bubite la baza capului penisului

06-04-2008
knoob
Nu este medic/terapeut
knoob
cu citiva ani in urma am observat mai multe bubite f. mici pe pielea preputului interior si la baza capului penisului, pina in prezent nr. lor nu sa schimbat nici nu sau acentuat, nu ma irita nici nu ma maninca, de atunci pina in prezent(vreo 2 ani) nu am avut vreo relatie sexuala asa ca as dorii sa aflu de unde au aparut.
un penis putin curbat + bubitile date si asa imi creeaza destule complexe in relatiile cu fetele asa ca vreun raspuns cred ca mar linisti putin
mai este ceva cu 1, 5 an in urma am observat ca au aparut vreo 3 pete cafenii mici pe penis dintre care 2 sint pe capul penisuli nici ele numa irita in vreun fel dar as dori sa stiu ce sint ele, in afara penisului mai am una pe burta si una pe bratul sting. intervalul de aparitie era cam de vreo 4-5 luni.si mise pare ca una din ele isi pierde din intensitate si dispare.
multumesc anticipat
291 comentarii 12 ..... 9 10 Înainte ›
0
10-04-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
1. "Bubitele" de la baza penisului se numesc "papule perlate ale penisului" si nu necesita niciun tratament pentru ca nu reprezinta o boala!
2. Penisul putin curbat antero-posterior este normal.
3.Petele maronii reprezinta pete melanice sau nevi, adica o aglomerare de melanocite (celule cu pigment). Ele apar pe tot timpul vietii si nu prezinta pericol decat daca sunt traumatizate in mod repetat.
0
12-04-2008, ora 00:00
knoob
Nu este medic/terapeut
knoob
despre papule perlate ale penisului stiam, dar cele ce le am eu se afla LA BAZA CAPULUI penisului, NU la baza penisului si sint putin mai mici decit papulele perlate asa ca sar putea sa fac o vizita la medic, dar la ce medic dermatolog sau urolog?

si de ce acele meleanocite au preferat penisul meu? :)
0
13-04-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Imi cer scuze, papulele perlate se gasesc la baza capilui penisului si nu la baza penisului. In concluzie, tot despre ele este vorba in cazul dvs.
Puteti sa va adresati unui medic dermatolog.
0
04-07-2008, ora 00:00
Totti
Nu este medic/terapeut
Totti
Mi-au aparut niste bubite foarte mici si albe la baza capului penisului, am 14 ani si vreau sa stiu daca e vreo problema.
0
05-07-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu e nicio problema!
0
18-08-2008, ora 00:00
Saw
Nu este medic/terapeut
Saw
Ok eu am alta intrebare sa stiu daca se leaga cu subiectul acesta mie imi apara la baza capului penisului, adica in zona care deobicei se acopera cu piele 3, 4 bubite rosi dupa ejaculare dureaza cateva minute si dispar, nu mah doare nimik, nu mah manca nu au cap alb, nu mah ustura cand urinez. Mi-o aparut acuma vreo 3 sapt prima oara si na sa stau linistit sau ii ceva grav?
0
18-08-2008, ora 00:00
Saw
Nu este medic/terapeut
Saw
Poate mai este important faptul ca am 21 de ani si is cu acelasi partener sexual de 3 ani.
0
18-08-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca nu este numic grav, insa ar fi indicat sa va vada si un dermatolog.
0
08-10-2008, ora 00:00
Ionut_2008
Nu este medic/terapeut
Ionut_2008
Buna ziua!Am s eu o problema...mi-au aparut si mie in urma contactului sexual dupa o perioada mai indelungata de timp niste bubite rosii si mici pe capul penisului si la baza...mi-au aparaut de cateva zile dupa ce am inceput sa am relatii sexuale.Ce ar trebui sa fac sau cu ce se trateaza ? Va multumesc
0
09-10-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Incearca Triamcinolon acetonid in 2 aplicatii zilnice. Daca nu cedeaza, mergi la un medic dermatolog.
0
08-12-2008, ora 08:44
petrutzu
Nu este medic/terapeut
petrutzu
buna ziua, am o problema, si sper sa ma ajutati, de la virsta de 14 ani, miau aparut aceste bubite pe capul penisului.

http://images.google.ro/imgres?imgurl=http://www.ginecologie.ro/poze/_994.jpg&imgrefurl=http://www.ginecologie.ro/pagini/pt-barbati/hirsuties-papillaris-genitalis-368.html&usg=__gY4ZP6Bj_27AbFPNe8WLMIhnhpw=&h=199&w=180&sz=11&hl=ro&start=15&sig2=izxTAbBNZSWeI4RlMZmPGg&um=1&tbnid=Ch9kHF51hfC0hM:&tbnh=104&tbnw=94&ei=6sE8SY_pOovC-QbRk-TQBg&prev=/images%3Fq%3Dbubite%2Bmici%2Bpe%2Bcapul%2Bpenisului%26um%3D1%26hl%3Dro%26sa%3DN

ceva de genul iamginii de mai sus, dar mai mici, va rog ajutatima, spunetimi ce trebuie sa fac, orice plz...
0
08-12-2008, ora 17:32
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu trebuie sa faci nimic, deoarece acele "bubite" nu reprezinta o boala.
0
27-12-2008, ora 09:51
Derek19
Nu este medic/terapeut
Derek19
buna ziua, am si eu o problema asemanatoare celor de mai sus... si sper sa ma puteti ajuta...

cu cateva zile in urma mi-a aparut o bubitza, ca un fel de cos pe penis, la 1 cm de baza lui, si am stors-o (cred ca aici am gresit)... din ea a curs un lichid albicios, transparent si dup care a inceput s curga fff putin sange... iar acum. in acel loc s-a format ca un fel de "crater" (nu stiu daca exprimarea e corecta, insa in loc sa fie o bubita e o mica gaura)... acum s-a format o crusta din sange (asemanatoare celor deasupra taieturilor), iar dimineata, de sub ea iese un lichid albicios daca apas pe ea... ce ar trebui sa fac? am mai avut asa ceva, tot in acel loc (cu cativa ani in urma, insa sa vindecat, si a ramas doar acea mica urma in locul bubitei, in forma de crater... )
0
28-12-2008, ora 11:29
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca acolo este un chist sebaceu care tot colecteaza sebum si se inflameaza. Dupa sarbatori mergi la un medic dermatolog pentru a exciza chistul.
0
29-12-2008, ora 02:57
g0gh1
Nu este medic/terapeut
g0gh1
Bun, am si eu 14 ani, am avut 5 relatii sexuala si am o fata p care am dezvirginato, de ceva timp miau aparut niste bubite mici si rosii pe capu pulii, cand ma excit ( ma refer cand se scoala sau masturbare ) incepe sa ma manance si trebe neaparat sa ma scarpin, ce sunt aceste bubite mici si cu ce trebe sa le tratez ca sami treaca... De amintit este ca in urma cu 4 zile mam dat cu parfum la penis si sar putea sa fie de acolo...
0
02-01-2009, ora 13:36
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
De la parfum este, sigur ! Incearca sa speli cu apa simpla de 2 ori pe zi si cu apa si sapun de 3 ori pe saptamana,
0
05-01-2009, ora 18:23
basha
Nu este medic/terapeut
basha
Buna ziua,

am si eu o nedumerire: de cand ma stiu am niste "bube" (sa le zicem) care pleaca de la baza penisului spre varf, pe piele. Aceleasi "bube" ca si aparenta sunt si pe testicule si pot spune ca de acolo ar fi punctul lor de plecare. Nu ma deranjeaza, nu imi cauzeaza disconfort, se simt doar ff fin la pipait, nu formeaza puroi sau ceva similar, iar de lipsa igienei nici nu poafe fi vorba pt ca fac 2 dusuri pe zi si chiar ma ingrijesc. Sunt cateva (2-3) la baza penisului ce au aspectul unui ac de gamalie si care secreta o substanta albicioasa, ce pare a fi un fel de exces de ceva - sebum cred eu (am avut curajul o singura data sa le storc pe acelea). M-am tot documentat pe internet si din ce am citit, intr-un procent foarte mare, se incadreaza la "papule", insa as vrea sa stiu daca este un motiv real de ingrijorare sa ma prezint la un medic. Va multumesc anticipat, Cosmin
0
05-01-2009, ora 18:43
basha
Nu este medic/terapeut
basha
am uitat sa mentionez ca am suferit o interventie chirurgicala la varsta de 11 ani, asa numita "fimoza". Sa fie oare aceasta cauza aparitiei acestor "bube"? M-am gandit ca ar putea fi relevant in scopul de a primi un raspuns cat mai concret. Multumesc, Cosmin
0
05-01-2009, ora 21:36
petrutzu
Nu este medic/terapeut
petrutzu
sunt asa numitele papile perlate, sau cv de genu :)
toti le au.. chiar si eu... nu sunt o boala, nu este nimica...
asa apar la anumite persoane (barbati bineinteles :D )
nu ai ce le face nu iti vor face nimica si nu se poate face sa dispara...
in final nu este nimica :)

poti merge la un doctor dermatolog, etc... pentru a avea mai multe detalii, dar si eu am fost, si asta mia spus :D
0
10-01-2009, ora 01:02
keos
Nu este medic/terapeut
keos
am si eu o problema.cam de un an aproape miau aparut si mie niste pete rosii.uneori ma ustura putin.problema este k dispar iar dupa cateva zile imi reapar din nou..oare ar trebui sa consult un medic?va multumesc
0
10-01-2009, ora 02:21
o_persoana
Nu este medic/terapeut
o_persoana
Imi cer scuze pt insistentza.
la virsta de 12-14 ani mi-au aparut niste bubitze mici si albe la baza capului penisului cum indica si mai sus prin linkul de poza petrutzu...
( http://images.google.ro/imgres?imgurl=http://www.ginecologie.ro/poze/_994.jpg&imgrefurl=http://www.ginecologie.ro/pagini/pt-barbati/hirsuties-papillaris-genitalis-368.html&usg=__gY4ZP6Bj_27AbFPNe8WLMIhnhpw=&h=199&w=180&sz=11&hl=ro&start=15&sig2=izxTAbBNZSWeI4RlMZmPGg&um=1&tbnid=Ch9kHF51hfC0hM:&tbnh=104&tbnw=94&ei=6sE8SY_pOovC-QbRk-TQBg&prev=/images%3Fq%3Dbubite%2Bmici%2Bpe%2Bcapul%2Bpenisului%26um%3D1%26hl%3Dro%26sa%3DN )
Daca ele nu reprezinta o boala este poosibil sa scap de ele sau o sa le am toata viatza mentzionez ca am 23 de ani si nu m-au afectat viatza sexuala sau de zi cu zi in nici un fel pina acum.
0
10-01-2009, ora 10:16
petrutzu
Nu este medic/terapeut
petrutzu
keos... unde iti apar acele pete?...
mie miau aparut pe corp... dar pina la urma am descoperit k eram alergic la ciocolata :((

o_persoana pai dak teai aparut la virsta aia... si acuma ai 23... nu ar trebui sa afecteze nici de acuma in colo...
dar alea nuj ce sunt :-??
am o programare la dermatolog peste 3 saptamani :|
app. eu am ink 15 ani.. si acuma au aparut :)
0
13-01-2009, ora 14:22
dyana11189
Nu este medic/terapeut
dyana11189
buna ziua..ma scuzati de deranj...in urma cu cateva zile am avut contact sexual cu iubitul meu..nu am folosit prozervativ...el alegand sa ejaculeze afara...insa mai apoi mi-a spus ca de cateva luni de zile, imediat dupa ce facem dragoste fara prezervativ..ii apar niste bubite mici pe capul penisului..care mai apoi dispar...nu il incomodeaza, nu il ustura sau mananca...in ultima vreme a avut mici usturimi la urinare, insa se pare ca s-au ameliorat...daca sunteti amabil, imi puteti da o idee despre ce ar putea fi?sunt eu bolnava sau sunt victima unui virus?va multumesc anticipat
0
13-01-2009, ora 21:00
petrutzu
Nu este medic/terapeut
petrutzu
posibil o iritare...
dar nu sunt in domeniul de a spune cu precizie...
dar cu siguranta o vizita la un dermatolog nu ar strica.. :)
0
17-01-2009, ora 11:37
dani_n
Nu este medic/terapeut
dani_n
am 31 de ani se vre-o 5 / 6 ani ami tot apar niste bubte grupate pe piele spre varful penisului si fac o coaja uneori ma mananca alteori ma putin deranjeaza. dupa o saptamana maxim dispar, alta data apar dupa o luna iar alta data dupa 4 / 5 / 6 luni. ??? Multumesc
0
18-01-2009, ora 15:09
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Posibil sa aveti un herpes recidivant.
0
18-01-2009, ora 18:24
dani_n
Nu este medic/terapeut
dani_n
cineva zicea ca s-ar putea sa fie sifilis si m-a cam speriat, e posibil?
0
18-01-2009, ora 23:17
petrutzu
Nu este medic/terapeut
petrutzu
cel mai bine un dermatolog !!!
acela iti va putea spune sigur... !
0
19-01-2009, ora 18:46
keos
Nu este medic/terapeut
keos
si herpesu ala cu ce se poate trata sa incerc si eu.nu ma deranjeaza deloc acele bubite de pe capu penisului.apar si dupa cateva zile dispar.multumesc
0
22-01-2009, ora 17:22
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Sifilisul nu se manifesta asa, dar pentru siguranta puteti face un examen VDRL sau RPRc.
Adaugă un comentariu / răspuns
291 comentarii 12 ..... 9 10 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Penisul normal vs penisul anormal - dimensiuni, caracteristici, limite
  • Lucruri pe care nu le știai despre penisul tău
  • Infecție penis fără contact sexual - cauze și tratament
  • Studiul microbiomului mucoasei genitale masculine
  •