bubite rosii si mancarime rog rasp urgent

06-11-2009
jak
Nu este medic/terapeut
jak
au inceput cu o mancarime pe picioare apoi au aparutbubite rosii.mancarimea s-a extins pe burt si au aparut si acolo bubite. au aparut doar pe picioare si pe burta si cateva pe brate.
21 comentarii
0
09-11-2009, ora 17:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pana unde vrei sa se extinda ca sa ajungi la medic ???
0
14-11-2009, ora 00:30
jak
Nu este medic/terapeut
jak
am fost la medic si nu mi-a dat un diagnostic clar. mi s-a spus ca putin probabil sa fie scabie dar nici de altceva nu e sigur. mi-a recomandat unguent cu sulf, am aplicat tratamentul si au disparut o perioada apoi au revenit. de atunci apar cam 2-3 zile apoi fara nici un tratament dispar o perioada destul de indelungata. ma intreb daca ar putea fi o alergie sau daca nu atunci ce altceva ar putea fi?
0
16-11-2009, ora 21:09
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar putea fi o alergie, insa ar fi bine sa te examineze alt dermatolog atunci cand apar.
0
22-11-2009, ora 11:56
ioana_p_tm
Nu este medic/terapeut
ioana_p_tm
Buna,
Am fost diagnosticata cu urticarie si am facut niste analize IgE este 228, 5 (specific faptul ca am 27 ani si eram sub medicamentatie -xyzal) si am prezenti stafilococi coagulazo negativi.Nu stiu daca are legatura dar RDW este 16, 9.Daca iau xyzal nu mai am mancarini doar niste pete rosii din cand in cand pe corp, dar la intreruperea tratamentului apar mancarimile(daca ma scarpin se umfla se rosesc si raman urmele unghiilor mult mai umflate, ca niste dare) Rog pe domnul doctor sa ma sfatuiasca daca trebuie sa imi fac teste cutanate sau alte analize de alergii? Va multumesc !
0
22-11-2009, ora 18:03
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca ar trebui sa tineti un regim alimentar !
0
22-11-2009, ora 22:33
ioana_p_tm
Nu este medic/terapeut
ioana_p_tm
Buna seara,
Puteti sa-mi recomandati in ce ar trebui sa constea regimul(specific faptul ca de o saptamana tin post dar totusi am aceleasi simptome)Va multumesc!
0
23-11-2009, ora 15:42
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Eliminati din alimentatie semipreparatele din soia, muraturile, cacao, ciocolata, cafea, citrice si bauturile alcoolice.
0
24-11-2009, ora 04:25
ioana_p_tm
Nu este medic/terapeut
ioana_p_tm
Buna,
Va multumesc ptr sfaturi, o sa revin cu rezultatele... :P
0
30-11-2009, ora 00:54
Rameena
Nu este medic/terapeut
Rameena
Buna seara Domnul Doctor

As avea si eu o intrebare pentru dumneavoastra.Acum aproape 4 spatamani mi-au aparut niste pete rosii pe partile laterale ale burtii, la cateva zile au inceput sa apara si pe partea din spate a gatului, apoi pe partea din fata a acestuia.Apoi au cuprins si toata burta, toata fata.Si de ieri, dupa aproape 4 saptamani de la prima eruptie, eu inceput sa apara si pe brate si antebrate dar numai pe partea interioara a acestora...Mentionez ca atunci cand erup petele, simt asa ca niste intepaturi puternice de insecte...apoi dupa 1 saptamana petele palesc si incep sa se cojeasca(ca dupa bronzat).Ce poate fi?
Medicul de familie a zis ca nu-i nevoie sa merg la dermatologie, mi-a dat numai un antialergic(Aerius).
Va rog din suflet ajutati-ma cu un sfat, pana ajung la dermatologie, caci e clar ca trebuie sa ajung acolo, numai ca sper sa gasesc si un dermatolog bun la mine in oras.

