bronsita acuta la 2.9ani

19-04-2008
daniela gabriela
Nu este medic/terapeut
daniela gabriela
copilul meu, Andrei, are 2 ani si 9luni si a fost diagnosticat pentru prima data de catre o doamna doctor din spital( la urgente) cu bronsita asmatiforma.tratamentul fiind: klacid, ventolin, predninson si singulair.am fost cu el la doctorul lui pediatru dupa 2 zile si ne-a spus ca nu are de ce sa i-a predninson si singulaire pentru ca nu este vorba de astm bronsic, si ne-a dat klacid, ventolin, stodal, vibrocil si garasone, explicxandu-ne ca are mucozitati abundente care trebuiesc curatate.copilul meu cand era mic(pana la 10 luni) se infunda foarte des pe nas si facea faringite, dar nu mi-a facut bronsita decat de 2 ori pana acum.( la 1 an si acum la 2.9ani).Am fost cu el la orelist si mi-a spus ca nu are polipi, ca are nasul curat si are o deviatie de sept la o nara. Ce ma sfatuiti sa fac in continuare, pentru ca diagnosticul de la spital m-a pus pe ganduri in legatura cu astmul?Am uitat sa va spun ca nu i-am dat predinson si nici singulair ci am urmat tratamentul medicului nostru pediatru.
1 comentarii
0
26-10-2019, ora 15:14
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Diagnosticul de astm bronșic nu se poate pune la o vârstă așa mică. Pe la 5 ani îl puteți evalua la pneumologie (spirometrie) și veți vedea care este rezultatul. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O zi liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.