ecografie la sanii, tiroida si uter si mi sa spus ca am un exces de foliculina

22-01-2008
ely09
Nu este medic/terapeut
ely09
Astazi mi-am facut o ecografie la sanii, tiroida si uter si mi sa spus ca am un exces de foliculina la sanii un nodul la ovarul drept de 1.8cm iar la tiroida ca e mai mica cu un centimetru nu am inteles prea bine.Intrebarea mea este daca anticonceptionalele au contribuit la aceste diagnostice? (mentionez ca iau pilulule Jeanine) Astept raspuns urgent va rog. multumesc anticipat
5 comentarii
0
23-01-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nimic nu dovedeşte că, în cazul dv, Jeanine ar fi cauza celor arătate.

În altă ordine de idei, nu înţeleg ce este aceea "exces de foliculină la sâni". Dacă e vorba de vreun nodul palpabil la sân, atunci, da, Jeanine trebuie oprit neapărat.
0
23-01-2008, ora 00:00
ely09
Nu este medic/terapeut
ely09
foliculina=hormonul estrogen si nu am noduli.eu va spun exact cum a zis doctorul si anume ca am un exces de estrogen(foliculina).si de aceea v am ntrebat daca pilulele jeanine ar fi putut influenta asta pt ca stiu ca ele contin, dar in cantitate mica, acest hormon si doream sa stiu pt a le intrerupe in caz ca influenta...multumesc
0
14-07-2010, ora 20:11
ancamaya
Nu este medic/terapeut
ancamaya
eu am exces de foliculina de la 17 ani...am avut noduli la san...am facut tratament 3 ani dar degeaba, noduli in cresteau in continuare pana la urma a trebuit sa ma operez ptr ca deja devenise ceva infernal ptr mine...ptr ca un nodul avea aproape 6 cm si se vedea cu ochiul liber.am incercat sa raman insarcinata 4 ani.si dupa 4 ani am ramas insarcinata dar am avut o sarcina foarte grea.dupa ce am nascut am fost si am intrebat daca pot sa iau anticonceptionale...si doctorul mi-a spus ca nu am voie sa iau asa ceva niciodata ptr ca tunci cand exista excesul de foliculina in corp folosirea anticonceptionarelor este interzisa..dar problema este ca si dupa nastere mi ai reaparut noduli...si se zice ca dupa ce ramai insarcinata nu mai apar noduli si ca excesul de foliculina dispare...si as vrea sa intreb si eu daca este ceva normal...si daca ar trebui sa imi fac niste analize mai amanuntite...si daca da.ce fel de analize...multumesc mult
0
15-07-2010, ora 17:59
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ceea ce ar trebui facut in prima instanta ar fi un consult homeopatic.
0
25-07-2010, ora 21:42
ramotoni
Nu este medic/terapeut
ramotoni
Buna seara d-le dr.dragomir.As avea nevoie de un sfat de la dvs in ceea ce priveste anticonceptionalele.Am 28 ani si o fetita de 5 ani si m-am hotarat sa incep aceasta metoda de contraceptie insa dupa cum am vazut si citit aceste pastile ar avea tendinta de a mari pofta de mancare si deci prin urmare de a ingrasa organismul.Sincer nu stiu dintre atatea pe care sa le consider bune si sa le iau.Ma puteti, va rog ajuta?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: