bursita oleocraniana

14-07-2015
janet64
Nu este medic/terapeut
janet64
Buna ziua,
am diagnosticul de bursita oleocraniana la cotul stang, cauza nu o stiu, doar a aparut inflamatia. Nu este dureroasa decat la apasare, am unguent sindolor, antiinflamator Diclotard, intrebarea mea este daca in timpul zilei trebuie imobilizat cotul intr-o pozitie cat mai intinsa cu o fasa elastica, avand in vedere activitatile zilnice, si daca ar trebui sa iau si antibiotic, preventiv. Mentionez ca am 51 ani, feminin si lucrez 10 ore/zi munca de birou.
Multumesc
1 comentarii
0
01-11-2015, ora 16:54
Dr. Mihai Gavrila
Identitate neconfirmată
Dr. Mihai Gavrila
Buna ziua!
Bursita de cot se mai numeste si cotul studentului, fiind de multe ori rezultatul unei traume minore (sprijinul prelungit al cotului pe masa). tratamentul obisnuit consta in repaus, aplicatii locale cu gheata si administrarea de antiinflamatorii. Imobilizarea este cea mai importanta masura. Tatal meu a suferit aceeasi problema in urma unui efort agricol (a taia coasa cu o motocoasa) neavand obisnuinta acestui lucru. A dezvoltat ulterior o bursita care s-a infectat. A fost necesara adminstrarea unui antibiotic concomitent cu reducerea activitatii cotului.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: