operat la gat si i sa facut fluturas in gat

15-01-2010
shogy
Nu este medic/terapeut
shogy
buna seara am o intrebare... un unghi de al meu a fost operat la gat si i sa facut fluturas in gat.. si as dori sa stiu cat de periculoasa este aceasta operatie.. si daca si'ar mai putea reveni vocea si daca este o problema grava.. ? eu am 14 ani si va rog frumos sa imi dati cat mai multe detati.. pe intelesul varstei mele.. .. multumesc anticipat.
10 comentarii
0
17-01-2010, ora 16:48
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Vrei sa spui ca are la gat, anterior un tub, o canula prin care respira, pe care o panseaza ?Vorbeste foarte greu ? daca este asa inseamna ca a avut un cancer laringian care a fost operat, unchiul tau se poate alimenta normal dar va trebui sa respire numai cu ajutorul acelui tub.vocea nu va mai fi niciodata normala ci stinsa, greoaie, fortata.
0
18-01-2010, ora 18:15
shogy
Nu este medic/terapeut
shogy
buna seara! nu a fost operat doar i sa introdus un tub in gat pentru usurarea respiratiei(de vorbit nu poate vorbi deloc nu poate pronunta nici un cuvant).Si am inteles ca i sa trimis biopsia la analiza, in cazul in care biopsia iasa bine is va mai putea reveni? Va rog frumos daca puteti sa imi da-ti un raspuns cat mai repede
0
18-01-2010, ora 20:37
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu pot sa-ti spun nimic pana nu vad rezultatul biopsiei ; atunci iti voi spune ce boala este si ce sanse are.
0
20-01-2010, ora 20:38
shogy
Nu este medic/terapeut
shogy
Am inteles. Totusi imi puteti recomanda un doctor foarte bun in asa ceva!? Nu conteaza din ce oras e. Poate fi si din Bucuresti. Multumesc
0
21-01-2010, ora 06:03
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trebuie dus la un spital / clinica ORL din cel mai apropiat oras universitar. Cereti si parerea MF.
0
21-01-2010, ora 09:57
shogy
Nu este medic/terapeut
shogy
Buna ziua!.. cel mai apropiat oras universitar este clujul.. insa ne puteti recomanda un medic foarte bun din acel oras? nu conteaza partea financiara.. multumesc
0
22-01-2010, ora 20:42
shogy
Nu este medic/terapeut
shogy
Buna seara!.. intre timp a sosit rezultatul biopsiei.. dianosticul este: carcinom epidermoid cheratinizant moderat diferentiat. Daca ati putea sa imi spun care sunt consecintele... si ce inseamna in termeni nosti... si aceasta tumoare a afectat doar coarda vocala stanga!. Multumesc
0
24-01-2010, ora 06:15
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Este un cancer laringian care, dupa mine, ar putea fi operat ; faptul ca este moderat diferentiat nu e chiar rau.depide acum de mai multe lucruri.El trebuie sa se intoarca cu rezultatul la medicul ORL-ist , la cel care a pus tubul si a efectuat biopsia, sa se interneze, sa continue investigatiile si medicul va decide ce e de facut. Adultii din familie trebuie sa se ocupe de starea lui si sa-l duca unde trebuie, tu esti prea mic dar te comporti ca si cum ar fi in ingrijirea ta.asta e bine, inseamna ca-ti pasa.
0
24-01-2010, ora 10:21
shogy
Nu este medic/terapeut
shogy
Mii de multumiri pentru raspuns.Totusi o intrebare mai am! Stiu ca v-am cam stresat zilele astea. Dar sunt disperata si eu si familia mea de soarta lui.Intrebarea mea este nu se poate face nimic fara operatie(tratament ceva)? Cu totii vrem cei mai bine pentru el Sa nu ramana cu acel tub. Va multumes, un weekend cat mai placut
0
24-01-2010, ora 12:36
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu, tumora este deja crescuta, ocupa o coarda vocala, trebuie cat de repede dus la o clinica ORL caci altfel in scurt timp aceasta tumora se poate intinde si peste cealalta coarda vocala, apoi, si mai rau, in jur si nimic nu-l va mai putea ajuta. Asa ceva nu trece cu ierburi, acupunctura sau cu alte tehnici ale medicinei alternative.Mergeti saptamana viitoare la medic.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.