buba albicioasa cu contur rosu

30-01-2011
Sergiu20
Nu este medic/terapeut
Sergiu20
Buna!
De cateva saptamani mi-a iesit pe piele ( deasupra gleznei piciorului stang) o buba de culoare albicioasa cu contur rosu. L-a inceput nu i-am dat importanta, dar acuma s-a cam marit si nu a trecut deloc. Precizez ca s-a format la baza unui fir de par ( asta daca ajuta cu ceva). In plus nu ma doare si nu imi provoaca mancarimi. Are forma ovala destul de bine conturata si e singura de pe corp.Nu mi-a mai aparut nicaieri. E ceva banal sau ar trebui sa ma ingrijorez? Si cum as scapa de ea?
3 comentarii
0
26-03-2013, ora 17:38
Deeyaa
Nu este medic/terapeut
Deeyaa
Buna!
Stiu ca postarea ta nu este recenta, dar am aceeasi problema cred ca si tine... doar ca ii la deasupra degetului de la picior. Imi poti spune te rog tu ce ai facut si cum ai rezolvat problema? ms mult si sper sa imi raspunzi sau sa imi raspunda cineva care stie.
0
19-07-2014, ora 23:45
mLuaana
Nu este medic/terapeut
mLuaana
si eu am aceeasi problema..numai ca mie mi-e aparut pe piciorul drept, deasupra gleznei..am incercat sa am scarpin usor pe langa si brusc s-a spart asa ca am stors-o si a iesit un lichid oarecum albicios. La inceput am crezut ca este varicela desi am mai facut odata ambele forme ale pjarului nu numai varicela dar prietenul meu a avut si m-am speriat.Insa este o singura bubita si ma mananca si alte zone ale corpului cum ar fi deasupra cotului pe picioare..dar nu am nimic acolo. Nu stiu ce ar putea fi sper doar sa nu fie iar varicela si organismul meu sa nu fi dezvoltat anticorpi.Mi s-a mai spus ca ar putea aparea in locul unui fir de par sau ca ar putea fi o toxinfectie iar eu sunt mare fan al ciocolatei chiar in seara dinainte am mancat si am avut greata si senzatie de voma-alt simptom al varicelei...dar parca o singura bubita nu ma convinge. Daca stiti saua ti aflat ce este, de la ce apare va rog sa imi spuneti. Multumesc !
0
22-07-2014, ora 17:38
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Cel mai probabil este un dermatofibrom. Dermatofibromul nu este o formatiune periculoasa, dar e bine de urmarit. Daca apare vreo neregularitate la nivelul ei, mergeti la un consult.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
medic dermatolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Multe bubițe pe pielea copilului. Ce ar putea fi?
  •