buna ziua

06-12-2008
B2A
Nu este medic/terapeut
B2A
buna ziua, am si eu o nelamurire, sper ca ma poate ajuta cineva
am 17 ani si de cateva luni-aproximativ 3- simt o intepatura in umarul stang, nu puternica, dar destul de enervanta. la inceput simteam si o inclestare a bratului stang, uneori imi amortea de la cot pana la degetul mic, acum problemel aceste au disparut, caci mi-am corectat pozitia- nu mai stau sprijinita in cotul stang. Aceste dureri le simteam foarte rar si la mana stanga. Acum ma confrunt cu niste dureri de spate care de asemenea nu sunt puternice, le simt mai ales dupa ce stau cocosata, la calculator. Nu se localizeaza intr-un singur puct, variaza, de la ceafa, spre mijlocul spatelui si apoi spre rinichi. Am incercat sa fac masaj cu creme specifice si durerea trece, insrevine daca stau intr-o ppozitie gresita. am facut si analize de sange si mi-a iesit prima oara vsh-ul 17 si aslo600, iar cand le-am repetat a iesit vsh-ul 8 si aslo 800. am inceput tratament cu moldamin pentru aslo. Credeti ca se datoreaza acestor valori ridicate, sau este ceva mai grav/? mentionez ca de obicei nu stau foarte cocosata,. Aceste simptome pot diparea daca incep sa fac mai mukta miscare?
2 comentarii
0
07-12-2008, ora 08:28
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ar fi bine sa va vada un acupuncturist. E posibil sa va recomande o radiografie de coloana vertebrala.
0
07-12-2008, ora 13:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ar fi foarte util sa consultati un reumatolog, care ar putea surprinde debutul unei afectiuni reumatologice.
In cazul cel mai fericit, respectiv absenta unei afectiuni reumatologice, puteti consulta un ortoped, ce ar putea diferentia un substrat organic (scolioza, atitudine scoliotica etc etc) de o afectiune tranzitorie, de crestere, de genul maladiei Scheuermann.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.