bubite care seamana cu negii de pe degete

11-05-2008
ellutza
Nu este medic/terapeut
ellutza
Mi-a aparut ceva in zona vaginala si nu numai.Sunt niste bubite care ai varful deschis ca o floare si si alb.Prima data au fost numai una doua dar acum mi-au aparut mai multe.Nu ma mananca numai daca ma scarpin si e o mancarime usor dureroasa.Inainte sa ma duc la mediac as dori sa stiu ce ar putea fi ca sa nu raman foarte surprinsa acolo in caz ca ar fi ceva grav.Va rog ajutati-ma.
25 comentarii
0
12-05-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
In ce context au aparut?Dupa ce v-ati epilat?
0
12-05-2008, ora 00:00
ellutza
Nu este medic/terapeut
ellutza
pai ma epilez de mult dar inainte nu mi-au aparut.Dar am si in intrare in vagin.numai ca acolo sunt mai diferite ca si niste bucatele de carne una langa alta
0
03-06-2008, ora 00:00
alina maria2
Nu este medic/terapeut
alina maria2
Am si au exact aceeasi problema ca si ellutza.niste bubite asemanatoare negilor.sh tot asa am avut una iar acum mi-au apraut mai multe.va rog sa imi dati un raspuns.
0
22-03-2009, ora 12:23
letitia78
Nu este medic/terapeut
letitia78
Buna ziua, sunt noua si am si eu o problema de genul asta si am depistat-o de o saptamana si nu mai am somn.
Seamana ca negii de la mana, nu ma mananca, nu ma ustura nu fac nimic decat ca sunt acolo si ceea ce am citit despre HPV m-a facut sa nu mai judec.
Ultima data am fost la un gineco in octombrie 2008 si daca ii aveam cred ca observa, la lama mi-a iesit atunci vaginita nespecificata.
Specific ca sunt casatorita si despre o relatie extraconjugala nu poate fi vorba nici chiar din partea sotului.
Imi este frica sa merg la doctor sa nu imi spuna despre HPV, eu nu cred ca se poate lua numai prin contact sexual ca in cazul meu nu are cum dar culmea este ca sotului meu nu ia aparut absolut nimic.
0
23-03-2009, ora 15:29
ellutza
Nu este medic/terapeut
ellutza
Buna Vreau sa va spun ca eu am fost la ginecolog in legatura cu aceasta problema. Se pare ca nu era ceva foarte grav. Este o infectie care majoritatea femeilor o au dar daca nu e tratata la timp apar aceste bubitze. Este grav daca acestea se inmultesc si nu le tratatzi. Sfatul meu este sa lasati inhibitiile si sa mergeti la ginecolog. Nu este asa rau. Probabil aveti aceleasi emotii care le aveam eu inainte sa ma duc dar e bine mai devreme decat mai tarziu. Ginecologul meu mi-a spus ca aceasta infectie (nu mai stiu cum se numeste) poate duce la cancer de col uterin pt ca aceste bubitze se pot instala in pe uter. Daca mai aveti intrebari cu privire la cat de greu a fost sa scap de ele cu placere voi raspunde.
0
23-03-2009, ora 15:35
letitia78
Nu este medic/terapeut
letitia78
Pentru ellutza
Eu am fost azi la dermatolog si mi-a dat crema wartec 3 zile cu 4 zile pauza.el spune ca o sa le tratez in aceste 3 zile dar nu stiu ce sa cred.
L-am mai intrebat daca sa ma dau strict pe aceste bubite si mi-a spus ca pot da pe o portiune mai larga dar nu foarte larga, ca s-ar putea ca altele sa fie pe sub piele.imi este frica de acele arsuri de care am tot citit.
Si mi-a mai spus ca nu este nevoie sa fac testul pentru HPV, un papanicolau pot.pentru linistea mea.
Voi ce spuneti care ati mai folosit crema wartec
Spune-mi " ellutza" cat de greu a fost si cum au decurs lucrurile la tine ?
0
23-03-2009, ora 15:36
letitia78
Nu este medic/terapeut
letitia78
Pentru ellutza
Eu am fost azi la dermatolog si mi-a dat crema wartec 3 zile cu 4 zile pauza.el spune ca o sa le tratez in aceste 3 zile dar nu stiu ce sa cred.
L-am mai intrebat daca sa ma dau strict pe aceste bubite si mi-a spus ca pot da pe o portiune mai larga dar nu foarte larga, ca s-ar putea ca altele sa fie pe sub piele.imi este frica de acele arsuri de care am tot citit.
Si mi-a mai spus ca nu este nevoie sa fac testul pentru HPV, un papanicolau pot.pentru linistea mea.
Voi ce spuneti care ati mai folosit crema wartec
Spune-mi " ellutza" cat de greu a fost si cum au decurs lucrurile la tine ?
0
23-03-2009, ora 15:36
letitia78
Nu este medic/terapeut
letitia78
Pentru ellutza
Eu am fost azi la dermatolog si mi-a dat crema wartec 3 zile cu 4 zile pauza.el spune ca o sa le tratez in aceste 3 zile dar nu stiu ce sa cred.
L-am mai intrebat daca sa ma dau strict pe aceste bubite si mi-a spus ca pot da pe o portiune mai larga dar nu foarte larga, ca s-ar putea ca altele sa fie pe sub piele.imi este frica de acele arsuri de care am tot citit.
Si mi-a mai spus ca nu este nevoie sa fac testul pentru HPV, un papanicolau pot.pentru linistea mea.
Voi ce spuneti care ati mai folosit crema wartec
Spune-mi " ellutza" cat de greu a fost si cum au decurs lucrurile la tine ?
0
23-03-2009, ora 15:47
ellutza
Nu este medic/terapeut
ellutza
Nu stiu ce sa zic despre dermatolog. Eu nu am folosit o astfel de crema. Infectia despre care vorbeam afecteaza scurgeriile vaginale, normal atunci trebuie sa iti dai seama despre infectie. ei eu nu mi-am dat seama si a inceput sa treaca timpul si mi-a aparut prima bibitza. Ma gandeam ca nu e ceva grav. Dar vreau sa iti spun ca de la prima bubutza si pana sa ma duc la ginecolog a trecut 1 an. Eram plina de bubitze. Cand am ajuns la ginecolog s-a mirat putin dar timp de o luna am facut un tratament pentru tratarea infectiei adica pentru scurgeri dupa ce am terminat cu acest tratament trebuia sa ma duc zilnic la ginecolog sa imi puna pe fiecare bubitza in parte o solutie ca si acidul, sa arda bubitzele. La inceput a fost destul de bine dar solutia isi facea efect in timp. Durerea era mare. simteai o arsura si abia puteam dormi noaptea. Acest tratament cu solutie a durat 5 zile. Incepeau sa se vada rezultatele. Nu-mi venea sa cred. Ele se micsoreau pe zi ce trecea. Am mai ramas cu una sau doua, iar eu nu am stiut ca daca nu scap de toate ele iar se inmultesc asa ca au inceput din nou sa imi apara. M-am dus din nou la ginecolog si m-ai prescris solutia sa ma fac eu acasa. Dupa ce nu mi-a mai ramas niciuna am incetat sa ma fac cu solutie si acum nu imi mai apare. Totul s-a intamplat cam prin octobbrie.
0
23-03-2009, ora 15:48
ellutza
Nu este medic/terapeut
ellutza
vreau sa iti mai spun ca trebuie sa mergi la ginecolog sa iti faca o analiza a secretiilor vaginale sa vada daca despre asta e vorba.
0
23-03-2009, ora 15:50
ellutza
Nu este medic/terapeut
ellutza
Nici prietenul meu nu avea nimik dar ginecologul meu i-a recomandat sa mearga la dermatolog. Acolo i-a spus despre ce am avut eu si doctorita zice ca are sistemul imunitar mai bun dar oricum i-a dat niste vitamine
0
23-03-2009, ora 15:50
ellutza
Nu este medic/terapeut
ellutza
De cat timp le ai?
0
23-03-2009, ora 15:56
letitia78
Nu este medic/terapeut
letitia78
Pai nu stiu ce sa spun.cred ca de vreo 4 luni, dar am una mai mare lateral de vagin iar pe langa ea sunt doar niste punctulete iar pe labii cateva ca floricelele tuguiate.
Am fost la ecointravaginal in octombrie si aveam vaginita.deci despre secretie mi s-a dat verdictul, acum au ramas astea.ceea ce ma enerveaza este crema asta care imi este frica de ea.
Sotului nu i-a aparut nimic si nici nu i-a dat tratament ca am intrebat.
Faza este ca ma urmareste psihic si am mancarimi parca tot corpul.dar este doar psihic cred.
0
23-03-2009, ora 16:00
letitia78
Nu este medic/terapeut
letitia78
Eu acum sunt la servici si plec acasa, vb.dar te rog spune-mi despre crema cu care te-ai dat tu, daca te-ai dat strict pe bubita sau si putin pe langa.
0
23-03-2009, ora 16:03
ellutza
Nu este medic/terapeut
ellutza
Da stiu ca e greu dar trebuie sa rezisti acele trei zile si apoi vei vedea rezultatele.
0
23-03-2009, ora 16:05
letitia78
Nu este medic/terapeut
letitia78
Am inteles ca trebuie sa rabd.dar nu mi-ai spus daca te-ai dat strict pe bubita sau si pe alaturi.ca cica unele s-ar putea sa fie si pe sub piele pe langa cele iesite deja.
0
23-03-2009, ora 16:06
ellutza
Nu este medic/terapeut
ellutza
La mine nu a fost vorba despre crema ci despre o solutie acida. Si trebuia sa ma dau cu ea strict pe bubitze deoarece acea solutie ardea bubitzele iar daca ma dadeam peste tot iti dai seama ma raneam singura
0
23-03-2009, ora 16:09
letitia78
Nu este medic/terapeut
letitia78
Este posibil ca mie sa nu imi fi dat solutie deoarece nu sunt ridicate decat una singura.mai mare in rest ca niste bobite.mici care poate vor creste daca nu le voi trata.
Oricum voi incepe tratamentul maiine si va tin la curent.
Doamne Ajuta !!!!!!!
0
24-03-2009, ora 09:17
sereni
Nu este medic/terapeut
sereni
Buna fetelor, aceeasi pb o am si eu dar nu va impacientati ca se trateaza, cine nu a fost la gineco e de preferat sa faca acest pas, sa vi se faca testul papanicolau este foarte important macar o data pe an...mie d-na doctor care este o femeie deosebita(din iasi de la elena doamna) mi-a recomandat deocamdata Flagyl ovule, apoi sa-mi dea si mie si sotului un tratament caci daca nu se trateaza ambii parteneri degeaba toate aceste sacrificii, ca barbatii nostri nu dau semne, nu au nimic vizibil insa sunt purtatori si degeaba ne tratam noi daca ei nu sunt tratati, la primul contact exista riscul de a lua inapoi aceast microb.Abia astept si eu sa imi dea tratament sa pot duce o viata normala ca aceste bubite in interior imi creaza discomfort sexual sau poate este doar in mintea mea, dca vreti sa incercati Flagyl ovule intrebati medicul intai ca sunt foarte tari in prospect scrie ca se administreaza de cel mult 3 ori pe an(7 zile pt vaginite nespecificate si 10 zile pt tricomoniaza vaginala) in schimb sunt foarte bune.Un sfat pentru acele fete care nu vor sa mearga la ginecolog si cred ca aceste bubite sunt negi, fetelor nu va mai faceti ganduri negre ca va imbolnaviti psihic, asa am fost si eu nu am dormit 48 de ore inainte sa merg la medic de frica acestor bubite care le credeam 'negi' ca am luat virusul HPV, ca mi-a fost sotul infidel, ma uitam pe site-uri in care apareau poze cu virusul HPV si mi se parea ca am si eu, ca fix acel;easi simptome, nu va stresati ca in 2 zile am ajuns cu moralul la pamant am slabit 3kg.dar mi-am luat inima in dinti si am mers la gineco si am o vaginita nespecificata...mergeti la ginecolog ca ei sunt singurii care ne dau raspuns la pb legate de 'comorile nostre' :)).nimic nu este mai important, poti sa ai de toate dar daca nu ai sanatate toate sunt in zadar, asa ca luati-va inima in dinti si faceti o vizita la gineco, sa vedeti ca apoi ce linistite veti fi, DACA NU AVEM NOI GRIJA DE NOI NIMENI NU ARE, va doresc numai bine la toate, sanatate si sa dea Domnu sa ne tratam si sa ne fie invatatura de minte ca la primele simptome trebuie mers la gineco si nu sa ne tratam noi acasa, numai bine!
0
25-03-2009, ora 17:01
letitia78
Nu este medic/terapeut
letitia78
Am revenit.in seara asta ma dau a patra oara cu crema wartec, vreau sa spun ca toti s-au facut albi albi si am mai multi ( cei de langa vagin sunt la fel ca numar, dar pe labii. sunt mai multi fioarte albi ), ma gandesc ca crema i-a scos la suprafata si pe cei care probabil ar fi iesit in timp? sa ma gandesc la o vindecare ?
Incepe sa ma si doara locul, circul foarte greu.
0
21-04-2009, ora 22:27
deyuu
Nu este medic/terapeut
deyuu
Buna..numele meu este Andreea si am doar 14 ani.Am pe langa vagin cateva bubite(6-7) sunt ca nijte bubite de tantar care cresc putin mai mari...nu ma dor, nu ma ustura, si nici nu-imi provoaca o mancarime.Nu i-am zis mamei si mie frica sa ma duc si la doctor...Mam uns cu putin spirt si adevaru este ca ma usturat dar si foarte putin.Aqm nici nu stiu daca am facut bn ca mam dat cu spirt dar...Am mai avut inainte niste cosuri..exact cum sunt si cosurile de pe fatza..se puteau stoarce...dar acum numai am...am buvitzele acestea..:|Va rog frumos ajutatima!Deja am o teama sa nu se extinde chiar in vagin ! Cine doreste poate sa ma contacteze si la id:deea_baby23 sa putem vb despre problema mea.La revedere! :X
0
23-04-2009, ora 17:30
intenskiss
Nu este medic/terapeut
intenskiss
acesti, , negi" cum spuneti voi ca arata, se ard cu azot, aplicatia de azot o poate face numai un medic de specialitate, dermatolog. Am luat si eu de la sotul meu, dar i-am tratat la timp, altfel se inmultesc cu repeziciune.Sotul meu insa are aproape un an de zile de cand se tot duce la medic, si tot ii mai apare cate unul, il arde, dar nu exista alt tratament mai eficient decat azotul si rabdarea.
Senzatia este de arsura cand aplica azotul, ustura putin in prima zi, dupa care se usuca si cad precum negii.
Sfatul meu este sa nu ezitati, mergeti la medic cat mai repede, de preferat dermatolog.
0
30-05-2009, ora 23:19
andreea_r1
Nu este medic/terapeut
andreea_r1
am si eu diagnostic de condiloame acuminate si sunt in a doua saptamana cand folosesc wartec crema, dar nu vad nici un semn cum ca s-ar retrage si simt o durere de fiecare data cand merg la toaleta si cand port lenjerie, condiloamele sunt in jurul anusului. As vrea sa stiu cine a mai folosit wartec si in cat timp au aparut semne de retragere, pentru ca pe mine ma doare foarte tare si nu se retrag.
0
17-03-2011, ora 09:59
anca_pyt
Nu este medic/terapeut
anca_pyt
buna letitia, sa stii k si eu am trecut prin acceasi problema si aceeasi frica...in urma unui control medical mi sa spus k am acei negi genitali...am folosit si eu crema wartec timp de 3 zile...si imi trecusera..nu ai arsuri daca..dupa ce folosesti crema aplici baneocin ptr calmarea iritatiilor..eu nu am avut iritatii dar am folosito..dupa 3 zile nu mai aveam nimic...si uite k au trecut 2 ani de atunci...si...in aceasta dimineata am observat k acei negi au revenit.. e bine sa va controlati mereu..cu cat aplicati mai repede acea crima si cu cat mergeti mai repede la doctor cu atat va va fi mai usor...per k vam fost de ajutor...
0
17-03-2011, ora 10:06
anca_pyt
Nu este medic/terapeut
anca_pyt
andreea...cand ti-ai dat seama k ai acei negi si dupa cat timp ai inceput sa foloseti tratamentul?daca e o forma mai avansata..si nu trec cu wartec banuiesc k va trebui si apelezi la arderea lor...asa am fost eu informata de catre medicul meu...eu am avut noroc k mi-am dat seama foarte repede k ceva nu e in regula...mie cu wartec intr-o saptamana nu mai aveam nimic..si te sfatuiesc si pe tine ca si pe letitia...foloseste baneocin dupa aplicarea wartec-ului...ptr a nu te irita si ptr a nu iti provoca arsuri..*
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Neg pe deget - cauze, tratament, sfaturi utile
  • Papiloamele sau negii trebuie extirpaţi? - atitudinea corectă
  • Condilomatoza genitală
  • Tratamentul corect al negilor și papiloamelor
  •