bube de la epilat, iar acum furunculi, infectii

07-09-2008
zuza_zuzu
Nu este medic/terapeut
zuza_zuzu
ma epilez cu aparat electric si firele imi cresc sub piele. pentru a le scoate imi fac bubite. ultima data una mi s-a infectat f rau. s-a umflat si mi-a copt cateva zile, iar acum aproape ca s-a vindecat, dar tot tare a ramas in zona. acum mi-a aparut ceva asemanator in zona genitala. e o buba mare, umflata, tare, rosie si nu imi coace, dar nici nu se vindeca. la atingere ma doare
2 comentarii
0
07-09-2008, ora 00:00
jeanny
Nu este medic/terapeut
jeanny
Mai multi s-au plans de aparatul acestea de epilat si ma bucur ca nu l-am folosit niciodata. Nu sunt doctor, dar sunt de parere sa nu-l mai folosesti, macar in zona genitala unde pielea este mai sensibila.
0
09-10-2008, ora 00:00
yoyo22
Nu este medic/terapeut
yoyo22
Bubele si furunguri aceia nu apar doar de la epilatul cu aparatul acela ci si de la epilatul cu ceara, eu ma epilez cu ceara traditionala de 3 ani si aproape tot timpul imi apar sub piele, si inghinal am niste furunguri mari, sunt plini d lichid galben, incerc sa ii sparg si a doua zi se fac la fel, dar o data chiar am reusit sa scot si firul de par din el si mi-a trecut intr-o saptamana, ca remediu este recomandat nu neeparat sa renunti la aparat, ci sa iti exfoliezi bine pielea cu o crema exfolianta si un bucrete mai rigid sau un prosop care nu a fost spalat cu balsm k sa fie mai tare, freci bine picioarele si zonele in care te faci cu aparartul, si asa pielea moarta va fi inlaturata si asa firele de par nu vor mai creste sub piele, dak poti fa asta de fiecare data knd faci baie si o sa vezi efectul
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Iritațiile pielii - topul celor mai frecvente cauze
  •