bronsiectazii, emfizem pulmonar bulos bilateral

30-04-2007
ayleen
Nu este medic/terapeut
ayleen
Buna, sotul meu are 39 d ani si-n urma unor expectoratii sangvinolente i s-au facut mai multe investigatii i s-a pus acest diagnostic, i s-a administrat tratament pe timpul spitalizarii dar nici o indicatie de urmat dupa externare, doar renuntarea la fumat, ceea ce din pacate nu a facut.As dori sa va intreb cum evolueaza aceasta boala, daca poate fi stopata, exista un tratament de intretinere, terapie?
va multumesc
7 comentarii
0
28-02-2008, ora 00:00
sinziana_bledea
Nu este medic/terapeut
sinziana_bledea
Buna ziua, eu ma numesc Sinziana, am 25 de ani si sunt diagnosticata cu bronsiectazie, mi s-a confirmat ca nu este un tratament care sa o vindece ci doar sa o stopeze, am inteles ca ar fi posibil o interventie chirurgicala, as dori sa stiu daca aceasta operatie este riscanta si care ar fi riscurile ?
va multumesc
0
19-01-2009, ora 07:22
aniha
Nu este medic/terapeut
aniha
buna ziua, ma numesc ana.-, in anul 2001 am fost diagnosticata cu bronsiectazie, am fost internata 10 zile si am facut tratament cu klacid un antibiotic, care mi-a facut bine, m-am simtit bine, dar am citeodata o tuse urata si un junghi in partea stinga a spatelui in dreptul inimii, ce pqate fi, astept raspuns din partea dv.si daca se poate, ce trtament naturist pot face, multumesc
0
20-01-2009, ora 15:40
aniha
Nu este medic/terapeut
aniha
ce inseamna desenhiliobazal accentuat bilateral, cord cu alungire VS virf rotunjit.astept raspuns in romaneste.multumesc.
0
05-02-2009, ora 01:02
STOICA CRISTIAN
Nu este medic/terapeut
STOICA CRISTIAN
Buna Ziua, ma numesc Stoica Cristian si chiar astazi in urma unei tomografie pulmonare am fost diagnosticat cu bronsiectazie bazala bilaterala, mai precis la ambii plamini.Din tot ce am reusit sa citesc pe diferite pagini pe net boala nu se vindeca ci doar se stopeaza. Vreau sa precizez ca nu expectorez nimic, ci doar am o tuse seaca si un junghi pe partea dreapta spate. Vor sa dau un examen de sputa ca sa se stabileasca ce antibiotic sa folosesc pentru tratament, in cazul in care voi elimina ceva. Nu sint prea optimist, mai ales acum dupa ce am citit tot ce am gasit pe net. Insa ce nu am gasit, si in special ce as dori sa stiu este cit pot sa o mai duc cu boala - cam cit mai pot sa traiesc.-
Va Multumesc.
0
04-03-2009, ora 19:52
geta finteanu
Nu este medic/terapeut
geta finteanu
Buna ziua, din cite am auzit eu nu exista tratament pentru vindecarea acestor bronsiectazii.Am si eu aceste dilatatii, care au o cauza alergia la praf si acarieni, apoi refluxul gastric intretine aceasta boala.Am tot intrebat la diversi medici si mi se spune ca sunt periculoase atunci cind devin infectioase, cind racesti.Cind raceam tuseam rau, dar acum am facut vaccin, am fost la alergologie si mi-a dat medicamente.Aceste bronsiectazii se fac tot tusind mereu, se largesc bronhiile, mai tirziu este mai rau.Acum alergologul mi-a prescris un medicament care se ia mai multi ani pentru desensibilizarea organismului.Cred ca ar fi bine sa incercam in afara, sa trimitem mail la mai multe spitale din America sau Austria.Eu am inteles ca inainte vreme se introducea un lichid in plamini, dar s-a renuntat ca era periculos pentru doctori, deasemeni ca s-ar trata in Austria.Trebuie sa elimini cauza ca sa nu mai tusesti.Te rog daca afli ceva spune-mi si mie ca eu cunosc mai multe persoane cu aceasta boala.-*

(*modificat de administrator)
0
04-03-2009, ora 20:00
geta finteanu
Nu este medic/terapeut
geta finteanu
Te rog sa-mi spui si mie ce medicamente ti s-au prescris. Multumesc!
0
16-12-2009, ora 22:07
oana0913
Nu este medic/terapeut
oana0913
Buna ma numesc Ioana eu sint operata de bronsectazii acum 4 ani mam operat dar ex si pe partea stinga.nu se fac bine aceste dilatatii se dezvolta foarte mult la raceala.tratamente nici atit singura sansa de a extirpa e chirurgul.la un momendat devii ff sensibil imunitatea nu prea mai e.asa e in cazul meu.si nu scoate doar acel puroi taie din plamin atit cit trebuie.nu vreau sa sperii pe nimeni in aceas situatie sint si am sa fiu tot timpul.tot ce trebuie sa facem e sa ne ferim de raceli atunci se formeaza puroiul in canale.-*

(*modificat de administrator)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  • Fumatul deteriorează o parte vitală a creierului
  •