bubite asemanatoare piscaturilor de tantari

17-08-2012
suteusimona
Nu este medic/terapeut
suteusimona
Buna ziua,
ma confrunt cu o problema ciudata...de cateva zile imi apar bubite ca si cum m-ar fi piscat un tantar sau mai multi.Mancarimea apare in special in timpul noptii..sunt localizate ba pe picioare, ba pe maini.Momentan sunt la tara si probabil doar sapt viitoare ma voi duce la medic si de aceea daca poate cineva sa-mi dea o solutie, ce sa fac sau ce poate fi.Mentionez ca nu am pisici sau caini, tantari nu am vazut prea multi ca sa ma terorizeze in asa hal.Va multumesc anticipat.
7 comentarii
0
17-08-2012, ora 11:20
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Poate fi rubeola, sau o alergie sau poate chiar o toxinfectie alimentara. Nu am de unde sa stiu, tot la mediul dermatolog trebuie sa ajungeti.

Multa sanatate!
0
17-08-2012, ora 23:14
Dr. Mariana Gruia
Pediatrie, Focşani
Dr. Mariana Gruia
votez pentru alergie, mai ales ca asociaza prurit, apar si dispar. antialergic şi consult dermato/alergolog
0
18-08-2012, ora 10:43
suteusimona
Nu este medic/terapeut
suteusimona
The_eye si Mariana Gruia, va multumesc frumos pentru raspuns, , , , , , , rubeola am avut.alergica stiu ca sunt la praf, polen dar niciodata nu am avut asa manifestare.Ma manca nasul cand era prea mult praf intr-o camera dar sa imi apara asa bubitele astea, ieri cum mi se facuse coaja la una din bubite de atata scarpinat am rupt-o si asa arata locul ca o gropita.ciudat...va multumesc ca v-ati facut timp pentru raspuns.luni merg la medic, sa vedem ce imi prescrie...multa sanatate
0
19-08-2012, ora 10:24
suteusimona
Nu este medic/terapeut
suteusimona
S-ar putea sa am purici in casa...am citit postarile celor care au fost muscati de purici si cam asa se manifesta si la mine..va trebui sa dezinfectez toata casa..oare de unde au aparut daca nu am caini, pisici si nici un fel de animal prin casa si in afara casei???
0
19-08-2012, ora 22:34
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Este foarte posibil, la tara e plin de purici, mai ales in perioada de vara, cand e foarte cald. Daca vecinii dvs. au animale, atunci propabil de la ei ati luat puricii.

Puteti sa va dati seama daca intr-adevar este vorba de purici daca gasiti excremente pe lenjeria de pat. Sunt mici si negre si pateaza. Si e aproape imposibil sa nu zariti in scurt timp si un purice, daca va musca in asa hal de atatea zile.
0
20-08-2012, ora 15:30
suteusimona
Nu este medic/terapeut
suteusimona
Da, am cautat dar nu am vazut nimic pe cearceaf, , , , , , , , , culmea e ca seara ma mananca rau iar dimineata cand ma uit sa vad daca mai am rani nu am aproape nimic, abia se vad piscaturile..nu pot sapt asta sa merg la medic dar voi merge cu siguranta sapt viitoare..asta e...the_eye...multumesc
0
26-08-2012, ora 10:55
suteusimona
Nu este medic/terapeut
suteusimona
Buna ziua, , , , , , , , intr-un final am fost la medic, mi s-a spus ca e urticarie sau alergie...mi s-a prescris Aerius...am luat numai 2 pastile si deja parca nici nu se mai vad bubitele.urate sunt alergiile..va multumesc celor care mi-ati raspuns.va doresc sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Multe bubițe pe pielea copilului. Ce ar putea fi?
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •