bubite in zona anala

11-08-2009
rmdude
Nu este medic/terapeut
rmdude
Buna tuturor,
Ieri prietena mea a efectuat o epilare totala in zona genitala si anala si a observat ca in jurul anusului are o serie de bubite deocamdata rosii...
Nu are mancarimi inca, dar o doare uneori si are senzatii de jena, asa ca ma intrebam ce ar putea avea, avand in vedere ca sigur am si eu ce are ea...
7 comentarii
0
11-08-2009, ora 08:14
rmdude
Nu este medic/terapeut
rmdude
Una din bubite ii cauzeaza mancarimi, si mici senzatii de arsuri. Nu e neaparat durere, e doar disconfort.
0
11-08-2009, ora 14:02
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
S-ar putea sa fie vb de hemoroizi...nu i-ar strica un consult proctologic!
0
11-08-2009, ora 19:26
rmdude
Nu este medic/terapeut
rmdude
Nu cred ca sunt hemoroizi, pentru ca bubitele sunt in jurul anusului, nu are nimic in interior. Ma gandeam la herpes genital sau candidoza... Consultul e cam problematic, pentru ca suntem in strainatate si orice consult ne-ar costa mai bine de 100 de euro (cu drum si consultatie)...culoarea e un fel de roz spre alb, par sa aiba ceva lichid in ele. Nu o dor, nu o deranjeaza, a fost doar din cauza epilarii.
Ma tem doar sa nu fie ceva grav...
0
12-08-2009, ora 18:55
rmdude
Nu este medic/terapeut
rmdude
Nimeni, nimic ?
0
12-08-2009, ora 19:35
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Daca dvs. considerati ca stiti cum arata hemoroizii si sp ca nu sunt, atunci sa-si aplice o cantitate minima de unguent de galbenele sau orice alta planta cu actiune emolienta si calmanta...de 3 ori pe zi pana la vindecare!

Toate cele bune!


In speranta ca v-am putut fi de folos, cu placere si respect,
NICK;)
0
14-11-2010, ora 23:44
teo18
Nu este medic/terapeut
teo18
buna.dupa o epilare mi-au aparut si mie niste bubite in jurul anusului ca niste iritatii initial ce s-au facut vinete...am facut spalaturi locale cu musetel si m-am dat cu o crema cu galbenele dar nimic apoi am inceput sa folosesc baneocin -pudra ptr a le usca.am observat o oarecare imbunatatire dar azi una din bubite s-a spart si a curs sange.deci ce fel de bubite sunt?...si cum sa le tratez?...astept un raspuns...
0
30-11-2010, ora 17:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Stimată d-ră Teo18, sunteţi sigură că acele bubiţe nu au existat şi înainte să vă epilaţi?
Ar fi indicat să consultaţi un medic proctolog!
_
Sugestie: Folosiţi Hemosan, unguent, timp de minim 7 zile înainte de a merge la medic. Acest unguent conţine principii biologic active din flori de gălbenele (Calendula officinalis) şi muşeţel (Matricaria chamomilla), extracte de spânz (Helleborus purpurascens) şi castan (Aesculus hippocastanum) şi anestezină, într-o bază de calitate foarte bună.
Prin acţiunea antiinflamatoare, cicatrizantă şi emolientă a principiilor biologic active, Hemorsan combate inflamaţia, alină durerea, reface ţesuturile şi stimulează circulaţia locală.
Utilizarea zilnică restabileşte şi menţine funcţia normală a mucoasei anale!
Mod de administrare: Se aplică o cantitate optimă de unguent, în zona afectată, de 2 ori / zi, dimineaţa şi seara, strict după igienizare (după spălare).

ATENÈšIE! Consultaţi medicul, nu renunţaţi la consultul medical.
_




Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu respect,
Nick
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Multe bubițe pe pielea copilului. Ce ar putea fi?
  •