Forum medical - întrebări și răspunsuri medicale
Vizitarea site-ului implică acceptarea cookies-urilor. Citește mai multe
Forum medical Regulament Colaborare - răspunsuri

Buna ziua...medicamentul Stimuloton,am cateva intrebari

23-01-2008, ora 15:28
Acum ceva vreme am postat aici un mesaj...la recomandarea Dumneavoastra am fost la doctor si mi-am facut cateva analize,cum ati spus " sa eliminam cauzele mai serioase".Analizele mi-au iesit foarte bune,exceptand faptul ca m-a diagnosticat cu atac de panica in stare agresiva...avansata.Nu aveam stari emotionale ,doar respiratie foarte greoaie,sugrumata,sufocanta,ca un peste pe uscat.Sufocarile se declansau in cele mai diverse situatii: cand ma concentram la un joc pe calculator,cand era ceata afara, aburii de la bucatarie,o bluza cu guler,iesirile in aer liber,la munte,la restaurant,...Mi s-a prescris medicamentul Stimuloton pe o perioada de 6 luni -1 an de zile.Am inceput saptamana aceasta cu o jumatate de pastila dimineata,ca dupa o saptamana sa incep a lua o pastila pe zi.De la aceasta jumatate de pastila ma simt foarte molesita,somnoroasa,simt ca ma misc in reluare si reactiile mele nu mai sunt prompte.La ora 2 dupa amiaza sunt foarte obosita si trebuie sa dorm,pentru ca altfel,nu pot face nimic...Intrebarea mea este: va fi o stare generala sau doar acum ca sunt la inceputul tratamentului? Va multumesc:)
9 comentarii
25-02-2008, ora 00:00
Autor: aidinou
Stimulotonul este un antidepresiv. Se incepe cu o doza minima care se creste progresiv. La inceputul tratamentului determina diverse reactii adverse de tipul: somnolenta, ameteli, oboseala, dar cu timpul simptomele acestea se reduc. Daca ele vor continua va trebui sa consulti din nou doctorul si sa stabiliti impreuna o doza mai mica.
27-02-2008, ora 00:00
Buna ziua...multumesc pentru raspuns. De cand am inceput tratamentul am ajuns sa iau o pastila pe zi dimineata,numai ca starile de anxietate au reaparut...Nu la fel de severe ,dar da,le am din nou si din ce in ce mai des...Ce se intampla?? De ce nu ma ajuta medicamentul?...Si inca ceva...am citit pe prospectul medicamentului ca la sfarsitul tratamentului unii pacienti pot intra in sevraj...Creeaza dependenta? In ce fel ma ajuta acest medicament? Ca... deocamdata in afara de starile de somnolenta,oboseala...am tendinta sa ma inchid in cercul in care ma simt in siguranta,evit sa ma expun la situatiile care imi creeaza aceste stari...Iarasi ma sufoc la masa,in baie,cand e ceata afara sau cand port o bluza la baza gatului ,ma trag de guler,orice situatie ma poate duce de unde am plecat...Acest medicament ma ajuta pe moment,dar in schimb ,starile de somnolenta si oboseala se mentin...Deci cam atat imi ofera aceste pastile...Ce ma sfatuiti sa fac?
03-04-2008, ora 00:00
Autor: kopela
Buna ziua.mi s a dat prozac si vreau sa stiu daca au loc reacti adevrse rele ca m am speriat dupa ce am citi prispectul si ce tiprui de reactii apar
03-04-2008, ora 00:00
Autor: kopela
Ma poate cineva sfatui cum e cu antidepresivele?mi s a dat prozac si rivitril dar daca devin dependenta ce fac?ca am inteles ca reactiile de dupa sunt mai rele decat cele de dinaintea tratamentului
04-04-2008, ora 00:00
cel mai indicat este sa consulti un psihoterapeut ca si mine. m-a ajutat si ma ajuta foarte mult.pastilele doar iti ingheata starile de depresie,dar nu elimina si motivele pt care ai probleme.n-ai idee cat de bine este sa te duci sa vb despre tot ce te doare...poate ti se pare banal sa platesti pe cineva sa te asculte,dar ajuta.si plus ca primesti sfaturi de la un specialist,iti spune ce si cum sa faci si tot psihoterapeutul te poate indruma si te poate ajuta sa reduci treptat dozajul.mergi si consulta un psihoterapeut.e cel mai bine.
