bubite mici in zona genitala

23-11-2008
anca_elysa
Nu este medic/terapeut
anca_elysa
Buna.As vrea sa ma ajutati si pe mine cu niste informatii.ma o problema care ma macina de ceva vreme incoace.mi-au iesit niste bubite mici pe labiile mari (1-2).apar la inceput cu mancarime pana se formeaza iar apoi odata formate incep a se declansa prin usturime si secreta lichid incolor.cand incep sa treaca se apare ca si o pojghita de pe o rana. mentionez ca si scurgerile care apar sun albe (branzoase). am fost la mai multi me4dici ginecologi si toti mi-au dat acelasi diagnostic "colpita micotica" si bineinteles tratamentul adecvat acestui diagnostic. la medic am fost chiar in perioada in care aceste bubite au erupt si bineinteles am facut si testele de secretie (nativ, colorat) + examen bacteriologic +papanicolau.medicul mi-a spus ca nu e ingrijorator si acele bubite nu sunt cu transmitere sexuala. va rog sa ma ajutati cu un sfat.
pot de asemenea sa va ofer si rezultatele buletinului de analize.
la examenul bacteriologic: flora fara semnificatie patogena: levuri prezente
Frotiu: celule epiteliale - relativ frecvente, citoliza prezenta: reactie inflamatorie - moderata - relativ prezente polimorfonucleare; hematii - prezente: flora doderlein - frecventa; levuri - relativ frecvente cu inmuguriri si pseudohife; Trichomonas vaginalis - absent
examen papanicolau - frecvente celule su[perficiale si celule intermediare cu modificari reactive celulare, citoliza usoara prezenta, rare celule endocervicale, prezente; polimorfonucleare neutrofile si histocite relativ frecvente, bacili doderlein frecventi, levuri prezente (concluzii: negativ pentru leziuni intraepiteliale sau pentru malignitate. PAP II, frotiu reactiv.)
va multumesc anticipat si sper sa fiu ajutata.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.