bubite-maini-picioare-ca-nisteCosuri

03-06-2008
madalici
Nu este medic/terapeut
madalici
buna!

azi dimineatza m-am trezit cu bube pe picioare. Bubele au aspectul unuor bubite mici rosii ca niste jurubitze, seamana mai exact cu cosurile (respectiv cu intepaturile de tantari) Ce am observat este ca au aparut numa in zona de sus a piciorului (pe un picior mai multe pe celalat numa in jurul genunchiului) Nu ma mancau sau ceva.
De fapt de 2 zile am mai observat pe picior partea de sus 2 3 juribitze dar am crezut ca sunt cosuri, insa azi cand le-am vazut m-am speriat.
asa ca am fost la doctor, problema este ca eu locuiesc in austria, si aici am avut ceva probleme cu sanatatea.
pana am ajuns la doctor cam o ora deja mi-au aparut si pe mana parte de jos pe ambele.
doctorul m-a consultat si mi-a spus ca se poate sa fie o alrgie la soare sau la clor (eu fac inot dar fac inot de 1 an in acelasi bazin si nu am avut probelem)( am mai facut alergii la soare dar nu tineau atat si bubitzele apareau si dispareau acestea raman constante) si mi-am dat xyz-all 7 pastile si alergielotion (contine nerisona creme, dirposics, aqua.puriff)
deja am luat 2 pastile de azi dimineatza, dar vad ca nu se imbunataeste situatia din contra, m-am umplut pe maine si in partea de sus, iar pe picioare si mai mult, si vad ca imi apar si pe fata pe un obraz.
interesant este ca la inceput nu ma mancau si nici acum, numai dupa ce ma dau cu crema prescisa ma mananca si acum am impresia ca ma mannanca tot corpul.
deci nu mai inteleg, din moment ce am luat aceste medicamente nu ar trebui (daca nu imi dispar ) macar sa nu apara in numar mai mare?
credetzi ca ar trebui sa vad si un alt doctor? cat sa mai astept pana la un nou control?


sunt destul de agitata pt ca aici am mai avut probleme cu doctorii si consultul acesta nu m-a lamurit deloc.
despre ce ar putea fi vorba ? (referitor la aceste bubitze)

va multumesc anticipat.
numai bine,
madalina
7 comentarii
0
30-01-2009, ora 00:14
mishoo
Nu este medic/terapeut
mishoo
spune-mi pls despre ce era vorba. m-am intors acum 4 zile din austria si in ultima zi de vacanta in viena mi-au aparut niste bube asemanatoare cu cele pe care le-ai descris tu. ma poti ajuta?-
Multumesc mult!
0
31-01-2009, ora 00:27
madalici
Nu este medic/terapeut
madalici
buna!

mie mi-au trecut dupa vreo 2 saptamani treptat. adica la inceput se rareau din ele dar tot mai erau pe piele din cele vechi. in cele 2 saptamani am luat xyz-all si m-am dat cu crema respectiva (care de fapt era pt alergia solara). am mai fost si la doctor la control dar normal ca cauza nu se stie: cel mai probabil alergie solara, chiar statusem la soare zilele respective si dupa cate am inteles soarele in ultimii ani este din ce in ce mai nociv. (la care se adaugase si stresu).
eu spun sa fii linistit/a ca or sa treaca. eventual sa consulti un doctor in ro (care probabil va prescrie tot xyz-all) si sa iei o crema antialergica (betaden sau ceva -la farmacie trebui sa stie oricum-plus ca lotiunile astea antialergice contin o gama mare de afectiuni.)
din pacate cauza ramane necunoscuta (deja incep sa nu mai fiu uimita insa), oricum nu cred ca se datoreaza regiunii (austria sau ceva in nici un caz: probabil mai multi factori: daca a fost o vacantza de ski se poate ca expunerea la soare in caz ca a existat sa aiba ceva influenta).

itzi doresc numai bine si multa sanatate,
madalina
0
31-01-2009, ora 12:43
mishoo
Nu este medic/terapeut
mishoo
buna!

mersi mult pentru ajutor!
am fost la medic si mi-a spus k e de la o ciupitura de paianjen la care am fost alergic.tind sa cred asta avand in vedere k m-am trezit intr-o dimineata cu una singura care parea o ciupitura si ma ustura/manca, apoi mi-au aparut celelalte dupa o zi - doua... de la soare nu avea cum sa fie, ptk nu a fost in perioada asta..:p

Mi-a prescris niste medicamente antialergice Symphoral, o lotiune si un sapun pentru piele.. Mi-a mai zis k de obicei persoanele sensibile la intepaturi de insecte sunt cele cu pielea aspra (eu sunt barbat, nu am pielea la fel de 'matasoasa" ca si o femeie.. :p )

zilele urmatoare am sa mai consult un medic sa vad ce zice, pt a fi perfect sigur.

Iti multumesc mult de tot de ajutor, again!

Multa sanatate!
0
07-07-2009, ora 19:26
vladhoria
Nu este medic/terapeut
vladhoria
Va rog raspundeti rpd bubitele apar pe picioare dar nu si pe labe ?????
0
07-07-2009, ora 19:26
vladhoria
Nu este medic/terapeut
vladhoria
labele picioarelor
0
13-07-2009, ora 11:05
madalici
Nu este medic/terapeut
madalici
mie nu mi-au iesit pe labele picioarelor.
numai pe maini si picioare (partea de sus de la coapse la genunchi).

multa sanatate,
madalina
0
07-09-2012, ora 19:42
chrissma19
Nu este medic/terapeut
chrissma19
Buna! Am si eu o problema asemanatoare, insa e de vreo 6 luni. Sa explic mai detaliat. De aproximativ 4 ani locuiesc in Danemarca si nu prea am avut probleme medicale. Insa de vreun an de zile au inceput sa imi apara unele simptome si nu stiu exact ce sa fac. In urma cu un an am inceput sa am mancarimi pe pielea capului, desi nu aveam nici matreata si nici vreun parazit (paduchi etc). Imi pusesem extensii la par si am crezut ca e din cauza lor. Le-am dat jos, dar mancarimile pe scalp au continuat. Dupa o perioada mi-au aparut si niste coji, dar nu pe tot capul. Am intrebat pe la cunostinte si mi-au zis ca s-ar putea sa fie psoriazis (desi nu aveam nici un stres sau vreo alta problema care sa cauzeze aparitia acestuia). Am inceput sa folosesc dermovate solutie pe cap, insa nu s-a intamplat nimic. Ce pot spune este ca aceste coji apareau si dupa 3-4 zile dispareau. Nu mai apareau din nou decat dupa vreo 2-3 saptamani. Se manifestau prin mancarime si atat. Pe la sfarsitul anului trecut a inceput incet incet sa mi se usuce pielea pe tot corpul si sa devina aspra. Mi-au aparut niste bubite mici mici rosii, ca si cum as fi fost iritata sau alergica la ceva. Am fost la doctor si mi-a dat dermovate unguent, dar nu mi-a zis ce am. Am folosit, insa nu a dat nici un rezultat. Am uitat sa zic ca aceste bubite sunt insotite de mancarime.
De atunci pielea mea a devenit si mai aspra si aceste bubite mici rosii s-au inmultit. Acum am aceste brobonele micute pe ambele picioare, chiar si pe fese (in numar mai mic). Nu am mai fost la doctor, insa sunt ingrijorata ca sunt inestetice si se tot inmultesc. Ce ar putea fi? Ma chinui cu aceasta problema de aproape un an. Va rog ajutati-ma cu un sfat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Multe bubițe pe pielea copilului. Ce ar putea fi?
  •