brobonele pe limba

06-12-2009
bobote
Nu este medic/terapeut
bobote
Domnule doctor, de vreo 9 luni mi-au aparut pe limba, mai in fundul limbiiniste brobonele cat gamalia batului de chibrit, care sunt asezate restrans, si un pic in v.Insa de acum cateva zile, am observat niste puncte mici rosii imprastiate pe limba, care nu le-am observat pana acum.Senzatia care o am de la aceste brobonele, este ca simt ca inghit mai greu, o alta senzatie este ca aceste brobonele sunt si in gat sau inspre stomac, am o nevoie de a inghiti mai des saliva.Am fost la un control dermatolog si mi s-a zis ca acele brobonele ar fi papilele gustative marite sau inflamate, insa nu sunt foarte sigur de asta.Iar in zona unde sunt brobonelele, limba e un pic mai albicioasa si parca e crapata.Nu ma dor sau ustura, insa e o altfel de senzatie, de parca as avea o depunere acolo si deranjeaza foarte mult cand inghit.Mentionez ca sufer de gastrita, consum multe ceaiuri din plante, nu sunt fumator, iar alcool consum putin.As dori o parere din partea dvs.Multumesc anticipat.
1 comentarii
0
07-12-2009, ora 07:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. limba.. nu a fost si nu trebue sa fie neteda.. ca oglinda.
exista catevba zeci de feluri de papile gustative. fiecare gust cu papilele ei!
dac vrei sa stii despre limba mai multe.. cauta pe google.. si o sa vezi anatomia normala si functiile papilelor.
inrest cared ca ai o problema gastrica!
mergi la gastrologie pentru investigatii!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.