brusc cosuri pe fata! de la ce?

129 comentarii 1 2 345 Înainte ›
0
14-03-2010, ora 19:55
adryk_87
Nu este medic/terapeut
adryk_87
si daca nu imi trec petele in timp ce alta metoda as putea folosi?mi as dori sa scap de ele cat mai repede!multumesc
0
14-03-2010, ora 22:29
ONNA_LAURA
Nu este medic/terapeut
ONNA_LAURA
buna seara! am fost la endocrinolog si mi-a dat sa iau Diane pe care nu le-am luat si nici nu le voi lua intrucat m-am informat mai mult si mi-am dat seama k sunt f periculoase... in primul rand, am inteles ca anticonceptionale se prescriu numai in cazul in care sunt probleme legate de ovare si cum eu nu am nicio problema mi-am dat seama k tratamentul este gresit. In schimb, de vreo 2 sapt am inceput sa iau akneil pt k este pe baza de plante si astfel, nu exista niciun risc.Credeti ca este bine sau sa merg la alt doctor endocrinolog?
0
16-03-2010, ora 16:39
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru floryuby:
Cosurile nu apar de la apa si nici nu trec spalandu-le cu ceva anume, precum musetelul!
Trebuie sa mergi la un examen dermatologic.
0
16-03-2010, ora 16:40
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru adryk_87:
Se poate incerca un tratament cu laser.
0
16-03-2010, ora 16:45
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru OANA_LAURA:
In cercati sa mergeti si la alt endocrinolog.
De ce credeti ca preparatele pe baza de plante nu prezinta niciun risc ????
Cunoasteti ca sunt multe plante otravitoare care contin substante din care se extrag medicamente benefice pentru organism sau ca multe plante "inofensive" folosite des pentru ceaiuri contin substante toxice pentru organism ?
0
16-03-2010, ora 19:32
ONNA_LAURA
Nu este medic/terapeut
ONNA_LAURA
Da, stiu de acele plante care dauneaza organismului, dar aceste capsule si crema contin in mare radacini de brusture si papadie.nu stiu.Oricum, o sa termin tratamentul cu akneil si vad daca sunt ceva rezultate. Va multumesc pt raspunsuri !
0
18-03-2010, ora 14:16
daniela aneta
Nu este medic/terapeut
daniela aneta
Buna ziua va rog sa ma ajutati acum o luna mi-a aparut pe fata si spate niste bubite rosi ca niste buburuze am fost la dermatolog la dr mihele dana la spitalul de dermatogie pe langa liceul sincai doctora mi-a spu ca diagnostic eruptie acneeifoma-foliculita mia dat doxicilina.zineryt.si hihracortizon cutanat pt spate am luat dar nu am niic un rezulatt va rog frumos sa-mi spuneti ce sa fac va rog frumos.ca bubele de pe fata ma face sa ma simt complexata varog frumos sa ma ajutati.va multumkesc.
0
18-03-2010, ora 17:34
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Singura solutie este sa consultati alt medic!
Daca sunteti din Bucuresti cautati pe Google datele de contact ale doamnei dr Rozalia Olsavszky.
0
20-03-2010, ora 01:13
pinkystyle
Nu este medic/terapeut
pinkystyle
buna.am si eu o intrebare..acum o luna am inceput sa iau anticonceptionale yasminelle..si au inceput sa iasa cosuri pe fata..si cosulete cu apa...niciodata nu am avut probleme cu cosurile...cate 1-2 inainte de menstruatie...in rest nu..tin sa mentionez ca nu sunt in tara acum.acum cateva luni foloseam yasmine in tzara..si nu am avut nici atunci probleme cu coshurile...am folosit si laurina..si nici atunci...dar acum nu stiu de ce...va rog sa ma ajutati

multumesc
0
20-03-2010, ora 08:11
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Reveniti la Laurina.
Cosurile au aparut de la pilulele Yasminelle.
0
20-03-2010, ora 11:27
pinkystyle
Nu este medic/terapeut
pinkystyle
multumesc.dar deocamdata nu sunt in tara...si nu stiu ce pot lua si sa fie asemanator...astea sunt 21+7.sunt in spania..ori le schimb, ori le intrerup pana cand o sa imi iau din tara laurina..pt ca imi apar cosuri si pe spate sh decolteu, ceea ce eu niciodata nu am avut..

