buna ziua

29-12-2008
B2A
Nu este medic/terapeut
B2A
buna ziua, am si eu o nelamurire, sper ca ma puteti ajuta
de la o vreme- cam 3 saptamani simt ceva foarte ciudat in gat- un harait usor atunci cand inspir pe gura, sii uneori am senzatia ca mi se opreste respiratia in gat, apoi inima incepe sa-mi bata cu putere, analizele de sange ok- limfocitele si vsh- astea stiu ca au o valoare ridicata in cazul cancerului, numai ca m-am speriat ff tare. am citit pe net o gramada de lucruri despre cancerul tiroidian, si mi se pare ca mi se potrivesc- tusea si raguseala. mentionez ca acum sunt racita si fac tratament cu moldamin mentru aslo f mare. Credeti ca este ceva grav, cancer sau este doar pe fond psihic, cum mi s-a mai spus? multumesc anticipat.
2 comentarii
0
01-01-2009, ora 17:05
anamaria 35
Nu este medic/terapeut
anamaria 35
Aida, stai linistita ca nu ai cancer, dar pentru orice eventualitate pentru a ti se pune un diagnostic mergi mai intai la endocrinologie, o sa trimita sa iti faci o ecografie la glanda tiroida si analizele, si daca totul este ok la glanda tiroida atunti mergi la un orelist si vezi ce iti spune, pentru ca eu de exemplu am probleme cu glanda tiroida de 7 ani si fac tratament, iar de cativa ani am o raguseala care persista, si exact cum spui aveam si eu o tuse urata, si tot timpul mi sa spus ca de la glanda tiroida ca apasa pe corzile vocale, intradevar apasa putin lobul drept pe corzile vocale, dar nu asa de tare si am fost la un orlist si mi sa spus ca am avut mai de mult o raceala urata netratata si si am ramas cu raguseala, am fost mult timp la ORL si am facut tratament, si pe urma am inceput sa fac exercitii vocale, ce imi dadea doctorul si sa stii ca acum se simte la voce in functie de cum le repet acele exercitii, asa ca nu te lua dupa tot ceea ce se scrie pe internet si dupa simtome, ci mergi la medic repejor caci doar un medic iti poate pune un diagnostic, multa sanatate.
0
17-10-2010, ora 22:14
George12
Nu este medic/terapeut
George12
am si eu sub limba o umflatura.daca o apas nu doare...pare ca este mai deschisa la culoare.am fost la dentist si mia spus ca imi ies maselele de minte...am o senzatie ciudata sub limba...POATE FI CANCER BUCAL?? imi este extrem de teama...pe gingie este mai exact aceasta umflatura...am facut absolut toate analizele inclusiv RMN cerebral..sunt foarte speriat.vsh-ul a iesit 6
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.