bubite... vreau sa scap de ele

26-06-2008
adriana2
Nu este medic/terapeut
adriana2
buna ziua ! acum o saptamana mi-au aparut in urma epilari cu ceara nuiste bubite rosi, cand le-am vazut am dat repede ceara jos de pe picioare.dupa care m-am epilat cu crema depilatoare...neascultand sfatul de a ma epila dupa 24 de ore(nu puteam sa ies aca in strada) in ura acestei depilari cu crema depilatoare mi-au aparut bubite (de la genunchi in jos deoarece acolo am folosit ceara) cu apa unele marilele altele mai mici...iar o parte sunt rosi de parca ar fi fost arse la soare.nu mai stiu ce sa fac am crezut ca i sa treaca dar nu mai trec.ce pot face ?..ce pot lua ca sa-mi treca?
22 comentarii
0
27-06-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Aplicati de 2 ori pe zi, seara si dimineata, Fucicort crema, masand bine pielea pana intra crema.
0
27-06-2008, ora 00:00
adriana2
Nu este medic/terapeut
adriana2
Multumesc pentru raspuns.am sa incerc.
0
03-07-2008, ora 00:00
adriana2
Nu este medic/terapeut
adriana2
Am incercat aceeasta crema si a avut cu adevarat efect.dupa o saptamana Va multumesc
0
03-07-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cu placere!
0
08-09-2008, ora 00:00
cerasela marinela
Nu este medic/terapeut
cerasela marinela
Buna, ma numesc ceraela si vreau sa va prezint cazul meu in speranta ca ma veti putea ajuta. De la varsta de 14 ani mi-au aparut pe tot corpul niste bube. La temperaturi extreme se inrosesc si ma ustura foarte tare. Mi-au aparut mai multe pe maini si pe picioare. De atunci am incercat tot felul de medicamente prescrise de mai multi medici, dar niciunul dintre ele nu a avut efect. Ca diagnostic mi s-a spus ca am dermatita alergica. De 25 de ani ma chinui sa gasesc un remediu pentru aceasta boala. Toate analizele facute au fost bune si nu stiu motivul aparitiei bubelor. Nimeni din familie nu a mai avut si nici nu am intrat in contact cu oameni bolnavi de asa ceva. Am doi copii si ei sunt sanatosi, deci nu e o boala ereditara. Mi-as dori foarte mult sa ma ajutati si pe mine cu aceasta problema. Va multumesc si astept raspunsul d-voastra.
0
09-09-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pana la urma tot un examen clinic si o urmarire judicioasa a evolutiei bolii va va ajuta! Nu cred ca veti obtine terapia minune prin internet!
0
12-05-2009, ora 14:20
dulce rau
Nu este medic/terapeut
dulce rau
buna ziua..am si eu oproblema..de cand erammica imi iesise niste bubite pe picoare si pe maini.ma mancau.ma scarpinam mereu.si mi sau fc bube.acum mi-au ramas semne.ce medicamnet pot sa fiau sa mi se treaca..va rog ajutati-ma
0
13-09-2009, ora 10:14
deeagirl50
Nu este medic/terapeut
deeagirl50
buna.am si eu niste bube pe picioare semanand cu niste ranui prima oara ies ca niste cosuti si pe urma ma mananca.eu cred ca e de la epilare.ma fac cu bigul.vreau si eu sa aflu parerea dvs. daca se poate cu ce sa ma tratz ca sa scap de ele
va rog frumos ajutati-ma!!!!!!!!!!!!!!
0
14-09-2009, ora 18:02
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru dulce rau:
Semnele, de obicei, nu trec cu medicamente. Ar trebui consultat un dermatocosmetician pentru a recomanda o metoda de tratament.
0
14-09-2009, ora 18:03
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru deeargirl50:
Ar trebui sa nu te mai "faci" cu bigul, ci cu creme epilatoare.
0
14-09-2009, ora 21:05
deeagirl50
Nu este medic/terapeut
deeagirl50
da dar imi apare si in locuri in care nu m-am facut niciodata
cred ca sunt alergica la ceva
astept raspundul dvs.
0
16-09-2009, ora 12:15
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru a stabili daca este o reactie alergica ar trebui sa faceti un consult dermatologic.
0
16-09-2009, ora 17:25
deeagirl50
Nu este medic/terapeut
deeagirl50
am fos la mediucul de fam si mia data :
zinnat-pastile
betadin
baneocin pulbere cutanata


asi dori sa stiu daca mi-a perescrips bn reteta
0
17-09-2009, ora 15:56
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Tratamentul nu este pentru o reactie alergica, insa poate sa va vindece acele bubite.
0
17-09-2009, ora 19:52
deeagirl50
Nu este medic/terapeut
deeagirl50
da multumes maine(vineri)ma duc la consult ca sa vada daca mi-au trecut

nu prea mi-au mai iesi

este bn

o sa va zic maine ce mi-a zis dna doctor

pa
0
19-08-2010, ora 19:02
noturegirl
Nu este medic/terapeut
noturegirl
buna ziua.as dori sa va intreb si eu ceva. de cand eram mica in fiecare vara fac bubite mici rosii pe tot corpul (in afara de picioare).,.zona cea mai afectata sunt spatele, burta si fata.am incercat sa le storc si sunt goale..nu ma ustura .am fost la un medic si mia spus ca am o alergie si nu mia prscris niciun tratament. alte persoane spun ca de la caldura dar anul acesta nu prea am am iesit deloc si degeaba pt ca sunt plina. .as vrea sa ma ajutati si pe mine.? astept raspunsul dvs.
0
02-09-2010, ora 18:19
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Posibil sa faceti acele bubite de la transpiratie.
0
08-09-2010, ora 18:53
misu19
Nu este medic/terapeut
misu19
mi-au iesit niste bube rosi sub brat shi nu stiu cum sa scap de ele va rog frumos ajutatima!
0
16-09-2010, ora 17:40
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ce sa intelegem din "bube rosi" ???
Cat de mari sunt ? Dor sau nu ?
0
30-10-2010, ora 19:38
oly_byg90
Nu este medic/terapeut
oly_byg90
sunt olimpiu shi AM 12 ANI de la 1 luna dupa ce ma-m nascut mi-au iesit pete care dupa ce ma-m scarpinat sau facut bube, nu ma dor doar ma mananca, de la glesne in jos pana la degete imi ies basici care nu ustura, pe tot corpul imi ies chiar shi pe gat. IN momentul acesta am semne shi cateva bube pe picioare care au copt shi au cam 2 cm. AM facut repetate analize care au iesit bune, doctorii mi-au spus ca nu am nimic dar tot imi ies. MI-AM DAT CU DERMOVAT SI INCA CATEVA medicamente. VA ROG sa MA AJUTATI!!!
0
26-05-2011, ora 20:37
simida12
Nu este medic/terapeut
simida12
buna.am 15 ani si in urma epilari asa cred mi-au aparut niste bubite rosi parca ar fi cosuri si daca le sparg iese firul de par nu stiu ce sa fac ca arata urat si se obesreva si vara nu po0t sa iau pe mine rochita sau pantloni scurti..la inceput am crezut ca este din cauza sensibilitati si apar din cauza pantalonilor...aaaa si sa va spun ca la inceput mam facut cu bigu dar akuma ma fac cu aparatu si tot asa is..si saptmana vitoare am banchetul si nu-s cum sa fac sa nu se obvserve ca vreau sami iau o rochita mai scurta:((.si pe mana undeva mai insus de cot am ceva bubite dar cred ca sunt cosuri cu ce sa ma fac..si sa va pun ka vara trecut am fost stat la sore foarte mult cam 3 ore pe zi si miau ars bubitele de pe pikioare dar nu mia tinut niki bronzul si bubitele au reaparut.va rog frumos sa ma ajutati!
0
15-12-2013, ora 10:28
gabytzu213
Nu este medic/terapeut
gabytzu213
Mi-au iesit si mie niste bubite si nush cum sa scap de ele mi-au iesit aprope pe juma de corp si mamanaca daca incerc sa sparg se fac gen lovituri rpd va rog eoo
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: