, ora 19:59
Anonym99
Nu este medic/terapeut
Anonym99
Buna sunt un baiat de 14 ani am o problema cu parul care cade sub forma uno monezi se formeaza o chelie...dermatologul mia oferit DUcray Anaphase, Anacaps si Elcome si Protopic 0.003% Va rog spunetimi daca medicamentele sunt bune, in regula, au trecut 3 saptamani dar parul tooot cade !!
0
27-03-2015, ora 17:39
ivanca
Nu este medic/terapeut
ivanca
Buna mayya cum as putea sa iau legatura cu tine si sa merg si eu la tratamentul tau imi poti lasa un email sau ceva de contact ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Caderea parului la copii

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Căderea părului la copii (alopecia la copii)
  •