buna ziua. ce inseamna diabetul si ce distruge in corp?

11-08-2010
suraj23
Nu este medic/terapeut
suraj23
ma numesc Cristi. am 23 de ani si de cateva zile, in urma unor analize de rutina am fost depistat cu diabet zaharat, tip 2 zic ei. la primele analize dimineata glicemia a fost 230, la 8 dim, dupa amiaza, dupa ce mancasem bine, ca de obicei(o paine la masa, ciorba de burta cu multa smantana si usturoi, iaurt) glicemia era pe la 350, dupa 2 ore dupa ce am mancat. medicul a zis ca trebuiesc internat de urgenta, in seara aceea nu am mancat de cat putina mamaliguta pripita si o supa cu carne de pui fiarta, dimineata la test glicemia a fost 216 imediat mi s-a administrat inbsulina rapida, dupa 4 injectii si regimul din spital glicemia a ajuns la 130, 126, 113, 104, acum mi s-a dat insulina de doua ori pe zii, 14 unitati dim si 10 unitati seara cu regimul strict, 2 feliute de paine feliata(graham) la masa si glicemia e intre 110 - 130. as dori sa stiu daca cu aceasta glicemie pot aparea curand acele complicatii ale diabetului pt dupa cum am spus am numai 23 de ani. multumesc si astept un raspuns
1 comentarii
0
27-11-2010, ora 14:24
Diabetic 42
Nu este medic/terapeut
Diabetic 42
SAlut Cu aceste glicemi nu vei ajunge sa ai complicati mari sa faci si macar o data pe an si o HEMOGLOBINA GLICOZURATA care spune cum ai stat cu diabetul in urma cu 2-3 Luni. acesta analiza te ajuta sa vezi daca mergi cu diabetul asa cum trebuie pentru ca nu vei putea mereu sa ai acele glicemi mai exista si fluctuati mai mari sau mai mici sa nu te mire daca intro zi vei avea glic. 260 fara nici o cauza se poate intampla totul este sa nu tina mai mult de trei zile, atunci ai o problema, tESTEAZATE ZILNIC CEL PUTIN DE TREI ORI PE ZI SI IN FUNCTIE DE GLICEMI CRESTE SAU DESCRESTE INSULINA sper ca doctorul tea invatat asa ceva.
Sau pune un banut deoparte in loc sa-ti ei masina si cumpara O pompa de insulina acea cu computer care are si un aparat care testeaza singur glicemia si in functie de ea injecteaza insulina in corp tot timpul. are un ac mai subtire ca firul de par Cu asa ceva vei trai aproape normal. se gasesc si la noi in romania
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Consumul ridicat de dulciuri poate provoca diabet
  • Smart Contact Lens – lentilele care monitorizează glicemia
  • Plasturele „inteligent” pentru monitorizarea glicemiei
  • Includerea proteinelor din zer în dietă ar putea fi benefică în managementul diabetului zaharat tip 2
  • Un hormon recent descoperit ar putea trata diabetul tip 2 și obezitatea
  • O pastilă cu insulină ar putea reduce nivelul de zahăr din sânge la diabetici
  • Diabetul crește riscul unui deces cauzat de infarct
  •