bubite cu puroi sub piele pe maini si picioare

28-09-2009
daniela28
Nu este medic/terapeut
daniela28
Buna ziua.De aproximativ 2 saptamani mi-au aparut niste bubite cu puroi sub piele, prima data pe picioare iar apoi pe maini, inclusiv pe degete.Sunt multe, unele mai mari, altele mai mici si aproape una langa cealalta.Se simt pe sub piele iar cand cresc erup la suprafata si iasa un lichid cateodata incolor insa lipicios iar alta data este chiar galben, de acolo am dedus ca este puroi.Cele din care iasa acel lichid nu ma mai mananca ci incep sa ma doara si sa imi faca rana.In zona in care mi-au aparut primele bube care au si erupt mi se cojeste piele si mi se i-a jos.Am mai avut aceasta problema de vreo 3 ani, insa parca nu asa de grava iar de atunci imi mai aparea cate o bubita ratacita insa doar pe maini dar nu apuca sa erupa la suprafata ca se usca.Ce ar putea fi?Ma gandesc sa las ca poate trece de a sine.Nu am fost inca la medic.
3 comentarii
0
30-09-2009, ora 08:42
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Mergi cu o trimitere la dermatologie, nu poti sta fara tratament, vezi ca aceasta infectie recidiveaza, adica are tendinta de a reapare de fiecare data fiind mai extinsa si mai agresiva. Microbul este purtat prin sange in mai multe locuri de pe corp si apar tot mai multe bubite.E nevoie neaparat de tratament. chiar daca stai asa si nu te duci la medic e posibil sa-ti treaca si de data asta, dar microbul nu dispare, sunt sanse ca data urmatoare sa nu mai faci aceeasi infectie pe piele ci in organism- la rinichi, ficat. Deci du-te saptamana aceasta la medic.
0
17-01-2014, ora 19:04
Anonimmm20
Nu este medic/terapeut
Anonimmm20
Buna ziua. De foarte multi ani imi apar bubite cu puroi sub piele pe maini inclusiv pe degete. Mii se cojeste pielea foarte rau pana la carne vie.. Am fost la foarte multe spitale am facut tratament cu crema data de dermatologi insa nu se vede nici-un rezultat. Va rog frumos daca imi pute-ti da un sfat un diagnostic orice.. Va multumesc
0
18-10-2018, ora 11:39
Josan
Nu este medic/terapeut
Josan
Buna ziua am o problema mia esit ca niste besicuti sapoi sa spart si sa facut o buba mare cu puroi si se face din ce in ce mai mare cum pot sa scap de ele va rog sa ma ajutati
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.