gastrita, diabet si durere de picioare

03-07-2011
costache marius
Nu este medic/terapeut
costache marius
Am si eu o problema cu mama soacra, are 48 ani, 56 kg.De cateva luni a aflat ca are gastrita si diabet, de atunci o durea piciarele si burta foarte ingrozitor, am fost la doctor cu gastrita de la care o durea burta si ia trecut durerea iar picioarele nu o lasa deloc, o doar si le simte amortite cu intepaturi.spuneti-mi si mie dc stiti va rog frumos de la ce este durerea si ce ar putea face unde am putea merge, un sfat.VA MULTUMESC.
4 comentarii
0
03-07-2011, ora 15:31
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cat de mare era glicemia inainte si dupa tratament si ce tratament a primit pentru diabet ? Diabetul odata descoperit, trebuie investigat pentru a sti in ce faza a fost pus diagnosticul..daca este un diabet care s-a instalat cu mult timp inainte de a fi descoperit atunci acesta este deja complicat, una dintre complicatii fiind polineuropatia diabetica, cauza durerii la picioare, a paresteziilor [ amortelii ], a scaderii sensibilitatii la durere in aceste zone etc.. Vorbeste cu medicul diabetolog caci ii poate da tratament [ Thiogamma, Milgamma ] ...sa tina si regim alimentar, sa bea ceaiuri antidiabetice, iar glicemia sa si-o controleze saptamanal acasa si sa o noteze intr-un carnet cu care sa mearga la medic cand va lua reteta trimestriala.
0
03-07-2011, ora 16:15
costache marius
Nu este medic/terapeut
costache marius
Inainte de a fii descoperita glicemia era de 370 iar dupa tratament a fost stabilizata intre 120-170.Tratamentu urmat este:SIOFOR DE 1000 SI DIAPREL.tine si regim din cauza caruia a slabit aproximativ 12kg.De 5 zile urmeaza un tratament pentru picioare si nu se simte nici o ameliorare, tratamentul fiind:XEFORAPID DE MG, MILGAMMA, CONTROLOC SI MYDOCALM.Ce mi-ati putea spune despre tratamentul pe care il urmeaza, daca este bun, daca este cel indicat?VA MULTUMESC ENORM DE MULT.
0
03-07-2011, ora 16:45
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Xeforapid si Mydocalm sa nu ia mult timp..nu o vor ajuta prea mult..in schimb Milgamma sa ia 1cpsx3/zi timp de trei luni, iar la sfarsitul anului sa repete..Durerile o vor lasa daca, pe langa tratament, va tine regim si valorile glicemiei vor ramane intre aceste limite de acum, glicemie 120-170 arata un efect bun...trebuie sa aiba rabdare, nu peste noapte se obtin rezultate favorabile...sa luati un glucometru pentru casa.
0
03-07-2011, ora 17:06
costache marius
Nu este medic/terapeut
costache marius
O sa va tinem la curent cu evoluarea rezultatelor.Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.