bubite mici pe brate, abdomen, picioare

05-03-2007
alexutz_a
Nu este medic/terapeut
alexutz_a
de cateva saptamani mi a aparut o pata rosie pe brat..care a tot crescut...si ma cam manca...apoi mi a mai aparut inca una..pana intr o seara cand aveam zeci d bunite mai mici dar de aceeasi natura p ambele brate si antebrate pe abdomen si pe picioare..sunt de diferite marimi, pielea in acea zona este putin umflata si uscata...am mai avut 2 pete asemanatoare aqm o luna si au trecut singure in cateva saptamani..care este cauza aparitiei acestor pete, , este ceva grav, , se poate trata?:-s
7 comentarii
0
07-03-2007, ora 00:00
dr alexandru
Identitate neconfirmată
dr alexandru
Nu cred ca e ceva grav dar daca problema persista de cateva saptamani nu o neglija si nu astepta sa treaca de la sine, mergi la dermatolog!
0
01-04-2007, ora 00:00
alexutza2
Nu este medic/terapeut
alexutza2
sunt tot alexutz_a...mie mi au trecut partial acele bubitze sunt asa uscate si au ramas asa niste pete maronii.kre mai sunt totusi vizibile dupa ce fac baie ( ma spal cu apa foarte fierbinte) sau daca merg in oras si stau in mult fum de tigara..DAR mai grav este faptul ca i au aparut de curand si surorii mele..eu aveam cateva maixim 15 bubitze dar ea are zeciiii foarte multe pe abdomen, in zona inghinala, spate si pe gat...a dat cu hidrocortizon...pana sa dea cu crema aceastea nu erau chiar asa rosii, , , , sunt putin umflate si se decojeste pielea din zona aceea( acolo unde se ia pielea petele sunt mai maronii...si cu cat se trec cu atat culoarea lor este mai inchisa si urma lasata de acestea seama cu cea lasata de o arsura( de tigara)pana nu se mai vede nimic cel putin asa ma patit eu )
0
01-04-2007, ora 00:00
alexutza2
Nu este medic/terapeut
alexutza2
am uitat sa va multumesc mult dr.alexandru pt raspuns si poate mai ma puteti ajuta, , , oricum maine de dimineatza mergem amandoua la doctor :D
0
01-04-2007, ora 00:00
dr alexandru
Identitate neconfirmată
dr alexandru
S-ar putea sa fi fost vorba despre un pitiriazis (rozat sau lichenoid). Oricum daca mergeti la doctor lucrurile se vor lamuri. Mult succes!
0
06-04-2007, ora 00:00
alexutza2
Nu este medic/terapeut
alexutza2
multumesc dr.alexandru din nou pt raspuns :)...sora mea a fost la doctorul d familie si a spus k ar fi o ciuperca d la animale dar ca nu este sigur si i a dat trimitere la doctorul dermatolog care a spus k are chiar pitriazis rozat :-s.e adevrat k tine 6 saptamani:-s.sunt bune pastilele "AERIUS" si crema "advantan milk".ce mai imi puteti spune despre pitiriazis?.e contagioasa, , , se vindeca, , , , va multumesc din nou si astept un raspund daca se poate:)
0
07-04-2007, ora 00:00
dr alexandru
Identitate neconfirmată
dr alexandru
Pitiriazisul rozat nu pune probleme deosebite decat prin faptul ca petele dispar intr-adevar cam in 6 saptamani. Se vindeca si fara tratament dupa acest interval, ce i s-a recomandat surorii tale este un tratament "ajutator" impotriva pruritului (mancarimii). Contagiozitatea nu e clar stabilita, se pare ca ar putea exista intr-o mica masura, dar nu sunt indicate in nici un caz masuri de izolare a pacientului! Deci e ok, se vindeca fara probleme.
0
10-02-2010, ora 19:10
anamariaalexia
Nu este medic/terapeut
anamariaalexia
buna ma numesc ana si am si eu niste gubite care tot inmi apar pe picioare ca niste cosuri.in momentul in care le rup imi raman niste semne de toata frumusetea.cum raman cele de la, , varsat de vant, , si sunt foarte inestetice.imieste foarte rusine cand ajung la un cabinet de obstretic- ginecologie, si toata lumea incepe sa-si dea coate.mentionez ca mi-au aparut prima oara cand eram insarcinata acum 7 ani si acum mai nou au inceput sa imi iese si pe scalp.nu stiu ce sa fac si ce sa iau.va rog sa ma ajutati.astept un raspuns de la dvs.-*


(*modificat de administrator)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Imbatranirea pielii
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Potențial tratament pentru mâncărimea cronică
  •