bubite albe dureroase

13-11-2011
andreeab.
Nu este medic/terapeut
andreeab.
Buna!De 4 zile ma deranjeaza niste bubite care mi-au aparut pe limba, in lateral...simt durere, chiar si atunci cand nu le ating cu dinti, si durere intensa atunci cand beau sau mananc!Au culoarea alba si sunt mici...tin sa mentionez ca sunt plecata din tara si inca nu dispun de acte, astfel incat nu pot face un consult de specialitate aici...ma puteti ajuta, va rog?Sa-mi spuneti cum as putea sa tratez eu sau.ce as putea cumpara de la farmacie sa nu fie nevoie de reteta medicala!Multumesc!
5 comentarii
0
13-11-2011, ora 13:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problemele aparute pe limba cam in proportie de 90 % sunt de origine gastica si 10 la suta de origine stomatologica
1. tineti regim alimentar strict fara acru, acidulate, fructe citrice si acre.. minim 3 saptamani sau 3 luni, depinde
2 cumparati o Apa de gura si folositi.o des
Glicerina boraxata sau o solutie pentru afte bucela sau Vit A uleioasa.. cu care sa badijonati limba
0
05-05-2015, ora 10:40
Florina28
Nu este medic/terapeut
Florina28
Buna ziua.
As dori sa mi spuneti de la ce poate avea baietelul meu de 5 ani jumate bubite pe limba ca icrele de mici?astazi am vazut!Poate fi de la munte?ce trebuie sa fac il deranjeaza cand mananca si il dor putin
0
05-05-2015, ora 20:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 nu este recomandat sa faci consult medical daca nu ai studii medicale
duce la dureri de cap Gratuite
2 daca tot faceti un consult.. si gasiti ceva
dupa.. luati un atlas de anatomie si Va iutati cum trebuie sa arate Papile gustative normale
0
12-01-2018, ora 00:02
andreeab.
Nu este medic/terapeut
andreeab.
Bună!Am nevoie de o părere.am un ciclu menstrual regulat, luna trecută a intârziat 2 zile si a avut culoarea neagră cu mici cheaguri, după o zi adevenit roșu.Luna aceasta exact când trebuia să vină am avut dureri pelviene si am avut cateva picături maronii insoțite de aceleași dureri intermitente...acestea au ținut 4 zile, apoi s-a instalat menstruatia normală, culoare roșie fără cheaguri.A ținut 2 zile, apoi timp de o zi nici un fel de scurgere.În ziua următoare au apărut ceva scurgeri negre, fără miros...țin să precizez că în urmă cu 7 luni am avut o întrerupere de sarcină din cauza varicelei.Nu am avut probleme de atunci.La ultimul control din luna septembrie totul era bine, inclusiv testul Papanicolau.am citit multe păreri și sunt foarte speriată!Medicul meu e plecat si nu ajung la el decat peste 8 zile.Vă rog frumos să-mi spuneți ce credeți că ar putea fi!Mulțumesc!
0
23-02-2018, ora 07:39
DoubleL
Nu este medic/terapeut
DoubleL
salut andreeaB, am aceasi problema pe care ai avut-o tu acum cativa ani. Eu stiu ca am ceva la stomac pentru ca ragai foarte des si din cauza asta am si amigdalele inflamate si ma doare gatul insa acele "pungute" albe mi-au aparut si mie pe limba in spate si ma doare la vorbit sau inghitit si la atins.

Imi poti spune cum ti-ai rezolvat problema ?

La mine probabil e si o candida pentru ca am limba alba mai mereu si am luat foarte multe antibiotice in ultima perioada pentru bacteria din gat gasita la exudatul faringian.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.