avort fara sa afle parintii

20-01-2012
ovy2153
Nu este medic/terapeut
ovy2153
bine v-am regasit. am si eu o intrebare. prietena mea are 15 ani, si dintr-o foarte mare prostie a ramas gravida. si am strans bani tot, ca sa faca avort. intrebarea este : poate face avort la un cabinet particular fara sa afle parintii? ca nu vrem sa se intample chestia asta
9 comentarii
0
21-01-2012, ora 11:32
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Din cate stiu eu legal trebuie sa aibe 16 ani impliniti, altfel e nevoie de prezenta unui parinte/tutore legal.
0
21-01-2012, ora 18:01
ovy2153
Nu este medic/terapeut
ovy2153
si daca as da medicului sa zicem o suma in jur de 150 lei, ar reusi sa faca fara sa afle parintii ?
0
21-01-2012, ora 18:13
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Tu daca ai fi medic, ti-ai risca dreptul de a practica meseria pentru care ai invatat si muncit minim 11 ani (doar facultatea si specialitatea) si mai mul, t sa risti sa ai dosar penal sau chiar sa intri la inchisoare pentru 150 lei? Daca gasesti pe cineva care sa faca asta probabil ca persoana respectiva are grave tulburari si probleme si ar trebui sa fie un mare semn de intrebare cat discernamant trebuie sa ai sa iti expui prietena unui asemenea risc. Pentru ca si curetajul presupune o gramada de riscuri posibile, complicatii pe care cineva trebuie sa si le asume.
Recomandarea mea este sa incercati sa vorbiti cu parintii, daca sunt persoane fara probleme psihice. Daca nu, incercati cu o ruda cat mai apropiata a ei in care puteti avea incredere. DAR nu pierdeti vremea si NU va expuneti la niste riscuri ce pot fi evitate, mai ales ca pretul platit poate fi mult mai mare decat este aparent.
0
22-01-2012, ora 11:40
ovy2153
Nu este medic/terapeut
ovy2153
Da, va inteleg. Aveti dreptate in ceea ce spuneti. Nu conteaza cat costa. Eu ma ocup de tot. Singurul lucru, ca nu vreau sa afle parintii ei. :(
0
22-01-2012, ora 17:53
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
ovy, cred ca e mai cinstit si corect sa-ti asumi raspunderea si sa stati de vorba cu mama ei, in urma unei astfel de interventii pot survenii tot felul de complicatii.nici un medic nu se angajeaza la a face un avort unei minore, asa ca ai grija ce faci.tu cati ani ai???
0
22-01-2012, ora 22:10
ovy2153
Nu este medic/terapeut
ovy2153
eu am 16 ani :( si intr-adevar aveti dreptate si cand spune-ti sa vorbim cu mama ei ! Dar sincer ne este frica. Ei ii este foarte mare frica de tatal ei, si mie la fel. Daca afla ai mei nu stiu ce s-ar putea intampla :-. Mama ei probabil ar intelege, dar tatal ei, nu prea:(
0
22-01-2012, ora 22:16
ovy2153
Nu este medic/terapeut
ovy2153
Si chiar daca am vorbi cu mama ei, nu putem creste copil de acum si sa ne lasam de scoala :(. Si inca o chestie. Este posibil ca eu sa ma mut din vara in Spania alaturi de parintii mei! Ce fac, o las singura sa creasca copilul ? :(
0
22-01-2012, ora 22:37
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
eu nu am spus sa pastrati copilul, aceasta este decizia voastra, dar mama ei trebuie sa va sustina si sa mearga la medic cu voi.trebuie sa va continuati scoala, sunteti prea mici pentru o asa responsabilitate.multa bafta si grabiti-va, ca zilele trec si sarcina creste, de la o varsta a sarcinii nu se mai poate face intrerupere.Dumnezeu sa va ocroteasca.
0
23-01-2012, ora 17:42
ovy2153
Nu este medic/terapeut
ovy2153
Sa va auda Dumnezeu :-. Sa fie cu noi :-. Dar mi-e mare frica sa ii spunem mamei ei. Ca dupa afla si parintii mei :- si dupa ce ca mama e bolnava cu inima :- sa ii mai spun si asta :((
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Adolescent
  • Sarcina la varsta adolescenta
  • Sarcina după avort
  • Unele antibiotice ar putea fi asociate cu creșterea riscului de avort
  • Creșterea nivelului de testosteron îi face pe adolescenți să fie nerăbdători
  • Dureri de burtă după avort - ce e normal și ce nu
  • Trăirile pozitive din adolescență pot influența sănătatea și starea de bine la maturitate
  •