branca ursului m-ar ajuta???

10-02-2012
mmely
Nu este medic/terapeut
mmely
Buna, acum doi ani am ramas insarcinata (sau cel putin asa aratau testele de sarcina)deoarece pana sa merg la medic am suferit un avort spontan.Cand am ajuns la ginecologie mi sa spus ca am un fibrom uterin intramural.Dupa 3 luni am fost operata, iar la operatie sa depistat ca aveam si endometrioza. Am tinut un tratament cu lucrin depot 3 luni, apoi totul ok, la urmatoarea consultatie mi-a spus ca am un chist pe ovarul stang.Am tinut tratament 6 luni cu diane 35 iar la urmatoarea consltatie nu-l mai aveam.Medicum mi-a spus sa incerc sa raman insarcinata imediat dupa ce intrerup tratamentul.Din pacate sotul meu nu este in tara acum si am incercat doar o luna...dar nimic.Intre timp am fost si la bio-rezonanta si mi s-a spus ca am dereglare hormonala si probleme la glanda tiroida.Nu stiu ce sa fac...analize hormonale nu mai am facut de la operatie...Intrebarea mea este ce ar fi cel mai bine sa fac acum?...in ce directie sa o iau?...sa mai astept?..am citit pe forum despre "branca ursului" credeti ca m-ar ajuta? multumesc si chiar am nevoie de sfatul dvs
10 comentarii
0
11-02-2012, ora 16:04
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Incearca si cu produsele naturiste, nu se stie niciodata.Ce operatie ai facut pentru fibromul uterin ? Deci cam acum un an ai terminat Diane..de atunci si pana acum cat timp a fost cu tine sotul tau ? doar o luna ?
0
11-02-2012, ora 23:47
mmely
Nu este medic/terapeut
mmely
Buna seara D-na Dr. Balcan,
Am 29 de ani iar fibronul uterin mi s-a descoperit in 2009 dupa care am fost operata in martie 2010( miomectomie fundica + inlaturarea focarelor de endometrioza). Dupa operatie am tinut tratament 3 luni cu lucrin depot dar oricum timp de 6 luni dupa operatie nici nu mi sa recomandat sa raman insarcinata. In noiembrie 2010 sotul meu a plecat la munca afara din tara. Anul trecut am fost impreuna foarte putin, apoi am mers din nou la un control si mi-a spus ca aveam un chist pe ovarul stang si sa tin tratament cu diane 35 pana cand vine sotul acasa. Tratamentul l-am intrerupt in decembrie anul trecut si am incercat sa raman insarcinata anul acesta in ianuarie. Eu stiu ca e prea repede sa intru in panica, dar totusi am nevoie de un sfat...pot sa mai am copii dupa aceasta operatie avand in vedere ca au fost si focare de endometrioza?...Sa mai astept(eu o sa mai merg la el in martie cateva zile si o sa incerc sa merg in zilele bune)?...sa mai imi fac niste analize hormonale?...sa incerc si tratament naturist?...Am auzit de branca ursului ca ar fi foarte buna in diferite probleme ginecologice, doar ca nu stiu daca efecte ei nu se bat "cap in cap" cu tratamentul pe care l-am tinut cu diane 35. Va multumesc pentru raspunsul dvs. si il astept cu mare interes.
0
12-02-2012, ora 19:53
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Poti avea copii, dar in primul rand trebuie sa stai mai mult timp cu sotul tau, caci greu vei ramane gravida ; s-ar putea ca luni de zile sa nu se intample nimic si cand nu te astepti sa ramai insarcinata ; si in al doilea rand trebuie periodic sa faci controale la ginecolog [ la 6 luni ] deoarece fibromul poate recidiva.Incearca si cu branca ursului, nu are legatura cu Diane, acest tratament l-ai terminat.Trebuie sa ai speranta si foarta multa rabdare si sa nu intri in panica daca dupa una, doua, trei luni nu se prinde o sarcina.
0
12-02-2012, ora 23:26
mmely
Nu este medic/terapeut
mmely
Va multumesc pentru raspuns...sper din tot sufletul sa ne binecuvanteze Dumnezeu cu un copilas si pe noi.
Am intrebat daca nu cumva se "bat cap in cap" deoarece din cate stiu eu diane face sa nu lucreze ovarele iar branca ursului are efect stimulent asupra ovarelor (stimuleaza ovulatia), iar ca actiune imediata, produce vasodilatatie genitala.
Nu se poate intampla sa recidiveze fibronul uterin sau chistul pe ovar din aceasta cauza? Multumesc!
0
26-02-2012, ora 19:42
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca e sa recidiveze, fibromul uterin poate apare din nou si fara branca ursului...Efectul pilulelor inceteaza in momentul intreruperii acestora.Nu-ti mai fa griji si incearca ce ti-ai propus.
0
03-04-2012, ora 09:27
anamariababi
Nu este medic/terapeut
anamariababi
Buna. Am o fina care se chinuie de ani de zile sa ramana insarcinata si numai dupa o luna cu branca ursului tinctura a ramas insarcinata. Daca tineti tratamentul corect o sa ramaneti sigur. Mult succes la bebe!
0
04-07-2012, ora 14:54
anamariababi
Nu este medic/terapeut
anamariababi
Tinctura de branca ursului se administreaza din ultima zi de la menstruatie si pana dupa ovulatie.
Se administreaza timp de trei luni, de trei ori pe zi cate o lingurita in 100 ml apa.
0
06-01-2013, ora 20:21
paulina74
Nu este medic/terapeut
paulina74
buna, am 38 de ani si mereu fac chisturi fie pe un ovar fie pe altul sau chiar pe ambele cum se intampla in acest moment. dr mi-a recomandat anticonceptionale, dar.nu pot sa le tolorez.. cunoasteti tratamente prin care se poate scapa de chisturi? nu vreau sa fac operatie. va multumesc
0
09-04-2013, ora 11:32
viorica.r
Nu este medic/terapeut
viorica.r
buna, am 36 de ani si încerc de ani buni sa rămân însărcinata. ovulez normal iar cu stimulare sunt chiar cite 2 de 20 dar endometrul este de 6 in ziua 8 CMsi nu creste mai mult. SUNT DISPERATA cine ma poate ajuta ca nu mai stiu ce sa fac.
0
18-01-2016, ora 16:11
ralucasfetnic
Nu este medic/terapeut
ralucasfetnic
buna ziua,

am 30 ani si zcum cateva zile am descoperit ca am un fibrom uterin mic.doresc sa raman insarcinata si am tot auzit ca branca ursului tincture este foarte bune.as vrea sa incep acest tratament...doar ca la contraindicatii este trecut fibromul uterin.imi face rau daca iau aceasta tincture? ma puteti ajuta cu un raspuns?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul