bubita mica rosie aparuta subit pe buza superioara

14-10-2009
Stef-
Nu este medic/terapeut
Stef-
In primul rand va multumesc pentru interesul acordat!

Prietenei mele in varsta de 22 de ani i-a aparut subit in urma cu aproximativ 3 luni o bubita mica, in relief, de culoare rosu-inchis, cu diametrul de maxim 2 mm pe buza superioara. Nu prezinta alte simptome inafara faptului ca este inestetica si nu prezinta semne de ameliorare.
Va rog mult daca imi puteti raspunde despre ce anume ar putea fi vorba si cum s-ar putea trata, eventual daca o operatie cu laser poate fi riscanta!

Va multumesc anticipat!
Cu mult respect, Stefan P
2 comentarii
0
14-10-2009, ora 09:55
nicolla_75
Nu este medic/terapeut
nicolla_75
buna, este adevarat ca problema se poate rezolva chirurgical dar parerea mea este ca inainte de asta ar trebui sa fie vazuta de un medic oncolog care sa va dea acceptul ca se poate umbla acolo.Chirurgul face asta dar.eu asa cred ca trebui avut a parerea unui oncolog ca sa puteti sta linistiti. multa sanatate.
0
15-10-2009, ora 15:44
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Leziunile aparute pe piele sunt apreciate de dermatolog daca au potential malign sau nu!
Oncologul se ocupa numai de leziunile diagnosticate deja ca fiind maligne!
Prietena dvs este posibil sa aiba un angiokeratom, o tumora benigna constituita din vase capilare.
Ea poate fi excizata fie prin electrocauterizare, fie prin vaporizare laser, fara probleme.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.