buletin de analiza va rog raspuns

31-01-2012
bruneta2202
Nu este medic/terapeut
bruneta2202
secretie col uterin;pe mediile insamantate nu s-a dezvoltat flora patogena, pe mediile sabouraud nu s-au izolat colonii de candida spp, pe mediile insamantae nu s-au dezvoltat streptococ..in nainte de a se recolta secretia pt determinare de sreptococ am facut pap nicolau si mi sa gasit flora bacteriana cocica aspect de streptococ...intrebarea mea este daca analiza sa facut la un interval de 6-7 zile dupa antibiotic si ovule este psibil sa fi iesit rezultatul fals...adica la pap nicolau se vedea ceva streptoco acuma la deterinare streptococ nu-l mai am se poate de la antibiotic sa se fil distrus????si ceinseamna ca nu sa dezvoltat flora patogena????
1 comentarii
0
31-01-2012, ora 17:27
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Sub 10 zile de la ultimul antibiotic, aproape sigur ca este fals negativ, mai ales ca ovulele mai raman in vagin inca 2-3 zile, dupa ce termini.
Trebuia sa astepti macar 10 zile, chiar 12 - din cauza ovulelor.
Poti sa ai infectie in vagin nu si in col.
Era bine sa faci si secretie vaginala cu antibiograma, nu doar de col.
Dar spui ca ai luat tratament. Este posibil sa iti fi trecut. Poti repeta analiza dupa cel putin 12 zile de la ultimul ovul.
Nu te speli in vagin si nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare, tot ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
nu sa dezvoltat flora patogena - inseamna ca nu ai infectie, dar nu este concludent rezultatul, deoarece ai repetat analiza prea devreme.
Vorbeste cu ginecologul. Eu as zice sa repeti peste un timp.
Deasemenea sa speli rufele la peste 60 de grade sa se mai dezinfecteze, sau sa calci cu abur.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.