bubite dureroase

29-11-2007
kitty29
Nu este medic/terapeut
kitty29
Uneori imi apar niste bubite rosii, tari, rotunde (seamana cu niste mici noduli, sau "cosuri"), mici, cu localizare pe labiile mici (pe partea interioara), uneori si in locul unde se unesc cu cele mari, durata variaza, cand apar sunt nedureroase (doar o senzatie de jena), apoi se maresc (se "umfla" si devin mai tari) si devin dureroase la atingere (deci durerea nu e constanta), isi pastreaza aceasta forma chiar si 5-7 zile, apoi se "retrag" (se vindeca de la sine). Problema e ca uneori au aparut mai des (alteori, probabil cand organismul e mai "puternic", deci cred ca are legatura si cu imunitatea, apar mai rar, maxim o data pe luna). Sunt casatorita, e posibil sa fi transmis si sotului "virusul" sau ce-o fi aceasta afectiune? (el nu prezinta "probleme"). Din descriere, ce credeti ca poate fi? Herpes sau negi genitali nu cred sa fie, nu corespund simptomele... Rog raspuns avizat!
6 comentarii
0
29-11-2007, ora 00:00
olimpus2007
Identitate neconfirmată
olimpus2007
Daca nu aveti alte fenomene de natura genitala ca de ex. secretie vaginala anormala, poate fi vorba de manifestarea unei dereglari hormonale sau se poate datora scaderii imunitatii in anumite perioade ale ciclului menstrual.Va recomand sa faceti un test Papanicolau in vederea depistarii vreunui proces inflamator care sa intretina aceasta simptomatologie.
0
29-11-2007, ora 00:00
kitty29
Nu este medic/terapeut
kitty29
Multumesc pentru raspuns!
La ce se refera acest "proces inflamator"? Ce ar putea dezvalui testul Babes - Papanicolau?
As putea avea o rana pe col?
Nu am facut niciun chiuretaj sau ceva de genul asta, am fost doar de doua ori la ginecolog, nu folosesc irigatorul.
Secretie anormala nu cred ca am, nu e abundenta decat poate putin cand beau cafea sau nes (probabil pentru ca sunt substante excitante), nu am mancarimi, usturimi, sau dureri.
Am avut vaginita mixta (Candida, Trichomonas si alte bacterii sau safilococi) la inceputul vietii sexuale, am fost la medic de 2 ori (nu secretia, mai mult mancarimile m-au determinat sa merg), am urmat tratamentul (antibiotice, ovule, irigatii) si apoi nu am mai avut probleme cu secretia, mai ales de cand m-am casatorit.
Secretia e alb - galbuie, nu e abundenta (doar pateaza chilotul), are un miros asemanator clorului (mentionez ca secretii aveam si cand eram virgina, atunci poate erau mai abundente, si aveau acest miros) mai ales cand beau cafea/nes sau cand sunt excitata/stresata, sau de ceapa mai ales dupa contactul sexual. Mentionez ca dupa contact se intampla sa elimin o cantitate mai mare de secretie, mai ales cand contactele sunt mai rare.
De vreo 2-3 ori mi s-a intamplat ca la data cand trebuia sa-mi vina ciclul sa nu fie o menstruatie obisnuita, sa-mi curga decat cateva pacturi de sange mai maroniu 2-3 zile, chiar am crezut ca sunt insarcinata, dar apoi luna urmatoare am avut menstruatie obisnuita, ca si cantitate si culoare.
O alta problema ar fi ca sangele menstrual are si cheaguri, mai mult decat lichid.
Din cele descrise, credeti ca am motive de ingrijorare?
Multumesc!
0
29-11-2007, ora 00:00
olimpus2007
Identitate neconfirmată
olimpus2007
In mod normal dupa ce ati relatat amanuntit va recomand sa efectuati in mod obligatoriu un test Papanicolau.De multe ori dupa tratarea unei vaginite infectioase, trichomoniasis etc. simptomatologia dispare pe o perioada mai lunga si in anumite perioade se poate sa apara din nou.Un proces inflamator poate fi cauzat tocmai dintr-un asemenea caz.Testul Papanicolau depisteaza posibilele leziuni ale colului uterin si determina daca exista un proces inflamator care la randul lui se datoreaza unei infectii cronice si asimptomatice.
0
29-11-2007, ora 00:00
kitty29
Nu este medic/terapeut
kitty29
Sincer, nu am curaj sa merg pentru ca stiu (nu vreau sa critic pe nimeni, doar observ realitatea) cazuri cand medici ginecologi au cauterizat rani pe col... inexistente! Inteleg ca unii procedeaza astfel pentr a-si crea cliente fidele (bietele femei vor veni periodic la cabinet pentru a fi tratate, iar, si iar, pana li se termina si banii si rabdarea, ca sa nu mai zic vai de sanatatea lor; si cu ce sunt ele vinovate, ca n-au stiut dinainte despre ce e vorba?), altii poate din rea-intentie sau nu sunt indeajuns de pregatiti... In fine, nu sunt in masura sa formez concluzii. Dar n-as vrea sa ajung pe mana unui astfel de medic. Plus ca nu-mi garanteaza nimeni ca o data ce urmez un tratament, acesta va fi si ultimul.
Deci multumesc mult de sfat, dar ma mai gandesc daca sa fac acest pas...
0
02-12-2007, ora 00:00
olimpus2007
Identitate neconfirmată
olimpus2007
Testul Papanicolau nu este nimic din ce credeti dv.Nu are nicio legatura cu cauterizarea.Este un simplu test care pune in evidenta situatia colului si a vaginului.Procedura e foarte simpla si seamana cu cea a recoltarii unei probe pentru examen secretie vaginala.Daca aveti dubii in privinta rezultatelor si comportamentului medicului, va recomand sa efectuati acest test la spitalul Pantelimon Bucuresti la d-na doctor Vladescu, departamentul de citologie.
0
05-12-2007, ora 00:00
kitty29
Nu este medic/terapeut
kitty29
Ziceam in eventualitatea depistarii unei rani cu ocazia unui banal consult ginecologic, nu neaparat in urma testului Papanicolau.
Unii ginecologi au o "fixatie": rana pe col, chiar si cand nu e nicio rana, te consulta si-ti spun, vai, ce rana mare, trebuie cauterizata imediat! oare de ce procedeaza asa, cand unele rani am inteles ca se vindeca si prin medicamentatie?
deci sa zicem ca eu merg la un consult ginecologic si desi nu am nicio rana, medicul imi zice ca am... ma mai incumet sa merg?nu!
Cat despre Papanicolau, stiu si eu ptr ce e, nu sunt chiar "inapoiata" dar va intreb, din moment ce mi-l recomandati, trebuie sa va fi gandit la ceva, la un rezultat probabil, o "suspiciune", tocmai din cauza descrierii facute de mine a "situatiei"... doar nu pot avea tipul 1, mai ales ca am un istoric de vaginita mixta si aceste bubite...
Am inteles ca astfel de afectiuni (infectare cu Candida, Trichomonas) pot fi rebele si le poti avea toata viata, adica poti urma multe tratamente degeaba, fara sa te vindeci complet.
Si orice as descoperi la testul Papanicolau, mai intai ar trebui tratata "infectia", corect?
Multumesc de recomandare, dar sunt din Craiova...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.