bubite mici si rosii pe tot corpul..ajutor!!

09-12-2010
lorelei8
Nu este medic/terapeut
lorelei8
acum vreo 4 saptamani cand eram intr-o perioada f stresanta mi-au aparut niste bubite mici si rosii mai intai pe burta, apoi pe spate, pe maini si pe picioare (in special in partea din spate)..ma mancau putin, insa nu f tare..am fost la medic si mi-a spus ca ar fi alergie si mi-a dat claritine.am luat si acum bubitele au trecut in proportie de 90%..acum nu mai sunt rosii, ci rozalii si nu se vad aproape deloc..in primavara am avut o chestie asemanatoare, in sensul ca mi-au aparut niste bube mai mari, cu un punct cu lichid in varf, ma mancau si medicul a zis ca e varsat de vant, cu toate ca am avut cand eram mica..si atunci am fost f stresata...mi s-a dat doar solutie cu mentol ca sa scap de mancarime...in aprilie mi-am facut analizele si au iesit ok, in afara de calciu care era putin sub limita..ce sa fie oare? alergie, varsat de vant sau altceva mai grav? multumec!
2 comentarii
0
11-12-2010, ora 08:58
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Imunitatea dupa varicela este de durata lunga, iar reimbolnavirile foarte, foarte rare...deci daca ai avut odata varicela [ varsat de vant ] nu cred ca boala s-a repetat. E posibil sa faci o reactie alergica, ar trebui ca in ianuarie sau cand vei avea timp sa discuti cu un alergolog / internist.
0
14-12-2010, ora 11:20
lorelei8
Nu este medic/terapeut
lorelei8
multumesc frumos dna doctor!
bubitele incepusear sa imi treaca, dar acum parca am mai vazut cateva noi..seamana a cosuri mici si rosii..
poate fi de la citrice? eu beau cam 1/2 litri de fresh de portocale pe zi..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.