E posibil ca aceste pete sa fi aparut din cauza unei lotiuni de corp, de la "renumita" firma Avon(petele au aparut la 2 zile dupa a doua utilizare a acestei creme de corp)?Dar daca au aparut de la aceasta crema...nu ar fi trebuit ca petele sa dispara dupa ce am intrerupt aplicarea acesteia?Sau nu e neaparat nevoie, pielea fiind deja "infectata"dupa cele 2 utilizari?
Va rog mult spuneti-mi si mie ceva.orice...ce poate fi?
0
01-12-2009, ora 12:10
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Posibil sa fie vorba despre un Pitiriazis rozat Gibert.
0
01-12-2009, ora 16:56
Rameena
Nu este medic/terapeut
Rameena
Am vazut imagini pe internet cu aceasta afectiune...si se pare ca despre asta ar fi vorba...Ce vroiam sa va mai intreb...aceasta boala este contagioasa si in caz afirmativ cum pot preveni ca sotul meu si copiii mei sa nu contacteze aceasta boala(exceptand faptul sa plec de acasa, caci acest lucru e imposibil)?

Va multumesc din suflet pentru raspuns!
0
06-12-2009, ora 17:18
cristi05
Nu este medic/terapeut
cristi05
Buna ziua Domnule Doctor.
O sa fiu scurt si la obiect pt. ca vad ca sunt foarte ocupat si implicat in activitatea asta deci nu dispuneti de timp foarte mult
De vreo 2luni, pur aleatoriu ca interval de zile sau ora deci poate fi o data la saptamana sau de 2 ori pe zi, imi apar niste mancarimi imi zonale: ceafa, gat pana spre piept, cap, incheieturi maini, coate si umeri-spre interiorul adica zona de inchidere a bratului biceps-antebrat nu cot efectiv. Mancarimea se manifesta sistematic si progresiv ca intensitate iar daca ies imediat la rece afara se reduce intensitatea ei. Daca incerc sa ma relaxez, autocontrolez uneori dispare in 10secunde si nu se mai intensifica.
Dureaza totul vreo 2-3minute dupa care dispare iar in "culmea mancarimii" imi apar in zonele mentionate niste mici pete rosii ca niste puncte, care la final dispar si ele ca si cum totul ar fi fost o "alergie".
Sa mai mentionez ca am vitiligo de mai multi ani, iar o parte din zonele descrise sunt deja depigmentate si in special acolo apar acele puncte rosii, poate de asta sunt asa vizibile. Nu fumez, nu beau, consum cafea, am facut sport mai multi ani, am 90kg la 1.84, 25ani, am in familie rude de rangul 2 cu probleme psihice-va spun asta pt. asa m a intrebat prima data, mai demult, un dermatolog cand am fost pt vitiligo.
Iar vara transpir f mult. Am mai observat ca aparitia mancarimii respective e declansata in special cand intru de la rece la cald, cand ma aplec sa depun efort etc.
Multumesc, astept o opinie.
0
07-12-2009, ora 17:52
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Rameena:
Pitiriazisul rozat nu este contagios, deci nu trebuie sa plecati nicaieri !
0
07-12-2009, ora 17:55
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Opinia mea este sa mergeti la un consult dermatologic deoarece poate fi vorba despre o urticarie cronica, un prurigo cronic sau altceva!
0
07-12-2009, ora 19:17
cristi05
Nu este medic/terapeut
cristi05
Va multumesc pt. raspuns
0
12-12-2009, ora 16:02
Rameena
Nu este medic/terapeut
Rameena
Am ajuns la dermatolog...si desi boala era intr-a 4 saptamana, in perioada de descuamare deja, doamna doctora si-a dat seama ca despre PRG era vorba(dumneavoastra ati reusit sa-mi puneti un diagnostic numai din ceea ce v-am povestit eu).Am facut si analize.hemograma, HTPA, electroforeza, urina, tgp, tgo, bilirubina, calciu, sideremie etc.toate au iesit bune, doar leucocitele putin marite(11, fata de 10 maximul normal).Am primit tratament cu prednison 5 mg, pentru 16 zile, cu schema aceea in descrestere ca numar de doze, flonidan, peritol si locoid crema.Vi se pare ok tratamentul?
2.Acum nu mai am nici o pata.toate au disparut cam dintr-a 5 zi de tratament.Am inteles ca prednisonul trebuie sa il termin oricum...dar flonidanul si peritolul ar trebui sa le iau 20 de zile cat imi ajung cutiile?Sau pot sa le opresc mai devreme?
3.Este adevarat ca aceasta boala poate aparea si din cauza stresului si oboselii, atunci cand scade scade imunitatea?

Va doresc o zi buna!
0
15-12-2009, ora 20:19
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ati facut tratamentul degeaba! Boala a trecut de la sine!
Normal ca nu trebuie sa mai luati 20 de zile Flonidan!
Cauza bolii este necunoscuta, asa ca puteti afirma ORICE in legatura cu ea!
0
20-01-2010, ora 01:35
ellllla
Nu este medic/terapeut
ellllla
in ultimele 2 zile mi-au aparut niste bubite rosii pe burta, pe o zona mica...astazi pe seara in josul limbii au aparut niste bubite si ma sperie rau de tot...ce parere aveti?
o zi buna!
0
23-01-2010, ora 19:27
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca ar fi indicat un examen dermatologic.
0
10-10-2010, ora 08:41
manycker
Nu este medic/terapeut
manycker
buna ziua! am si eu o nelamurire care ma duce la capatul rabdarilor:
sa o luam cu inceputul acum cativa ani, vreo 4 5 am fost operat in italia de ulcer perforat si peritonita, amandoua le'am facut in acelasi timp, pe baza de stres, nemancat la timp, cafea prea multa, in sfarsit dupa operatie mi'a fost frica sa mai beau cafea si sa mai fumez, am stat aproape un 1 an tinand si regim alimentar (ceaiuri, paste, supe, etc)
dupa un an am venit in tara si incet incet am vrut sa revin la normal am inceput sa mananc orice, sa fumez {nu exagerat} dar singura problema a mea a fost si este cred in continuare consumul excesiv de cafea, de fapt aici vroiam sa si ajung de cateva luni, i'mi ies niste bube rosii pe diferite portiuni ale corpului {cand pe fese, cand la incheieturile mainilor, cand pe spate uneori cand e avansata aceasta "alergie" sau ce o fi, mi se umfla si buzele, ultima data chiar m'am speriat, s'au umflat prea tare buzele, am fost la doctor de nenumarate ori, eu sunt din barlad, , prea multe aici nu iti face, mi'a dat primul ajutor, si dupa o saptamana ma vedeau iar ca vin, aceste bube {blande} ies dupa ce simt ca incepe sa ma manance puternic acel loc de pe corp unde automat i'mi si iese bubele, as vrea sa stiu si eu daca o fi de la excesul de cafea, mai fumez din cand in cand, sau daca o fi de la alimentatie, [oua in special] sau trebuie inca sa mai tin regim, nu stiu ce sa spun, m'am saturat sa tot i'mi apara uneori chiar ma si sperie, am facut si analizele, mi'a iesit un fel de anemie in sange, globule rosii mai putine decat trebuie, doctorii de aici de la barlad mi'au recomandat sa observ eu de la ce fac alergie [cafea tigari mancare] sau sa merg la iasi la un alergolog bun, dupa parerea dumneavoastra ce credeti ca am, la ce trebuie sa renunt, si ce trebuie sa fac.? MULTUMESC
0
10-10-2010, ora 08:55
manycker
Nu este medic/terapeut
manycker
tot vlad din barlad sunt, vreau sa mentionez ca aceste bube [blande] sau ce o fi, rosii, se intaresc la un moment dat, sau asa le simt eu cand la ating, si ma mananca ingrozitor, apoi daca e avansata alergia urmeaza sa mi se umfle si buzele, daca nu e avansata i'mi trec sa spunem in cateva ore uneori ma tine si toata noaptea si dimineatza nu le mai gasesc, poate sa i'mi iasa de la ficat sau de la pancreas? sau de la bila? mama spune ca exagerez cu cafeaua si mi'a ajuns organismul la saturatie, si din cand in cand mai trag si cate o tigara, asta nu e bine, spuneti'mi dumneavoastra ce ar trebui sa fac
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Multe bubițe pe pielea copilului. Ce ar putea fi?
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •