buna sunt nou si as dori o informatie despre analize

27-11-2015
a2015
Nu este medic/terapeut
a2015
buna.am facut acum o luna analize vdrl si hiv, vrdl-ul mia iesit pozitiv si hiv nonreactiv.am fost la derma si amrepetat vdrl si tpha si au iesit pozitive, infectia au spus ca nu ii recenta in jur de 3 ani acum iau tratament si o sa repet testele vdrl si tpha peste 3 luni la spusele medicului.la derma l spital au spus ca trebuie sa imi faca test hiv pt ca asa cere sistemul, am zis ok nui problema pt ca miam facut tot atunci cand mia iesit vdrl si tpha pozitiv si hiv nonreactiv, am fost sunat de la spital sa ma duc sa repet analiza la hiv pt ca sunt suspect de hiv.tin sa precizez ca in de un an si jumatate nu am avut contact sexual cu nimeni, ii posibil sa am hiv si la laboratorul privat sa nu depisteze?sunt foarte nelamurit in privinta asta.va multumesc
6 comentarii
0
28-11-2015, ora 19:41
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
...daca e un laborator serios nu cred ca s-a gresit.oricum, e foarte bine ca il vei face din nou in spital...
0
29-11-2015, ora 12:05
a2015
Nu este medic/terapeut
a2015
multumesc pt raspuns, laboratorul este serios din cate am vazut, intermed lab.cica au aparatura de ultima generatie.ii posibil ca din cauza la vdrl si tpha pozitiv care ii de mult sa influenteze analizele la hiv?si ii posibil sa nu am nici un simptom hiv daca ii asa vechi?
0
29-11-2015, ora 17:58
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu, e vorba despre analize diferite pentru boli diferite.daca acele doua sunt pozitive nu e o regula ca si analizele pentru HIV sa fie la fel.cred ca au fost bine facute si nu mai ai si alte probleme.Urmeaza corect tratamentul, sa nu-l intrerupi si fii atent cu relatiile sexuale ocazionale.foloseste prezervativ.
0
29-11-2015, ora 21:17
a2015
Nu este medic/terapeut
a2015
va multumesc pt raspuns.astept acuma rezultatul de la spital pt ca lam repetat
pt ca primul au zis ca sunt suspect de hiv, astept a vad ce zic acuma.va multumesc pt raspunsurile acordate.revin cand o sa aflu iar rezultatu
0
02-12-2015, ora 23:18
a2015
Nu este medic/terapeut
a2015
buna ziua doamna doctor.vreau sa va mai spun ca de un an de zile am niste stari foarte ciudate gen ameteli aproape incontinu cu amorteli si frunicaturi la mana stanga si piciorul stang cateodata, si asta numai cand sunt in picioare, nu pot sa ma duc nicaieri pt ca sunt foarte ametit si am stari de lesin si de rau, nu am lesinat sau sa imi pierd cunostinata niciodata, nu am ganglioni unflati sau paete pe corp nici diaree sau dureri de burta sau stari de oboseala, transpiratii sau stari febrile.ii posibil sa am hiv sau sida care sa fie de vreo 3 ani de cand banuiesc eu ca am avut o relatie cu o fata mai mult timp care facea videochat si sa nu am simptome si acum au aparut asa cu ameteli si amorteli la mana stanga ?ink nu miau venit analizele de la spital, a trecut deja o saptamana oaare sun hiv + si acuma fac si alte teste.si ma intreb cum de la clinica particulara mia iesit hiv nonreactiv.sun f stresat.imi puteti spune daca sunt astea cu ameteli simptome hiv sau sida?
0
29-12-2015, ora 22:22
a2015
Nu este medic/terapeut
a2015
buna ziua. am faut testul western bolt si mia iesit rez indeterminant;negativ:criterii OMS nici o banda clasificata, indeterminant:1ENV+/- GAG +/-POL GAG+POL gag pol, pozitiv 2ENV +/-GAG+/-POL si mai jos scria in urma rezultatului testari elisa cu trusa vironostika hiv ag/ab, saobtinut OD=0, 034, CO=0, 165, DO/CO=0, 21 va rog sa imi spuneti daca sunt infectat sau nu ca sunt foarte confuz.va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.