buna

22-11-2012
silvia73
Nu este medic/terapeut
silvia73
am 39 de ani am facut RMN si am urmatorul rezultat vreau sa stiu daca imi sugerati daca sa ma operez.rezultatul este urmatorul vertebre lombare aliniate, rectangulare.Hernii intraspongioase dela T11-T12 la L2-L3 si modificare Modic 2 LA 14-15.degenerescente discale prin deshidratare la L4-L5-S1 cu pensare minima discala la L4-L5 si protruzie mediana cu amprenta durala la L4-L5.Extruzie discala mediana si paramediana dreapta la L5-S1 cu compresie radiculara.Canalul rahidian intra si extradural fara modificari de semnal.CONCLUZIE.hernie discala la L5-S1 cu conflict radicular preforaminal in dreapta.eu am crezut ca o sa imi raspunda un medic deaceea am scris asa nu am stiut ca ami raspud pacienti.
1 comentarii
0
22-12-2012, ora 18:15
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
rezultatul RMN-ului este numai un aspect minor in aprecierea conduitei terapeutice. cel mai important este examenul fizic facut de un neurochirurg. marea intrebare este nu faptul ca aveti o hernie de disc, ci ce simptoame produce hernia. daca nu produce nici un simptom major atunci puteti trai cu ea fara probleme, insa o pareza sau o incontinenta ar reprezenta indicatii majore pentru operatie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul