bubite la baza capului penisului

291 comentarii 1 2 345 ..... 9 10 Înainte ›
0
19-06-2009, ora 09:32
Annon
Nu este medic/terapeut
Annon
Azi am observat ca bubitele acelea rosii au inceput sa urce pe capul penisului, nu stiu ce sa mai cred, as putea primi un raspuns va rog?
0
21-06-2009, ora 22:18
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ai o balanita. Este necesar un examen dermatologic!
0
25-06-2009, ora 14:25
cypy19
Nu este medic/terapeut
cypy19
Buna ziua dl.doctor am observat ca sunteti foarte amabil si raspundeti la toata lumea incercand sa ajutati..un lucru extraordinar din punctul meu de vedere.insa am si eu o problema si poate ma puteti sfatui...pe pielea penisului exterior mi-au aparut niste excrescente ca niste negi in numar de trei.Nu ma deranjeaza in nici un fel nu ma dor nu supureaza..pursisimplu au crescut acum citva timp si ma deranjeaza vizual...am incercat cu ceva VERUCA se numea au disparut aproape in totalitate dar iara apar.Ce se poate face in aceasta situatie este ceva grav Va multumesc anticipat in vederea unui raspuns.
0
25-06-2009, ora 14:54
unicatu_bestialu
Nu este medic/terapeut
unicatu_bestialu
buna ziua am 22 de ani si am si eu o problema care v-as ruga sa ma ajutati si pe mine sub cap la penis de vreo 2 ani aveam vreo 3-4 bubite albe iar acum s-au spart si ma ustura ce ma sfatuiti sa fac dati-mi va rog si mie un tratament va rog astept raspuns.cu respect
0
29-06-2009, ora 18:43
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru cypy19: Aveti negi genitali. Ar trebui sa-i cauterizati. Mergeti la un dermatolog.
0
29-06-2009, ora 18:45
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru unicatu_bestialu: Aplica Fucidin crema de 2 ori pe zi 2-3 zile. Daca usturimile nu dispar apeleaza la un dermatolog.
0
29-06-2009, ora 22:40
cypy19
Nu este medic/terapeut
cypy19
Domnul doctor va multumesc ff mult pot sa zic ca m-am linistit.inca ceva..am vazut chiar astazi la televizor o reclama cu o solutie pentru distrugerea negilor CRIOFARMA oare daca incerc cu asa ceva este bine..ar da randament daca nu oricum tin cont de sfatul dvs.si merg sa ai cauterizez...va multumesc mult...astept un feed-bak.
0
30-06-2009, ora 00:51
problememedicale
Nu este medic/terapeut
problememedicale
cypy19 - poate te va ajuta raspunsul meu...am avut si eu aceeasi problema cu acele bubite negi. Am fost la dermatolog si m-a lamurit. este o chestie virala care poate aparea de mai multe ori iar singura solutie pentru diparitie este cauterizarea nu mi-a fost recomandat sau operatia cu laser. Am fost in urma cu 4 zile si m-am operat laser a durat 5 minute si sunt in regula acum perioada de convalescenta. Operatia nu este scumpa iar tratamentul post operator consta in cateva creme si antibiotice care nu sunt foarte costisitoare. Daca vrei alte detalii te astept pe forum. O zi buna
0
30-06-2009, ora 00:52
problememedicale
Nu este medic/terapeut
problememedicale
cypy19 - poate te va ajuta raspunsul meu...am avut si eu aceeasi problema cu acele bubite negi. Am fost la dermatolog si m-a lamurit. este o chestie virala care poate aparea de mai multe ori iar singura solutie pentru diparitie este cauterizarea nu mi-a fost recomandat sau operatia cu laser. Am fost in urma cu 4 zile si m-am operat laser a durat 5 minute si sunt in regula acum perioada de convalescenta. Operatia nu este scumpa iar tratamentul post operator consta in cateva creme si antibiotice care nu sunt foarte costisitoare. Daca vrei alte detalii te astept pe forum. O zi buna
0
30-06-2009, ora 00:53
problememedicale
Nu este medic/terapeut
problememedicale
cypy19 - poate te va ajuta raspunsul meu...am avut si eu aceeasi problema cu acele bubite negi. Am fost la dermatolog si m-a lamurit. este o chestie virala care poate aparea de mai multe ori iar singura solutie pentru diparitie este cauterizarea nu mi-a fost recomandat sau operatia cu laser. Am fost in urma cu 4 zile si m-am operat laser a durat 5 minute si sunt in regula acum perioada de convalescenta. Operatia nu este scumpa iar tratamentul post operator consta in cateva creme si antibiotice care nu sunt foarte costisitoare. Daca vrei alte detalii te astept pe forum. O zi buna
0
09-07-2009, ora 03:49
hellboy
Nu este medic/terapeut
hellboy
Buna ziua,

Am si eu o mica problema... iar. :( de 3 luni de zile am fost am fost la diversi medici dermatologi dar pana acum tratamentele nu au dat roade. Ba ca e ciuperca, ba ca e o iritarie, m-am dat cu advantan, travocort 2 saptamani si travogen tot 2 saptamani de 2 ori pe zi. Problema este ca aceasta iritatie dispare si reapapare. Sunt mici bibtize in diferite zone si la un anumit timp partea unde sunt grupate se irita si inroseste si ma si ustura. Pana sa se intample asta bubitzele nu ma deranjeaza in nici un fel. Am patit asta si in timpul tratamentelor. Un doctor mi-a spus ca probabil este recidiva la herpes... dar pana acum nu am fost diagnosticat de nici un dermatolog cu asa ceva. Ma puteti sfatui si pe mine domnule doctor ce sa incerc sau la ce cabinet sa mai apelez? daca fac tratament pentru herpes si recidiveaza o data la 2 saptamani (cum patesc acum) cam ce este de facut? Deja nu mai pot psihic si m-am saturat de vizite saptamanle la doctor... fara nici un rezultat. Mentionez ca pana acum unde imi aparea bubutzele dupa vindecare nu ramanea acolo. Dar acum momentan mai o saptaman din tratamentul cu travogen si dupa ultima eruptie nu mi-au mai aparut bubitele care ma deranjau in locuri care imi apareau pana acum si intr-un loc unde este prima oara. Nu stiu cat de explicit am fost dar sper sa imi raspundeti si mie.

Multumesc,
M
0
13-07-2009, ora 02:25
MeTaL
Nu este medic/terapeut
MeTaL
@problememedicale. imi spui si mie te rog cam cat a costat operatia cu laser?
0
16-07-2009, ora 15:22
hummerschlag
Nu este medic/terapeut
hummerschlag
Buna ziua, am o probleme... prietena mea a avut un tratament cu antibiotice, iar a doua zi am facut sex. Mie miau aparut pe capul penisului bubite albe care se sparg, ma manaca, ma ustura si pielea penisul este cam rosu. Am cautat pe net si din cante am gasit, eu cred ca am Candidoza. La fel are si prietena mea, simptome care se manifesta la femei cand are Candidoza.

Simptome: Bubite albe care se pot sparge (mi se pare ca au puroi), mancarimi, ma ustura, de la cap in jos, cam 1/3 din penis, pielea este rosie.

Intrebarea este: Daca intradevaz am simptomele Candidozei, iar daca da, atunci cu ce unguent pot sa ma dau si cum? Multumesc.
P.S. Prietena mea si-a gasit tratament pe net, eu nu :((; Am facut sex neprotejat.
0
23-07-2009, ora 15:35
pfff...nasol
Nu este medic/terapeut
pfff...nasol
din cate am citit mai sus acele bubite de la baza capului penisului nu reprezinta o problema...dar totusi..este vreo metoda prin care as putea scapa de ele?este destul de jenant pentru ca la momentul contactului sexual te poate intreba fata:"auzi, da ce-i cu bubele alea pe...".sper ca ma intelegeti si imi veti da un sfat:)
0
25-07-2009, ora 01:45
stiristul
Nu este medic/terapeut
stiristul
Domnule doctor, problema mea este cu atât mai ciudată cu cât nu am întreţinut până acum relaţii sexuale, dar m-am procopsit (Dumnezeu ştie cum!) cu o boală despre care un dermatolog a spus că se transmite prin sex (moluscum contagiosum), iar acum am în vârful prepuţului o mică bubă roşie (fără simptome de mâncărimi, arsuri sau ceva), iar pe capul penisului, de ceva vreme am o mică pată maronie.
Dacă e relevant cu ceva, de "moluscum" am scăpat prin înţeparea bubelor cu acul şi apoi cu alcool iodat (la recomandarea dermatologului), iar în ultimele 3 săptămâni am înghiţit la Controloc, Motilium şi Venter de mi-am amărât stomacul (din cauza unei esofagite gastrice).
De spălat în zona genitală, nici nu se pune problema. De 2 ori pe zi cu săpun cât cuprinde.
Ar putea fi vorba doar de o iritare a prepuţului? Să încerc vreo cremă?
0
25-07-2009, ora 01:59
stiristul
Nu este medic/terapeut
stiristul
Mi-era frică să nu fi făcut herpes genital, pentru că am avut herpes de tip 1 (care apare la gură), dar bănuiesc că ăla de tip 2 -genital- nu apare aşa din senin (fără să ai relaţii sexuale), nu? Vă rog mult să îmi daţi un răspuns pentru că sunt foarte speriat şi nu prea mai am dispoziţia de a merge, din nou, la dermatolog după ce am mers pentru "moluscum contagiosum" (pe care, repet, nu ştiu de unde l-am făcut)...
0
25-07-2009, ora 02:32
stiristul
Nu este medic/terapeut
stiristul
Am găsit pe Internet o poză care arată o pată maronie aproape identică cu a mea: http://images.google.ro/imgres?imgurl=http://s3.amazonaws.com/medhelp_images/posts/4570092%3F1245197926imgrefurl=http://www.medhelp.org/posts/Incontinentia-Pigmenti/Brown-Spot-on-Penis-Gland/show/977217usg=__1VMN53o5CYpQG1XsUsL2NnrPHl4=h=85w=128sz=3hl=rostart=9um=1tbnid=p7k3wyv721ph2M:tbnh=60tbnw=91prev=/images%3Fq%3Dbrown%2Bspot%2Bon%2Bpenis%26hl%3Dro%26client%3Dfirefox-a%26channel%3Ds%26rls%3Dorg.mozilla:ro:official%26hs%3DlaU%26sa%3DN%26um%3D1

E exact în acelaşi loc. Ar trebui să-mi fac griji?
0
28-07-2009, ora 12:10
Mitik
Nu este medic/terapeut
Mitik
Buna ziua domnule Dr.!
As vrea si eu sa stiu daca aceste "papule perlate ale penisului" pot creea probleme unui contact sexual NEPROTEJAT intre un barbat si o femeie, respectiv cea din urma se poate alege si ea cu o "infectie" in zona vaginala?

Multumesc anticipat
0
30-07-2009, ora 19:51
dany27
Nu este medic/terapeut
dany27
mi au aparut si mie niste bubite pe capul penisului si cu mancarimi ma puteti ajuta ce sa fac??
0
31-07-2009, ora 15:11
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Mitik:
Daca papulele perlate nu sunt boala, cum ar putea sa infecteze vaginul ????
0
31-07-2009, ora 15:13
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru dany27:
Spala capul penisului de 2 ori pe zi cu o solutie de bicarbonat de sodiu alimentar, o lingurita de bicarbonat la o cana cu apa, sterge cu un prosop curat, apoi aplica Pimafucort, de 2 ori pe zi, dimineata si seara, timp de 7 zile.
0
02-08-2009, ora 00:32
stiristul
Nu este medic/terapeut
stiristul
Domnule doctor, vă rog răspundeţi-mi şi mie la problema aceasta: pe capul penisului, de ceva vreme am o mică pată maronie. Am găsit pe Internet o poză aproape identică cu situaţia mea:

http://www.medhelp.org/posts/Incontinentia-Pigmenti/Brown-Spot-on-Penis-Gland/show/977217

E exact în acelaşi loc. Ar trebui să-mi fac griji?
0
08-09-2009, ora 15:22
zapgab
Nu este medic/terapeut
zapgab
Buna ziua. De vre-o 3 zile mi-a aparut pe capul penisului si pe pielea care il acopera, ca o cojita alba, in prima zi a avut si un miros puternic.. dar acum dupa ce am curatat-o in fiecare zi, spalandu-ma doar cu apa, fara sapun, sa zic ca nu am mai aparut, dar in schimb ma mananca si e foarte rosie si as spune ca pe alocuri, pe pielea care acopera capul, sunt unele urme, ca si cum ar fi fost niste basicute si acum sau spart!!

Ce poate sa fie? Va multumesc anticipat, Gabriel.. si va doresc o zi buna!
0
08-09-2009, ora 17:51
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Adauga la apa cu care te speli cate o lingurita de bicarbonat de sodiu alimentar la o cana si spala de 2 ori pe zi, dimineata si seara.
0
08-09-2009, ora 17:54
zapgab
Nu este medic/terapeut
zapgab
Va multumesc. Sa inteleg ca nu este nimic grav?
0
09-09-2009, ora 23:29
clauss19
Nu este medic/terapeut
clauss19
buan am 15 ani si de 3 zile am avut un contast sezual primadata cu o fata.langa capul penisului miam iesit 2 bube care isi modifica dimensiunea tot timpu ba unu este mai mare ba unu mai mic...chear sub capul penisului...o smai treaca fiind ca mie ruisne sa ma duc al doctor pls ajutor
0
10-09-2009, ora 00:31
clauss19
Nu este medic/terapeut
clauss19
adik is niste umflaturi de genu purioului la masea :|. am observat ca daca imi pun penisul in partea dreapta in chiloti se umfla mai mult in partea dreapta daca si etc.chestea se intampla dupa ce am avut un contact sexual..{pt primadata}... dar inainte de cintact miam inlaturat parul de la penis si mam dat cu after shaiv sa nu ma irit
0
14-09-2009, ora 16:58
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru zapgab:
Nu, nu este nimic grav!
0
14-09-2009, ora 17:00
zapgab
Nu este medic/terapeut
zapgab
Deja a trecut, va multumesc inca odata. Faceti o treaba foarte buna, va doresc numai de bine!!
0
14-09-2009, ora 17:01
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru claus19:
Probabil ai facut un edem al preputului.
Capul penisului se acopera cu pielea sau ramane descoperit?
Adaugă un comentariu / răspuns
291 comentarii 1 2 345 ..... 9 10 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Penisul normal vs penisul anormal - dimensiuni, caracteristici, limite
  • Lucruri pe care nu le știai despre penisul tău
  • Infecție penis fără contact sexual - cauze și tratament
  • Studiul microbiomului mucoasei genitale masculine
  •