bubite rosii pe maini si picioare-prurit

10-06-2010
mari578
Nu este medic/terapeut
mari578
Va rog din suflet spuneti-mi ce as putea avea. Pana marti nu pot ajunge la medicul de familie. De o saptamana mi-au aparut bubite pe maini, picioare pana pe solduri si fese si ma mananca ingrozitor. Arata ca niste piscaturi de tantari si nu-si schimba locul. adesea am senzatia ca mi-ar misuna ceva pe piele, ca niste fire de praf sau de par. Aproape de subbratul stang arata ca un fel de urzicatura, in rest nu sunt unite bubitele.La coate si pe picioare sunt mai pronuntate. Pana acum am luat clorocalcin, m-am uns cu spirt si numai 2 claritine (ma tem sa iau medicamente fara prescriere). Se poate sa fie scabie? cu aproximativ o luna in urma am fost muscata usor de un caine, insa spre rusinea mea, nu am fost la medic, rana fiind superficiala.iertati-mi ignoranta.
1 comentarii
0
11-06-2010, ora 11:09
Maur
Nu este medic/terapeut
Maur
Buna ziua, sa incep cu problema mea, problema mea o am de circa 6, 7 ani, am fost la doctorul de familie mi-a recomandat clotrimazol, lam folosit si... nu a trecut :| vreau sa va mai spun ca aceste pete am observat ca apar mai multe vara, am si pe spate si in zona pubiana si pe mana stanga. Ati putea domnul doctor cum se numeste boala? sa pot sa o tratez cumva, simptomele nu sunt foarte grave dar unele ori mai ma mananca, si deja oricum cred ca m-am obisnuit, repet nu am simptome foarte grave sa trebuiasca sa ma scarpin sau alt ceva, vreau sa mai precizez ca am 19 ani, petele daca le pot spune asa sunt destul de mari in unele locuri 5, 6 cm..si as mai vrea domnule doctor sa imi spuneti daca as mai putea scapa de ele tinand cont ca le am de foarte multi ani, precizez ca si matusa mea are de mult timp dar nu stiu daca a incercat vreun tratamet. O zi buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.