de ceva timp a inceput sa imi cada foarte mult parul

09-08-2009
alexia17
Nu este medic/terapeut
alexia17
am problema destul de mare zic eu...de ceva timp a inceput sa imi cada foarte mult parul...am fost la dermatolog si mi-a dat sa fac analize...pana atunci as vrea sa stiu daca pastilele de calciu ingrasa...cred ca lipsa calciului este problema...din cauza ca a inceput sa mi se descuameze si piele de pe degetele de la maini...multumesc pentru eventualele raspunsuri!
9 comentarii
0
09-08-2009, ora 22:21
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Va rog sa-mi sp daca ati luat de curand un supliment/medicament care continea vitamina A (retinol)? Si daca da, ce concentratie?
Alte simptome mai aveti, in afara de cele pe care le-ati scris in mesajul de sus?!



Toate cele bune;)
0
10-08-2009, ora 08:59
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Parul si calciul nu au in comun. Calciul va dauna, mai ales in forma anorganica in care se da.
Insa problemele de piele, cadearea parului si lipsa cronica de siliciu organic, care se gaseste in cereale integrale, au ceva in comun.
Consulta un medic homeopat sau incearca Silicea CH12 de la farmacie homeopata.
Se sug cate 2 globule pe saptamana timp de cateva luni.
0
10-08-2009, ora 09:10
alexia17
Nu este medic/terapeut
alexia17
nu am alte simptome in afara de acestea.de vreo 3 saptamani folosest lotiunea cu petroleum, ulei de ricin, vit A si E de la gerovital.asta e singura solutie cu vitamina A pe care o folosesc.dar nici aceasta lotiune nu ma ajuta prea mult.
0
10-08-2009, ora 18:28
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Lipsa vitaminei A din organism se manifesta prin uscarea, intarirea sau descuamarea pielii...
Ai luat sau iei anticonceptionale?
0
10-08-2009, ora 20:34
alexia17
Nu este medic/terapeut
alexia17
well...nu am luat, nu iau si nici nu am de gand sa iau conceptionale...pe mine nu ma prea intereseaza faptul ca mi se descuameaza pielea de pe degete, ci problema grava e ca imi cade foarte tare parul.de vreo 2 ani a inceput sa imi cada, s-a mai ameliorat, dar in ultimele 2 luni s-a inrautatit.nu mai stiu ce sa fac.
intrebarea mea initiala era daca pastilele de calciu ingrasa...
0
10-08-2009, ora 20:35
alexia17
Nu este medic/terapeut
alexia17
anticonceptionale*
0
10-08-2009, ora 20:57
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ok, v-am intrebat pt ca si anticonceptionalele determina caderea parului! Calciul este un mineral care determina buna functionare a organismului, si poate sa contribuie si la procesul de ingrasare, dar nu asa cum credeti sau suspectati dvs.
Vreau sa va mai intreb daca aveti scalpul gras (uleios!)...foarte bun pt alopecie este sistemul doctorului dermatolog Alex Khadavi - REVIVOGEN.

Toate cele bune!
0
10-08-2009, ora 21:01
alexia17
Nu este medic/terapeut
alexia17
nu am scalpul gras...vreau sa mentionez ca pana acum 2 ani, de cand am incepu liceul, aveam un par foarte frumos, lung si des...incepand din cls 9- a inceput sa imi cada...apoi caderea parului a incetat...pana la inceputul acestei vacante...
as vrea niste medicamente care sa le utilizez pe cale externa...nu vreau pastile...
multumesc de raspunsuri!
0
10-08-2009, ora 21:28
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Pai NU sunt pastile, este un sistem compus din sampon, balsam etc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Căderea părului
  • MIT: Căderea părului se intensifică iarna
  • De ce chimioterapia produce căderea părului?
  • De ce testosteronul influențează pilozitatea?
  • Peste 200 de gene implicate în apariția cheliei
  • A fost identificată cauza genetică a albirii părului și a calviției
  • Cât de mult păr e normal să cadă pe zi?
  • De ce chelesc bărbații?
  • Mi se duce pielea - e normal să te jupești?
  •