cadere de calciu

29-06-2009
farcas mihai
Nu este medic/terapeut
farcas mihai
sotia mea a avut o cadere de calciu si a ajuns la urgenta.nu este prima data cand se intampla acest lucru iar de obicei i se facea calciu intravenos dupa care in jumatate de ora isi revenea.ultima data cand s-a intamplat in loc de tratamentulk obisnuit i s-a facut o injectie intramusculara in fesa si 9 injectii in jona abdominala stie careva de ce nu i s-a facut tratamentul obisnuit si i-a fost aplicat acest tratament
3 comentarii
0
20-09-2009, ora 10:43
Utilizator_54569
Nu este medic/terapeut
Utilizator_54569
buna ziua, acum 2 saptamani fiind pe strada dintr-o data imi simteam capul foarte greu si aveam o senzatie de uitare, ma luasera niste calduri iar apoi uitam ceea ce vorbeam, am sunat-o pe mami, ea era la serv di fericire nu eram departe, asa k m-am dus la ea la servici unde o colega de-a ei mi-a dat o pastila de calciu, cam dupa o jumatate de ora mi-am revenit, dar am mai ramas cu dureri de cap cam intre ochi, aseara dintr-o data ma luase o durere de cap, si nu mai vedem bine, vedeam cu picatele, mi se incetosase privirea, mi-a facut mami un pahar cu apa cu zahar si nimic, m-am pus in pat sa stau linistita si dintr-o data nu imi mai simteam mana imi amortise mana stanga de la cot in jos, apoi si buzele tot pe stanga, obrazul stang si limba imi amortisera, a sunat-o mami pe vecina noastra repede si mi-a adus o fiola de calciu si calciu cu d 3 de supt, le-am luat pe astea si amorteala disparuse dar ramasesem cu durerea de cap intre ochi chiar si acuma ma doare intre ochi, deci vreau sa zic ca am tras o sperietura pe cinste aseara si mami la fel se ruga de mine sa merg la urgente dar eram prea ingrozita ca sa mai merg la urgente, luni adica maine ma duc la doctorita de familie sa vedem ce imi zice pana atunci mi-am cumparat niste calciu iau pe zi calciu cu d 3, ,.imi puteti da niste idei, vreun sfat.multumesc
0
04-03-2010, ora 16:08
roxanaanton
Nu este medic/terapeut
roxanaanton
buna Dana, acum o luna am avut aceleasi simptome dor ca la mine amorteala era pe partea dreapta si imi amortise si piciorul am intrat in panica si am mers la urgente(cu mami) mi-au facut un EKG-a fost bun, dupa care m-au trimes la neuro.nu am avut nimik neurologic mi-a spus ca am facut o nevralgie si o cadere de calciu.medicul neurolog mi-a dar Nootropil, Persen, calciuD3 si Magne B.m-am simtit bn o perioda dar acum ametesc ff tare si parca imi simt limba umflata nu stiu de la ce sa zic ca este sunt putin panicata.Dca stiti sau aveti idee astept prerile voastre.
0
04-03-2010, ora 18:30
Utilizator_54569
Nu este medic/terapeut
Utilizator_54569
buna roxanaanton, vreau sa spun ca nu am mai avut probleme de genul acela, nu ma mai simt rau, pe 2-3 ian mi-a fost foarte rau, si am ajuns la urgente si aveam apendicita, m-au operat pe 4 ianuarie si acum nu mai am nimic.. Tu te-ai operat?de apendicita?eu facusem niste analize si in analizele acelea mi-a iesit k am cadere de calciu, si m-am culcat pe-o ureche, si ziceam ca e din cauza calciului.Acum ma simt foarte bine, m-am recuperat imediat, dupa 1 saptamana am mers si la liceu.La revedere.
Multa sanatate!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Calciu scăzut în sânge - de ce și cum se manifestă
  •