multumesc
0
20-03-2010, ora 12:42
daniela aneta
Nu este medic/terapeut
daniela aneta
buna ziua as dori sa stiu daca foculita trece si daca lasa urme efectul acestui boli mi-a iesit bube pe fata si putin pe spate...am fost la dr mihele dana care toti au laudat-o spunand ca este buna.mia spus ca am foculita mia dat zinerit doxicilina hihrocortizon cutata pt spate si o crema dela roche posay crema toleriane..pe data de 24 ma chemat la control ma dau cu zinesit imi usuca fata dar nu stiu cand treb sa ma dau cu crema asta dupa sau iniate zinezytul imi usuca cosurile e bine dar dupa ce ma spal revin la loc mie frica ca nu mi trece stiu ca e cam devreme ca taratamentul are 4 zile adeabia.mie rusina sa ies afara toti se uita la mine.cat tine foliculita?nu am pe corp mi-a ataca numai fata si putin pe spate dar nu e asa grav cum e fata va rog frumos ce ma sfatuiti ca nu stiu ce sa fac va rog din inima.va multumesc
0
24-03-2010, ora 17:27
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru pynkystyle:
Laurina se produce in Germania. Cred ca poate fi gasita si in Spania!
0
28-03-2010, ora 17:08
anca1994
Nu este medic/terapeut
anca1994
Am inceput sa ma dau pe fata cu Brevoxyl de 1 luna dar cand ma dau nu am mancarimi, nu mi se inroseste pielea, mai precis niciun efect secundar.Insa parca mi'au mai disparut din cosuri.Cum pot stii daca functioneaza?Pot folosi Brevoxyl impreuna cu pastile de eritomicina?Daca nu de ce?Multumesc.
0
04-04-2010, ora 09:12
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca se obtin rezultate bune, inseamna ca functioneaza!
Nu este recomandat sa luati Eritromicina pastile fara o prescriptie din partea medicului!
0
11-05-2010, ora 11:35
raffy
Nu este medic/terapeut
raffy
e minunat ca pot cere parerea unu dermatolog in privinta sanatatii mele..eu ma cam lupt cu cosurile de la 13 ani si acum am 21 de ani...mereu mi se spune ca o sa treaca si e doar varsta..da pana acum..??am incercat zinerit..nici un efect..mibazon...care mi sa spus ca e foarte bun..ce-i drept nu imi mai apareau asa multe cosuri mai ales broboane..dar tot imi apareau...acum nu mai am foarte multe..dar tot am..si din cate am constatat eu imi apar de obicei dupa ce intretin acte sexuale..deci probabil o dereglare hormonala...sunt momente cand am fata curata..si imi apar iar dupa o zi sau maxim doua am si pe piept dar nu multe..inca am foarte multe cosuri si ma ingrijoreaza fata...o alata problema legata de ele...am si pe penis un fel de cosuri.mici albe care daca le sparg iasa o substanta din ele..dar nu se imultesc..doar ca le am de mult timp si nu scap de ele...sunt multe mici si marunte.inca nu m-am dus la un dermatolog pt ca asi vrea sa stiu o papre inainte..ce asi putea folosi sunt foarte ingrijorat.va multumesc!
0
16-05-2010, ora 12:44
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Parerea mea este ca dupa 8 ani de evolutie a bolii ar fi timpul sa ajungeti si la un dermatolog!!
0
27-05-2010, ora 20:45
mihailp
Nu este medic/terapeut
mihailp
Buna ziua,
Am fost diagnosticat in urma cu circa 10 ani cu dermatita seboreica (acum am 36 ani) la nivelul scalpului, fetei si pieptului. Mi s-a spus ca de aceasta boala nu pot scapa, ci doar tine sub control. Pana acum circa 6-8 luni am reusit acest lucru cu diverse solutii preparate la farmacie (recomandate de medici dermatologi), cateodata cu Dermovate solutie (cand se agrava), sampon Blue Cap, Selsun, Nizoral, SkinCap, etc, nu mai stiu, cred ca le-am incercat pe toate. Am fost la mai multi medici - Giurcaneanu (sot sotie), Marcu
De circa 6-8 luni ma confrunt cu alta problema - la nivelul fetei (in special pe frunte) imi ies un fel de cosuri micute cu un punct mic galbui. In acest moment am mers la celebrul doctor Nedelcu care mi-a prescris o solutie preparata din ihtiol + alte chestii, skinoren, Orungal, un pumn de vitamine, regim, evitat stat la soare, etc
Am tinut regim, cu solutia mi-am dat zilnic, skinoren mai rar (cand se agrava), am luat toate pastilele, plus zinc, etc - rezulatatul este zero - dispar 1-2 zile, dupa aceea sunt la fel ca la inceput.
Dermatita e ok, o tin sub control, dar aceste cosulete nu vor sa dispara.
Sincer nu mai stiu ce sa fac, recomandati-mi un tratament sau daca cunoasteti un medic dermatolog bun pentru cazul meu.

Multumesc.
0
29-05-2010, ora 18:32
yoz95
Nu este medic/terapeut
yoz95
Buna Ziua tuturor.
Tin sa va spun ca am o varsta de 15 ani, si de aproximativ cateva luni au inceput sa imi apara cateva cosuri mici, pot spune ca sunt putine, 2-3 pe gat si 2-3 pe fata, am observat ca unele imi trec iar peste cateva zile altele apar. Are cineva vreo solutie pentru a opri aparitia cosurilor, adica sa le opresc de acum, dinainte sa apara multe, am zis sa incerc zineryt dar nu stiu daca e bine, o sa merg la medicul de familie sa mi-l prescrie. Voi ce spuneti, ce pot face sa opresc aparitia cosurilor? Tin sa spun ca nu am multe, sunt rare, dar vreau sa fac, daca se poate bine inteles, sa le fac sa dispara si pe acestea, ma poate ajuta cineva?
0
05-06-2010, ora 19:57
daniela aneta
Nu este medic/terapeut
daniela aneta
Buna ziua va rog frumos sa-mi raspundeti ca sunt ingrijorata am inceput sa iau mercilon mi-a venit mestruatia pe 17mai si am inceput sa iau pastilele si ma tinut 2 zile apoi pe 25 mai a inceput sa mi curga din nou si pana in ziua de azi in curge 05.06.2010 si cu dureri dar nu mari poate sa fie de la pastile.sa renunt la ele?A TERCUT 10 ZILE SI TOT IMI CURGE, AJUTATI-MA NU STIU CE SA FAC.va rog frumos am nevoie de un sfat e de la medicamente.va multumesc frumos.
0
14-06-2010, ora 20:21
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru mihailp:
Accesati google pentru a afla datele de contact ale doamnei dr. Rozalia olsavszky.
0
14-06-2010, ora 20:22
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru yoz1995:
Mergi la medicul de familie nu pentru a-ti prescrie Zynerit, ci pentru a te indruma catre un dermatolog!
0
14-06-2010, ora 20:23
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru daniela aneta:
Mergeti cat mai repede la medicul ginecolog care v-a prescris tratamentul !
0
16-06-2010, ora 14:31
Oooana
Nu este medic/terapeut
Oooana
buna domnule doctor.am si eu o problema.cand eram mica am avut probleme destul de mari cu acneea..am dat o gramada de bani pe creme medicamente..dar nici un rezultat.De un an, la recomandarea unei doctorite iau anticonceptionale yasmin iar cosuri nu am mai avut..aveam o fatza curata.duminica am mers la strand si am stat la soare si mam facut pe fata cu ulei pentru plaja.luni miau aparut pe fatza o gramada de cosuri marunte marunte.Pe langa anticonceptionale folosesc de la gerovital plant, gel pentru curatare si crema si miau facut bine pana luni.de luni orice pun pe fatza parca tot mai multe ies..e ca un fel de infectie.ce sa fac?
* PS saptamana trecuta am facut 5 zile injectabil cu milgamma pentru alte probleme de sanatate.
0
18-06-2010, ora 00:34
__Nina__
Nu este medic/terapeut
__Nina__
am 19 ani aproape sunt virgina si am incercat aprope toate produsele si am fost si la dermatolog.mi a dat zineryt care nu face altceva decat sa intarate cosurile si creaza dependenta.ultima data am facut comada 4 luni la acnezine si mi a facut bine insa de 3 zile mi a aparut un fel de iritatie pe frunte si cosulete multe.o fi de le caldura?de la schimbarea anotimpului sau...????????
0
18-06-2010, ora 00:37
__Nina__
Nu este medic/terapeut
__Nina__
pot lua anticonceptionale?daca sunt virgina??
0
18-06-2010, ora 17:47
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Oooana:
Folositi o crema protectoare pentru ultraviolete dimineata( Anthelios XL de la La Roche Posay, Photoderm Max de la Bioderma, Sun screen de la Eucerin, etc), iar seara aplicati Advantan crema, cateva zile.
0
18-06-2010, ora 17:49
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru _Nina_:
Puteti lua anticonceptionale chiar daca sunteti virgina (sau aproape virgina)!!
Important este sa faceti in prealabil o ecografie de ovare.
0
18-06-2010, ora 21:24
__Nina__
Nu este medic/terapeut
__Nina__
(am aproape 19 ani, sunt virgina...)ma scuzati.si multumesc
0
26-06-2010, ora 02:05
nolymyt
Nu este medic/terapeut
nolymyt
Buna seara...Ma numesc Lucian am 17 ani si am 2 mari probleme..daca ma puteti ajuta domnule doctor..cosurile pe fata imi apar cand nu ma astept..vreo 2 saptamani nu am avut deloc iar astazi seara mi-au aparut vreo 6-7..ce pot sa fac sa scap de ele? si de la ce imi apar?:| ..am folosit zineryt..e foarte bun.. dar si foarte scump si mi-au trecut..iar sa zicem dupa maxim 2 sapt apar iar -- a doua problema este ca am pe testicule..niste bubite albe iar nu stiu ce sunt si de ce imi apar..din cate am vazut..am doar acolo.ma puteti ajuta domnule doctor? va rog frumos :((..ca nu stiu ce sa fac
Adaugă un comentariu / răspuns
129 comentarii 1 2 345 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  • Coșuri pe fese - cauze și tratament
  •