bubite rosii ce provoaca mancarime pe piele...

02-02-2009
alesia111
Nu este medic/terapeut
alesia111
va rog sa ma ajutati, sunt foarte speriata! acum o luna de zile am facut o urticarie acuta pe care am tratatat o cu ajutorul medicului dermatolog cu medrol, flonidal si doua injectii cu hidrocortizon plus regim alimentar timp de 10 zile fara sare si cu multe lichide.banuiesc ca, cauza ar fi fost o pastila de algocalmin.mai sunt alergica la sulfamide, metale nepretioase, tetraciclina si furazolidon.acum dupa o luna de zile imi apar pe corp mai ales pe picioare, brate, spate, la ceafa si pe piept niste bubite rosii mici dar in momentul cand ma scarpin devin mai mari si se ivesc mai ales seara.imi apare de obicei cate una, doua intr un loc.dupa care dispar.ce poate fi? va rog sa ma ajutati, multumesc!
11 comentarii
0
03-02-2009, ora 20:30
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca tot de natura alergica sunt bubitele. Mergi din nou la dermatolog.
0
24-04-2009, ora 00:44
cosmin adi
Nu este medic/terapeut
cosmin adi
diansimar21 ai aflat despre ce este vorba ?
0
24-04-2009, ora 15:01
anamariaf
Nu este medic/terapeut
anamariaf
Buna ziua, am si eu o problema:mi.a aparut o bubita pe piciorul stang si cateodata ma mananca. arata ca o moneda de 5 bani.atingand-o, este putin c-am tare si o am c-am de vreo 3 luni de zile.Mi se pare ca se intinde. Nu stiu ce probblema as avea, de aceea va cer ajutorul dumneavoastra. Va mulumesc¨!
0
30-04-2009, ora 21:54
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Posibil sa fie o ciuperca.
0
21-02-2010, ora 14:01
QUERIDA
Nu este medic/terapeut
QUERIDA
Buna ziua domn doctor.am si eu o problema cu niste bubite care imi apar sub pielea de la degetele mainilor.Sunt rotunde si mici, au un lichid incolor si ma mananca f.rau.am mai fost la dermatologi dar fara nici un rezultat imi treceau cat timp luam tratamentul iar apoi reapareau.Ultima data mi-au aparut foarte multe si s-au format ca o coaje cu puroi am luat iar niste unguente si mi-a cazut toata coaja dar acum observ ca din nou incep sa-mi reapara ca niste bubite rotunde si mici.Mentionez ca am si un catel in casa, poate sa fie de la el?
0
28-02-2010, ora 19:22
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca faceti o eczema dishidrozica palmara.
Sunt necesare investigatii pentru a stabili din ce cauza apare.
Din ce localitate sunteti ?
0
23-08-2010, ora 15:28
vlad_cool_yo
Nu este medic/terapeut
vlad_cool_yo
buna am o problema foarte mare care ma inspaimanta!in urma cu 2 -3 aproximativ au inceput sa am mancarimi ale pielei sarpinunduma au inceput sa imi apara niste bubite ca si ciupiturile de purice!au inceput si imi apara m intai pe sub buric pe burta pe maini, pe gat si la pe picioare in aproximitatea feselor!!!ce ar putea fii????va multumesc in avans pentru raspunsurile dumneavoastra!!!
0
02-09-2010, ora 18:51
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Poate ca sunt ciupituri de purice!
0
04-11-2010, ora 20:19
jdoe
Nu este medic/terapeut
jdoe
Buna, acum cateva zile am avut reflux gastroesofagian. La cateva zile dupa ce nu am mai avut aceasta problema mi-au aparut pe piept cateva bubite rosii, una din ele cu punct alb. De asemenea mi-au aparut una pe ceafa. Este vreo legatura cu refluxul? ar trebui investigate?
0
10-11-2010, ora 17:27
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu cred ca au legatura cu refluxul!
Ar trebui investigate.
0
24-05-2012, ora 19:28
Georgiana Gabriela
Nu este medic/terapeut
Georgiana Gabriela
Buna, am si eu o curiozitate. Nu stiu de ce, mama mea in fiecare vara de cativa ani in coace.. dupa ce a depasit 40 de ani, ii apar pe gat, piept si maini de la cot pana la umar niste bubite rosii care o mananca mai ales dupa ce iese din dus. Nu stiu de ce i-au aparut desi ea crede ca e de la soare desi nu are o piele sensibila, si ii apar doar acum vara. Eu cred ca poate fii si de la apa.. sau ceva la care e alergica. E posibil ? multumesc anticipat :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Imbatranirea pielii
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Potențial tratament pentru mâncărimea cronică
  •