buze umflate, alergie la ce ?

09-08-2008
luana207
Nu este medic/terapeut
luana207
Din mai am avut o serie de episoade ce includ umflarea buzelor, dupa care se forma o crusta din care curgea un lichid galbui ce se inchega imediat.La inceput am fost suspectata de alergie la cirese, dar in urma analizelor am fost diagnosticata cu toxoplsmoza.Am terminat tratamentul si la 2 zile dupa iar aveam buzele " carnaciori " Sad Am fost la urgente la dermatolog, diagnostic chielita, si am urmat un tratament cu XYZAL, tot un antialergic si crema fucidin.Marti termin si tratamentul asta si azi cum sunt ? Tot cu buze carnaciori Sad((, insa nu asa de umflate.
Ce am observat in urma acestor episoade e faptul k prima senzatie este de buze uscate, iritate, in ziua urmatoare se umfla incet incet si formeaza un fel de crusta, k si cum as avea buzele in gips, isi schimba culoarea spre visiniu iar in a 3 zi curge un lichid galbui care se ingheaza rapid.
De mancat nu prea mananc mai nimic in afara de un iaurt, o felie de paine, mere, ceai de trei frati patati si totusi mi se umfla buzele. Partea mai putin buna, pe langa toate acestea e faptul k nu imi pot arat fata p nicaieri, sunt k un zombi cu buzele Sad((
Am 21 de ani si nu stiu ce sa mai fac.Am programare la biorezonanta magnetica si sper sa gaseasca ceva.
Astept sfaturi, pareri din partea celor care s-au confruntat cu asa ceva.Multumesc mult si sanatate tuturor

Astazi, 11 iulie am fost la biorezonanta magnetica si se pare k sunt alergica la ceva aditivi si par de animale.Altceva care sa aiba legatura cu simptomele mele nu depista.Dupa ei, ceea ce imi declansa episoadele acestea e un med pe care l-am luat in februarie pt infectie urinara Sad
Mi-au recomandat o serie de med pe care nu le-am cumparat ink ; astept pana cineri cand am un consult la dermatolog pt a vedea in ce stadiu sunt.
Si astazi buzele imi erau uscate, crapate si se exfoliau, iar in jurul lor aveam un contur rosu deschisSad Antialergic nu mai iau asa k o sa vad in ce ma mai transform.
Astept in continuare pareri, sfaturi, sugetii din partea celor care s-au confruntat cu asa ceva.
Acum am buzele cat de cat normale, nu mai se exfoliaza, nu sunt crapate, si folosesc un unguent de galbenele in loc de ruj sau balsam de buze ; de ieri nu mai beau altceva decat ceai de 3 frati patati, am renuntat la mezeluri, si incerc sa mananc cat mai natural Smile
Ce e ciudat, e faptul k dupa ce pap niste biscuiti cu crema de cacao ma cam mananca pielea p picioare si apare o urticarie Sad asa k am renuntat si la ei (la ingrediente erau trecute si arome identic naturale )
revin Sad( iar am buze carnaciorii Sad(((((((( care e factorul alergen doamne ? am schimbat pasta de dinti, mananc numai pepene galben si ceva paine, si tot al fel Sad((((((
cineva mi-a sugerat k ar putea fi o reactie alergica la iepurasii de casa Rolling Eyes ??????? nu ii tin in casa, atat k ii hranesc din cand in cand.alergia la ei se manifesta prin umflarea buzelor ? oricum, am decis k nu o sa mai umblu in preajma lor, da de o fi de la ceva.
miercuri am fost la derma la un consult, si o luna o sa iau un antialergic Xyzal, 1 pe zi Smile
sper sa fie ok, si s anu mai am pb. totusi dak as stii si cauza ce bine ar fi. Asa k ma feresc in continuare de ieuprasi si mancare din comert Sad
Teste alergologice de sange abia in 18.08.08 le pot face, insa tare ma tem k o sa fiu la fel cand nu mai aiu antialergicul.
Si acum, dim sunt un pic un pic umlftlata la buze ; ce e ciudat e faptul k si inainte de simpomele astea, cand ma trezeam aveam o fata mai umflata dar trecea in vreo 30 de im. Nu am obseervat insa pana acum.In jurul ochilor mi-au aparut niste pungi de fapt niste adancituri cam de 4 cm sub ochi :(
Zau de stiu ce am. Precizez k nu mai pap nimic din comert, nu am mai ating de cusca iepurasilor, si totusi ceva nu e in regula
Aspetp pareri, sfaturi din partea celor care s-au confruntat cu asa ceva
8 comentarii
0
09-08-2008, ora 00:00
mirka1982
Nu este medic/terapeut
mirka1982
salut! vreau sa iti spun ca si eu ma confrunt cam cu aceeasi problema, numai ca la mine nu se exfoliaza buzele si nici nu curge nici un lichid din buze. se umfla de fiecare data seara sau noaptea si ma trezesc dimineata cu o buza umflata...pungi in jurul ochilor am si eu dar numai dimineata sunt mai proeminente. o parere a mea este ca esti alergica la ceva. eu patesc asa cand mananc oua sau paine. nu am facut analize pana acum, dar ma feresc sa mai mananc orice contine ou( de ex. cornuri, si toate prajiturile care contin mult ou). nici paine nu prea mai mananc, de frica sa nu ma trezesc iar cu buza umflata. eu sunt predispusa la alergie de cand ma stiu. cel mai bine e sa eviti branzeturile foarte grase, ouale si painea( graul in general). spun asta fiindca am un baietel care s-a nascut alergic si in urma analizelor a iesit alergic la oua, lapte si grau. aaaa.si inca ceva baaietelului meu i s-au umflat buzele cand a mancat mazare. i-am dat repede un antistaminic si in jumatate de ora sau o ora trece. el a avut si un pic de defienta respiratorie. e bine ca iti faci testele alergologice. cand ai rezultatele spune-mi si mie ca ma intereseaza, mai ales daca are legatura si cu pungile de sub ochi.
stiu cat e de rau sa nu poti iesi din casa din cauza buzelor umflate. dar la mine dureaza doar pana pe la amiaza si apoi sunt ok.
iti doresc numai bine si insanatosire grabnica.
0
09-08-2008, ora 00:00
luana207
Nu este medic/terapeut
luana207
vai ce te iubesc mirka1982 :) ma gandeam k sunt singura cu astfel de simptome.
La mine dureaza pana isi revin buzele la normal, cam in 2 zile dupa ce iau antialergic si stau cu o crema p buze :((( zici k s la dieta cu papa asta :)
O sa revin in mod sigur de indata ce aflu ceva ;eu stiam k dupa nasterea unui copil mai trec din alergiile astea da acu no, cine stie, fiecare e aparte.
Sa ne fie bine si sa trecem peste toate. Multa sanatate !
0
13-08-2008, ora 00:00
luana207
Nu este medic/terapeut
luana207
Nu s-a mai confruntat nimeni cu asa ceva ????????????? Abia miercurea viitore o sa am programare la alergolog:( Ceva sfaturi , opinii, pareri.
Sanatate tuturor !
0
01-11-2009, ora 17:24
dumbrava
Nu este medic/terapeut
dumbrava
Buna si sotul meu are o urticarie urata de vreo luna.Apare seara si dispare dimineata. I s-a pus totul pe seama viermilor lamblia.A luat tratament cu toate cele si acum mai are ceva bubite dar se trezeste cu buzele umflate si nu mai stiu ce sa cred.Urmeaza sa mai consult un alergolog.Insanatosire grabnica.
0
30-01-2010, ora 18:14
augusta57
Nu este medic/terapeut
augusta57
Buna! Din luna noiembrie 2009 mi s-a umflat buza superioara si s-a facut si o crusta. Am inceput sa scot diverse alimente, dar nu s-a rezolvat. Daca ziua se mai desumfla un pic, peste noapte se umfla la loc. Nu am fost la alergolog dar am facut tratament cu antialergice(claritin, ketotifen injectii cu hemisuccinat). Rezultatul a fost 0. Ce sa fac?
0
07-03-2010, ora 14:36
ElaM
Nu este medic/terapeut
ElaM
Eu am avut problema aceasta cu buzele acum cativa ani. Aceleasi simptome cu buze umflate, cu crusta si ceva lichid plus ceva mancarimi. Am ajuns la dermetolog care m-a trimis la randul sau la alergolog. Se pare ca in cazul meu a fost intr-adevar o reactie alergica puternica in combinatie cu o candidoza frumoasa, toate acestea dupa un tratament prelungit cu antibiotice (avusem probleme cu o sinuzita). Cert este ca dupa tratament destul de lung nu am mai avut niciodata problema asta(au trecut aproape 7 ani). Nu mai spun cu cata atentie am fost la antibiotice de atunci. Am primit testele de alergie de facut si teste de imunitate pe care nu le-am facut nici azi pentru ca la fel erau foarte scumpe atunci, nu existau reactivi decat la un laborator din oras si am renuntat avand in vedere ca tratamentul cu aerius si stamicin isi facea efectul si nu am mai avut problemele acelea.
0
09-03-2011, ora 10:24
alynai
Nu este medic/terapeut
alynai
aceeasi problema o am si eu cu tatal meu. de cateva zile a inceput un tratament pentru hepatina c si ia foarte multe medicamente pe zi, aprox. 17, si i s-au umflat buzele, in special cea inferioara, are o crusta si un lichid galbui. Nici nu poate iesi din casa, in situatia asta. Ma gandesc sa fie o alergie la prea multe medicamente. A inceput sa ia si antialergic xizal si alifie de galbenele, dar nu vad nici o amelioare. Va rog, daca ma puteti ajuta in vreun fel.
0
06-06-2011, ora 21:57
mariukata
Nu este medic/terapeut
mariukata
buna! si eu am o problema legata de buza inferioara. in interiorul buzei imi apare in mod constant o besica plina cu lichid vascos. am incercat sa o sparg si nu am reusit. din fericire, bebelusa mea, mi-a dat odata cu capul direct in buza iar besica s-a spart. nu a curs niciun lichid pt ca era o chestie ca "mucii". am consultat medic stomatolog, care ma trimis la un medic dermatolog care la randul sau ma trimis la un spital mai mare. de 3 luni incerc sa aflu ce e cu chestia asta dar nu pot pt ca nimeni nu stie. voi v-ati confruntat cu asa ceva? astept un comentariu va rog frumos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: