bubite rosii pe picioare cu senzatie puternica de mancarime

01-07-2010
andreea_popescu26091986
Nu este medic/terapeut
andreea_popescu26091986
buna...de 2 zile mi-au aparut 3 bubite pe gamba piciorului drept care ma mancau foarte rau...la ceva timp dupa ce le-am scarpinat mi-au aparut de la genunghi pana la glezna pe ambele picioare.ma mananca foarte tare si dak ma scarpin se fac si mai mari si toata pielea arata ca si cand am ceva iritatie!problema mea e ca sunt in cipru, lucrez si nu am asigurare medicala asa ca nu ma pot prezenta la dermatolog!am fost la farmacie si doamna de acolo mi-a zis k m-am iritat la plantele din mare si mi-a dat o crema pe baza de cortizon dar vad k nu mi-e mai bine!va rog frumos, sunt disperata, nu am avut nicioadata boli de piele!!!ce as putea sa am???si m-as putea trata in vreun fel naturist???sau ce sa cer la farmacie sa imi treaca?va multumesc pt orice ajutor
6 comentarii
0
08-07-2010, ora 17:57
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Incercati sa gasiti crema Diprogenta (sau similara) si aplicati-o de 2 ori pe zi, dimineata si seara, timp de 7 zile.
Concomitent luati cate o pastila pe zi de Aerius (desloratadine).
0
14-07-2010, ora 11:33
ricmd
Nu este medic/terapeut
ricmd
am si eu o problema asemanatoare. am postat pe acest linc: http://img687.imageshack.us/gal.php?g=dscn1131k.jpg patru imagini. Va rog sa-mi spuneti ce problema este (ce boala mai e si asta).
0
08-08-2010, ora 16:55
nikolcnikol
Nu este medic/terapeut
nikolcnikol
Am si eu o problema. Acum circa o luna in urma mi-a cazut peste picior un obect din metal (destul de ruginit) si in prima faza s-a produs o rana obisnuita cu un pic de sange ca atunci cand te zgarii. In loc sa se vindece rana s-a transformat in niste pete rosii usor unflate, care uneori i-mi dau si senzatie de mancarime. Ce ma sfatui sa fac?
0
15-08-2010, ora 17:44
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mergeti sa va examineze un chirurg sau un dermatolog.
0
09-10-2010, ora 02:59
adyfreefor1
Nu este medic/terapeut
adyfreefor1
buna ziua am si eu o problema de aproape 3 sapt ma lupt cu o ciuperca care la prima vedere am crezut ca e o banala batatura, pana in prezent am utilizat 2 tuburi lamisil 1 terbisil si 1 canestent fara nici un rezultat ba chiar mai mult mi sa extins si am si la maini acum plus ca la incheietura apare ca niste bubite mici rosii cu senzatii de mancarime va multumesc
0
17-10-2010, ora 19:06
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca ar fi timpul sa ajungeti la un dermatolog!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •