bubite pe buza.. ce am?

30-11-2007
honeypuf
Nu este medic/terapeut
honeypuf
am si eu o intrebare..sper ca stie cineva sa-mi raspunda. Am pe buza (si ce inferioara si cea superioara in colturi) niste bubite mici, albe. la prima vedere nu se vad, sunt oarecum ascunse in pliurile buzei dar atunci cand intind pielea se vad. Nu ma dor, sunt tari...ca un graunte mic, si nu am avut pana acum probleme de acest fel. pielea buzelor este putin uscata dar asta mai mult din cauza frigului.
Ce am? Va multumesc anticipat pentru raspuns
7 comentarii
0
02-12-2007, ora 00:00
mayya
Nu este medic/terapeut
mayya
NU AI NIMIC, E O LIPSA DE HIDRATARE LA NIVELUL BUZELOR, FAPT PENTRU CARE HIDRATEAZA=LE CU UN STRUGUREL ORI CREMA HIDRATANTA.
0
03-12-2007, ora 00:00
honeypuf
Nu este medic/terapeut
honeypuf
Multumesc mult pentru raspuns. incepusem sa-mi fac griji :D
0
31-03-2008, ora 00:00
blackcaramel
Nu este medic/terapeut
blackcaramel
mhh, mai sigur e vorba de leucoplaziile buzelor.Factorii incriminati in aparitia leziunilor sunt: chimici (fumatul- cel mai important factor local), mecanici (dentitie deficitara, igiena necorespunzatoare a danturii), infectiosi (papilomavirusuri umane), iar dintre factorii intrinseci, predispozitia genetica este, in present, unanim admisa.

Leziunile au o evolutie cronica, lenta, putandu-se transforma malign, in carcinom spinocelular.
0
16-01-2010, ora 00:00
LLeinad
Nu este medic/terapeut
LLeinad
Si eu am asa ceva si de vreo 5 ani Sant fumator Din cauza acestei probleme (bubite mici albe in colturile buzelor) mi-e rusine sa iau contact cu o femeie. Sant foarte necajit. Nu stiu de ce natura sant. Ce sa fac ?
0
31-07-2011, ora 01:10
jolie_fille4
Nu este medic/terapeut
jolie_fille4
buna, de curand mi-au aparut pe buza de sus niste bubite aproape insesizabile numai ca le simt ca si cum as avea nisip pe buze atunci cand le umezesc..imi puteti spune care e cauza???? multumesc mult!!!
0
07-07-2014, ora 11:08
Florake
Nu este medic/terapeut
Florake
Buna
Daca cineva cunoaste subiectul va rog sa raspundeti
Mi-au aparut Pe buze un rind de bubite mici fara durere ca niste mici umflaturi
Astea toate sint unde se ating buzele.Mi-au aparut si un set de basicute cu lichid
Deasupra buzei sus la 2-3 mm de conturul buzei, un pachet de 7-8 basicute de
1 cm total, care se sparg singure cind intind pielea. Are cineva idee ce poate fi?
Nu sint cu durere si e a 2 oara, multumesc
0
10-07-2014, ora 16:42
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Poate sa fie herpes ( de obicei sunt insotite de usturime ), sau pot sa fie niste glande de la acest nivel care se pot dilata datorita unor alimente acide, condimente, fumat, sau granulatii fox- fordyce. Este greu de stabilit un diagnostic doar pe o descriere. Nu cred ca este ceva grav, dar daca persita f mult mergeti la un dermatolog.
O zi buna,
Dr Artenie,
medic dermatolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Multe bubițe pe pielea copilului. Ce ar putea fi?
  •