bubite in interiorul buzei inferioare

08-02-2011
dododoru
Nu este medic/terapeut
dododoru
buna ziua am si eu o problema, de cateva zile (mai exact 3) mi-au aparut in interiorul buzei inferioare 3 bubite. una in partea dreapta langa canin dar putin mai jos care este cea mai mare, iar doua una langa alta in partea stanga sub gingie. problema este ca nu pot bea nici apa nu pot nici macar sa mananc, ma ustura foarte foarte rau si nu stiu din ce cauza mi-au aparut, igiena orala nu o neglijez, ma spal de doua ori p zi dimineata si seara, poate fii din cauza faptului ca prietena mea a avut herpes si ne-am saruatat fara sa tinem cont de asta? ( de mentionat ca ea a avut herpes acum o luna si putin) exista vreun remediu pt asa ceva? sau e doar vreo eruptie sau infectie?? va rog frumos sa imi raspundeti si mie. Va multumesc
2 comentarii
0
10-02-2011, ora 12:29
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
cel mai probabil are aflte bucale, sunt provocate tot de virusul herpetic. Pyralvex este o solutie f buna pt afte, dar din cate stiu nu se gaseste la noi in tara, puteti incerca cu glicerina boraxata, se mai pot face bai bucale cu solutii alcaline(o lingurita de bicarbonat de sodiu la un pahar cu apa calduta). Evitati citricele, alimentele acide, condimentele, laptele si produsele din lapte. In mod normal aftele se pot vindeca de la sine in 8-11 zile. Sanatate!
0
10-02-2011, ora 18:26
dododoru
Nu este medic/terapeut
dododoru
va multumesc pt raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: