bubite rosi, mancarimi

11-12-2008
mamik
Nu este medic/terapeut
mamik
buna ziua as dori si eu un raspuns dak se poate la o problema: am fost insarcinata acum 5 luni si mi-a venit menstruatia care ma tinut 7 zile. problema este k mi-au aparut niste bubite in zona pubiana rosii(unele au niste vezicule cu apa, cred iesite in relief) care produc mancarime, nu sunt foarte multe da sunt raspandite si am si o secretie mai ciudata (adik nu este normala, am avut si in timpul sarcini dar acum este si mai ciudata) la care doct imi spunea sa introduc flagil ovule(asta era pe timpul sarcini).am incercat cu crema canesten pt k in timpul sarcini doct mi-a recomandat preventiv sa nu fac ceva.dak se poate sa-mi spuneti cu ce as putea sa-mi dau, pt k eu nu pot ajunge la doct k mai am ink un copil de 1 si 6 luni si nu am cu cine sa-i las si dureaza un consult.mentionez k alaptez si am nascut pe cale naturala cu epiziotomie. Multumesc mult si va rog un raspuns dak se poate dat de un doctor
2 comentarii
0
13-12-2008, ora 08:41
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cumpara-ti de la farmacie doua cutii cu ovule Tricomicon, o crema de Nidoflor si Femigin B pliculete cu pulbere pentru spalaturi vaginale.Urmeaza 14 zile de tratament.Ovulul il introduci cat poti tu de adanc si apoi sa nu te mai scoli cel putin o jumatate de ora.Nu te speli decat a doua zi dupa pranz.Iti pui tampon caci vei avea scurgeri mai abundente.Antibiotic inca nu lua, ai totusi de cateva luni aceasta infectie, dar copilul e prea mic si sa speram ca se va rezolva numai cu ce ti-am spus eu.Pe perioada tratamentului sa ai relatii sexuale numai cu prezervativ.Ar fi bine ca si partenerul tau sa ia timp de trei zile cate un comprimat de Azytrox 500 mg pe zi.Numai bine!
0
15-07-2009, ora 09:25
myri88
Nu este medic/terapeut
myri88
Buna ziua,
Am si eu o problema, acum o luna am avut mancarimi mari in zona pubiana, am mers la medicul ginecolog care mi-a zis k am o ciuperca si mi-a dat un tratamentul cu lomexim si flucovim, nu am inceput imediat tratamentul pt k eram in timpul menstruatiei, intre timp au disparut mancarimile, acum sunt in timpul tratamentului azi le iau pe ultimele (am avut de 2 pastile si 2 ovule), insa am o alta problema chiar inainte cu o zi sa incep tratamentul mi-au aparut 2 bube dar erau mari si se puteau stoarce k niste cosuri, insa in schimb acum am mai multe si la fel de mari si sunt ca niste cosuri, se pot stoarce, dar ma sperie gandul k sunt prea multe dintr-o data si sunt prea mari. Va rog sa imi spuneti ce ar putea fi in cel mai rau caz, ma gandeac la sifilis sau ceva, da din cate stiu acesta se transmite numai pe cale sexuala, doar ca prietenul meu este singurul cu care intretin relatii sexuale si el doar cu mine. Va multumesc frumos astept un raspuns.
O zi buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.