caderea parului in mod excesiv

13-09-2009
ieduta
Nu este medic/terapeut
ieduta
buna ziua am si eu o problema in urma cu o luna a inceput sa imi cada parul din ce in ce mai mult mie frica sa-l mai pieptan dar cel mai grav este atunci cand il spal.Ce credeti ca ar trebui sa folosesc pentru regenerare
25 comentarii
0
13-09-2009, ora 14:49
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Revivogen! Daca nu va permiteti, pt ca este destul de costisitor dar 100% bun, faceti in felul urmator:

Va spalati pe cap cu sampon natural de urzica dupa care:

De la Plafar, cumparati flori si frunze de salvie, sunatoare si rozmarin. Le amestecati si le lasati in 250 g otet (este de preferat otetul de mere si miere de albine) si 250 ml alcool. Dupa cel putin 4 ore de decantare (limpezire), strecurati si amestecati lichidul obtinut cu 300 ml apa minerala. Dupa fiecare spalare a parului va clatiti cu acest amestec si va masati scalpul. Apoi il clatiti bine cu apa calda. Tratamentul se face si dupa incetarea caderii parului, macar o data pe luna.
+ vitamine si minerale din ulei natural de catina - capsule (administrate oral conform prospectului din interiorul cutiei!)!


P.S. Insanatosire grabnica!


In speranta ca v-am putut fi de folos, cu placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
13-09-2009, ora 15:15
ieduta
Nu este medic/terapeut
ieduta
va multumesc pentru sfat o sa folosesc a doua varianta
0
13-09-2009, ora 15:42
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ma gandeam eu ca pe a doua o veti alege, tocmai de aceea am scris-o... ;)))))))))))))))))))))
Numai bine;)
0
13-09-2009, ora 16:03
ieduta
Nu este medic/terapeut
ieduta
da, am cautat revivogen si am vazut pretul care nu este deloc mic si de aceea am optat pentru a doua varianta.Credeti ca as putea folosi acest tratament si pentru fetita mea de 5 ani pentru ca si ei ii cade parul?va multumesc pentru raspuns
0
14-09-2009, ora 01:26
Sabina C.
Nu este medic/terapeut
Sabina C.
Sfatul meu e sa faci niste analize, incepe cu o hemoleucograma. Multa sanatate!
0
14-09-2009, ora 19:25
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
NU, pt fetita dvs., NU! Mergeti cu ea la pediatru si acolo va va indruma medicul ce sa faceti! Plus, cum bine v-a spus si dna Sabina, faceti-va atat dvs., cat si fetita un set de analize medicale!
Toate cele bune...


In speranta ca v-am putut fi de folos, cu placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
31-10-2009, ora 16:28
citystar
Nu este medic/terapeut
citystar
Eu as lua revivogen daca as cunoaste intr-adevar rezultate. oricat de scump ar fi el. Imi poate garanta cu viata directorul companiei care produce Revivogen ca mi se va regenera parul un cazul alopeciei difuze ?
Am cheltuit multe milioane in decurs de cca 2-3 ani pentru tratamentul contra caderii parului si nu am avut rezultate. Sa inteleg ca Revivogen face minuni ? Sau doar cineva incearca sa faca reclama.
Am mai citit ca si Rogaine e bun, Am citit sute de articole despre caderea parului, multe dintre ele se cotnrazic. Si mai era samponul cu Aloe Vera de la Forever Living Products.

Tot asa se zicea ca si Hairgrow face minuni si nu m-a ajutat deloc.
3 medici diferiti mi-au zis cauze diferite despre caderea parului la mine, mi-a dat tratamente aproximativ diferite, dar mi-au zis acelasi diagnostic: Alopecie Difuza.
1
31-10-2009, ora 17:20
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Să vă garanteze cu viaţa? Nu vreţi să vă dea şi Universul dacă nu funcţionează??? Totuşi...eu am sugerat, nu am impus...îl cunosc pe dermatologul Alex Khadavi, este un american genial (dânsul mi-a tratat o afecţiune dermaologică pe care nimeni din România nu a putut măcar să o amelioreze!), de aceea mi-am permis să vă recomand produsul patentat de dânsul.

Din fericire, dacă-l veţi cumpăra direct de la producător, adică din SUA şi nu veţi fi satisfăcut de rezultatele acestuia, veţi primi banii înapoi (conform garanţiei de 90 de zile).

Toate cele bune şi însănătoşire grabnică!

În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
19-12-2009, ora 14:43
Sofia_21
Nu este medic/terapeut
Sofia_21
Caderea parului e primul semn ca organismului tau nu-i ajung vitamine si minerale.Incearca sa te alimentezi mai bine inainte de a te arunca la vitaminele din farmacii si nu lua multivitamine, ci fiecare tip de vitamina in parte.In afara de asta incearca procedura cu suc de ceapa, asta pe mine m-a ajutat cel mai mult, dupa 10 proceduri am vazut rezultatul.

Bafta!
0
19-12-2009, ora 15:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-nă Sofia,

Vă rog să detaliaţi procedura cu ceapă! Mulţumesc anticipat ;)
0
19-12-2009, ora 15:07
Sofia_21
Nu este medic/terapeut
Sofia_21
Pai asta e din mosi-stramosi, se ia sucul de ceapa, se mai adauga si un galbenus de ou si niste ulei de masline sau orice alt ulei pt par si se pune la radacina parului si se tine 1 ora acoperit la cald sau mai mult.Miroase urat dupa, dar trece si merita.Dupa vreo 9-10 proceduri o sa vedeti cum apar fire noi de par si nu va mai cade parul.

Si inca ceva, celor care au probleme cu caderea parului, nu li se permit tot felul de diete pentru slabit.

Mai sunt si alte proceduri, dati-mi de stire daca aveti nevoie de altele!!
bafta!
0
19-12-2009, ora 17:18
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Vă mulţumesc!
V-am cerut detalii pentru a putea la rândul meu, să ofer informaţii cu privire la această procedură strămoşească.
Într-adevăr, curele de slăbire sunt interzise, datorită riscului de scădere a cantităţii de minerale şi vitamine esenţiale pentru creşterea părului, dar şi pentru susţinerea lui.

Toate cele bune şi sărbători fericite!
0
28-12-2009, ora 22:29
sebastian83
Nu este medic/terapeut
sebastian83
Si eu am avut probleme cu caderea parului excesiva si am ajuns chiar in punctul de a avea intr-un loc parul foarte rar (mai exact in crestetul capului). Dupa multe "cercetari" online am gasit un produs care intr-adevar e foarte bun si m-a ajutat enorm. Se numeste Rogaine si este singurul aprobat de FDA in SUA pentru regenerarea parului pierdut. -*

(*modificat de administrator)
0
30-12-2009, ora 13:14
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Rogaine este un produs eficient doar până la un punct anume...până la captarea mică de DHT; dacă este mare, la revedere efecte pozitive! În plus, Rogaine NU este singurul aprobat de FDA, este primul, mai sunt şi altele...
0
05-06-2010, ora 00:51
analya
Nu este medic/terapeut
analya
buna!asi avea si io o intrebare: de o luna incoace imi pica parul, sunt unele portiuni unde nu mai am par deloc si de o luna numai pe la medici umblu si iau tratament dar nimica pica incontinuare
0
07-06-2010, ora 21:22
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Stimată d-nă, ce medici aţi consultat (de ce specializare), ce analize aţi făcut (important este rezultatul lor) şi ce tratamente aţi urmat?!
În afară de căderea părului, ce alte simptome / semne prezentaţi? (mai aveţi şi alte acuze?)...


Vă rog să încercaţi să-mi răspundeţi la întrebări (fără aceste răspunsuri nu pot să (încerc să) vă ajut).
Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!


În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)

P.S. - Vi s-a făcut vreodată Analiza Minerală Tisulară (AMT), cea care presupune studierea unui fir de păr cu lungimea de 3 cm, pentru a determina starea metabolică a unei persoane?! :-)
0
08-06-2010, ora 00:13
analya
Nu este medic/terapeut
analya
in primul rand multumesc pentru raspun!!! am fost la dermatolog si de acolo m-a trimis sa imi fac analize de sange si urina din care reies urmatoarele:
-relativ frecvente celule epiteleale scuamoase,
-rare celule epiteliale rotumde.
-frecvente leucocite.
-rare hematii.
-prezenta flora bacteriana. prezent Trichomonas vaginalis
Si mai am o problema ma inervez foarte repede si mai mereu sunt nervoasa si atunci m-a trrimis la NPI si de la NPI ma trimis la EEG sa imi fac control dar mi-a dat doar un sirop un fel de calmant, siropul se chiama(zoloft) dar pana acuma nu mi-au spus nimica sigur
Adica de ce imi pica parul
0
09-06-2010, ora 11:23
ratusca
Nu este medic/terapeut
ratusca
Buna ziua tuturor ma numesc Marioara si sunt din Timisoara am citit problemele cu , care se confrunta din pacate din ce in ce mai multa lume, printre care ma numar si eu. De ceva timp a inceput sa-mi cada si mie parul mai mult in virful capului, credeti ca ma confrunt cu vreo problema interna. Multumesc anticipat pentru ajutor . Doamne Ajuta tuturor.
0
21-06-2010, ora 00:10
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-nă Analya, analizele pe care le-aţi făcut sunt insuficiente, în primul rând. În al doilea rând, într-adevăr, o stare nevrotică persistentă poate cauza o cădere a părului; căderea putând fi chiar destul de masivă. Încercaţi să fiţi mai relaxată şi faceţi tot posibilul să consultaţi un medic homeopat.
Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu respect,
Mr. Nick

.

Stimată d-nă Ratusca, după cum bine ştiţi, problemelle dvs. de sănătate sunt puţin mai complexe, în mod clar nerezumându-se doar la căderea părului. Retenţia hidrică, şi ea, este un indiciu important care atestă că aveţi o problemă internă (despre retenţia hidrică aţi discutat într-un alt topic).
Vă rog să mergeţi la medicul de familie şi să-l rugaţi să vă recomande un set de analize complexe (la sânge, urină şi scaun). După aflarea rezultatelor, dacă nu veţi dori tratament alopat, vă rog să vă adresaţi unui medic fitoterapeut sau homeopat.
Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu respect,
Mr. Nick
0
09-08-2010, ora 14:43
hamm3411
Nu este medic/terapeut
hamm3411
Buna ziua, ma numesc Daniela si am 20 de ani, in urma cu aproape 1 luna am avut o altercatie cu cineva si in urma acesteia am ramas fara par intr o zona a capului(cat o nuca), folosesc un sampon FOLTENE pentru regenerare dar cred ca nu are nici un folos.ce ma puteti sfatui?Ce pot face oricum parul meu este moale, rar si fara volum????
0
29-11-2010, ora 17:35
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Stimată d-ră/d-nă Daniela (hamm3411),

Ar fi indicat să consultaţi un medic dermatolog, ca de altfel şi un medic neurolog. Altercaţia respectivă v-a suprasolicitat sistemul nervos, fapt pentru care a avut loc o mică descărcare la nivel dermatologic - descărcare soldată cu căderea părului pe o porţiune mică.
Ţinând cont că răspunsul meu este foarte întârziat, cel mai probabil dvs. aţi mers la medic. Dacă nu aţi mers nici până acum, vă rog să faceţi tot posibilul să mergeţi (este spre binele dvs.).
_
Pe viitor încercaţi să evitaţi orice circumstanţe în care vă puteţi enerva foarte tare, pentru a nu experimenta şi alte efecte negative cu mult mai severe (unele dintre acele efecte pot fi ireversibile!).
_



Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu respect,
Nick
0
22-02-2011, ora 20:22
laddy
Nu este medic/terapeut
laddy
un tratament naturist extraordinar gasiti aici: http://forum.romedic.ro/prod/caderea_parului_049189.html
0
07-08-2011, ora 22:34
anty21ro
Nu este medic/terapeut
anty21ro
am folosit si eu tratamentul "naturist extraordinar" de care ziceti mai sus (laddy), insa nici un efect, la fel si cu medicamentele pe care mi lea recomandat medicul: Propecia, Inneov, Hairgrow (ma ajutat in mica masura, efectele sau vazut dupa 6 luni).
- mentionez ca medicul dermatolog mi-a dat diagnosticul de alopecie androgenetica

nu va mai faceti atatea griji din cauza caderii parului, sanatate inainte de toate!!!
0
09-08-2011, ora 16:43
Violeta1986
Nu este medic/terapeut
Violeta1986
Buna, eu am nimerit intamplator pe acest forum, si as vrea sa va spun ca sunt de acord cu Mister Nick, am auzit si eu de Revivogen, ca este bun, dar scump, de asemenea cred ca tratamentele naturiste de care dansul zicea pot fi eficiente, insa eu as vrea sa va comunic tratamentul care mie si la toate cunostiintele carora le-am recomandat le-a razolvat problema caderii parului si a produs regenerare. Tratamentul este unul naturist si se numeste REGIVERO, puteti sa-l gasiti pe site-ul firmei ca il distribuie: www.caderepar.ro, este extraordinar. Dati-mi voie sa enumar doar cateva dintre ingrediente: tinctura de propolis, alge marine, bitter suedez, gingko biloba, vitamina A, vitamina E, petrol, keratinal! Pe mine m-au convins ingredientele, nu recomandarile prietenilor, deoarece sunt constienta de valentele multiple ale bitterului suedez si gingko biloba. De asemenea, m-am bucurat sa vad ca este un produs autohton, produs la Hunedoara, si de ce sa nu sustin cat pot economia tarii mele?
De fapt sunt 2 produse, primul stopeaza caderea parului, in 2 saptamani in cazul meu, iar ce de-al doilea regenereaza si chiar face sa creasca parul, in cam 3 luni am observat firicele noi...dar probabil depinde de la caz la caz.
E foarte bun si nu e scump deloc deoarece are 250 de ml si se maseaza scalpul cu el inainte de spalare, si se tine pe par 30 de min, dupa care se spala. Merita sa va uitati macar pe site sa cititi mai multe marturii ale oamenilor care au folosit Regivero.
Sper sa va fie de folos!
Cu drag,
violeta
0
20-01-2016, ora 11:02
ramadina
Nu este medic/terapeut
ramadina
Pentru caderea parului sunt tratamente naturiste care pot sa fie folositoare. Adevarul e ca daca nu gasesti cauza care provoaca caderea parului, e mai greu sa iti rezolvi in totalitate aceasta problema. Se rezolva doar temporar. Un lucru e cert, trebuiesc luate masuri din fazele incipiente.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mătreața
  • Căderea părului
  • MIT: Unghiile și părul continuă să crească după moarte
  • MIT: Căderea părului se intensifică iarna
  • Modificările părului în sarcină, post-partum și menopauză
  • Vitamine pentru un păr sănătos
  • Oamenii de știință au identificat gena implicată în albirea părului
  • De ce chimioterapia produce căderea părului?
  • De ce testosteronul influențează pilozitatea?
  •