04-04-2008, ora 00:00
Autor: kopela
MI s au dat aceste medicamente deoarece am atacuri de panica si desi le iau e de ajuns ca parintii mei sa mi zica hai sa mergem akolo sau dinkolo si deja aproape ca devin violenta in reactii incep s atemur abia respir imi vine sa vomit si numai am stare daca iau alt medicament care mi s recoamnadat mi e teama deoarece exista riscul de a intra in sevraj dupa aceeea.ce pot face?am doar 19ani si numia vreau s ama confrunt cu asa ceva a mai trecut cineva prin asta?cum ati reusit sa scapti?sau macar sa le diminuati?
04-04-2008, ora 00:00
draga kopela,citeste ce ti-am scris mai sus.si eu am atacuri de panica si anxietate,fac tratament si merg la psihoterapeut.ai cerut un sfat,ti l-am dat...incearca sa gasesti un specialist.m-am convins si eu ca doar cu medicamente nu se ajunge nicaieri.cauta cu parintii tai un pshihoterapeut bun si ai putina vointa.trebuie sa lupti,nu doar sa cazi prada afectiunii...stiu ca e greu,dar trebuie sa incerci.
23-12-2008, ora 13:15
nici eu nu stiu ce sa fac am avut o serie de manifestari care m-au ingrijorat si de la endocrine mi-a dat stimuloton pe care nu l-am luat tot de teama sa nu devin dependenta .Medicul de fam mi-a prescris distonocalm timp de 6 luni o pastila pe zi si nu stiu daca e bine caci la fel am si eu o senzatie de slabiciune aproape permanenta si nu as vrea sa devin dependenta de acest medicament.Uneori mi-e teama sa plec singura prea departe , alteori obosesc prea repede si simt ca nu am putere si nu reusesc sa inving teama ce ma apasa.Ma ia cu calduri, noaptea transpir si ziua ma simt de parca as avea anemie.Cit de eficient e un psihoterapeut?As vrea sa stiu caci anxioliticile dau dependenta si asa cred eu sau poate ma insel te urmaresc toata viata
02-03-2009, ora 15:28
Autor: tibbi_ro
Vad ca multa lume se teme sa nu devina dependenta in cazul in care ia anumite medicamente. Dependenta se instaleaza daca acele medicamente sunt recomandate si luate aiurea, altfel sunt mai mult decat necesare pentru cei care prezinta diverse semne si simptome pe acest forum si daca se va pastra o legatura stransa medic-pacient riscurile scad considerabil. Am vazut mai sus ca se recomanda mersul la psihoterapeut. Nu e gresit, dar asta ajuta in formele usoare de boala, ori dupa cate vad aici lumea prezinta simptome ale unor forme mai avansate ale bolii care in faza asta se pot trata in primul rand cu medicamente. Aceste medicamente trebuie prescrise intr-o prima faza DOAR DE MEDICUL PSIHIATRU (nu de medicul de familie, medicul de medicina interna sau medici de alte specialitati). Cu medicul PSIHIATRU trebuie tinuta o stransa legatura cel putin in primele saptamani de tratament, dar si dupa aceea la intervale mai mari de timp chiar daca starea e mult imbunatatita. In primele zile dupa inceperea tratamentului, poate aparea o stare de inrautatire a starii, care de multe ori e normala, urmata de imbunatatirea situatiei. Tratamentul nu se va intrerupe decat cu acordul medicului psihiatru si de obicei dureaza mai multe luni (tratamentul pentru depresie - minim 6 luni, chiar daca pacientul se simte deja muuuult mai bine chiar dupa 3 luni). Important e sa gasiti un medic psihiatru bun pe care sa-l puteti contacta usor. Psihoterapeutul, psihologul trebuie sa formeze o echipa cu medicul psihiatru, alaturi de cei ce formeaza "suportul social"(familia, prietenii, vecinii etc) si nu in ultimul rand pacientul insusi.
Adaugă un comentariu / răspuns


ROmedic a implinit 10 ani ROmedic a implinit 10 ani